rahim.gen.tr https://www.rahim.gen.tr Rahim, Rahim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, rahim.gen.tr Mon, 05 Oct 2015 00:00:00 +0000 Wed, 11 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Rahimde Et Beni https://www.rahim.gen.tr/rahimde-et-beni.html Sun, 21 Oct 2018 03:11:06 +0000 Rahimde et beni olarak tanımlanan şey tıpta endometriyal polip olarak bilinmektedir. Endometrial polip genellikle kaynak alır ve iyi huylu olarak kabul edilmiş et parçasıdır. Bu endometrial poliplerin oluşmasının sebebi rahim iç ta Rahimde et beni olarak tanımlanan şey tıpta endometriyal polip olarak bilinmektedir. Endometrial polip genellikle kaynak alır ve iyi huylu olarak kabul edilmiş et parçasıdır. Bu endometrial poliplerin oluşmasının sebebi rahim iç tabakasının normalden fazla büyüyerek rahim boşluğuna itilmesidir. Oluşan bu endometrial polip endometrium ile bağlantılıdır. Bağlantı çok ince bir yapı şeklinde ise saplı polip meydana gelir. Eğer bağlantı büyük bir alana yayılıp kalın tabanlı endometrial polip ortaya çıkabilir. Endometrial polipler sayı olarak farklılık göstermektedir; bir tane veya birden fazla olabilir.

Neden rahimde et beni oluşur
 • Rahimde et beni oluşumunun sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Fakat rahimde et beni oluştuktan sonra yapılan testlerde endometrial hiperplazi de ortaya çıkmaktadır. 
 • Endometrial hiperplazi oluştuğu için ki bunun sebebi de  kişide östrojen hormonu seviyesi veya aktivitesini artmasıdır. Buna bağlı olarak da rahimde et beni oluştuğu düşünülmektedir.
 • Endometrium poliplerinin nedenlerinden bir diğeri de meme kanseri kadınların tamoksifen tedavisi almasıdır.
 • Bazı çalışmalar sonucunda rahimde et beni oluşumunun genetik patolojiler ile de ortaya çıkabileceği konusunda çıkarımlar yapılmıştır. 
 • Rahimde et beni oluşumunun doğurulan çocuk sayısıyla, sigara tüketimiyle, doğum kontrol hapı kullanımı ile hiç bir ilişki bulunmamaktadır.
Rahimde et beni ne sıklıkla görülmektedir
 • Endometrium polipleri görülme sıklığı belirli bir sayı aralığında tespit edilmemiştir fakat çoğu kadında meydana geldiği bilinmektedir. 
 • Neredeyse kadınların %40'nın rahminde et beni bulunmaktadır. Yani görülme sıklığı neredeyse yüzde 10 gibi bir değerdedir.
 • Özellikle menopoza girmiş kadınların menopoz sonrasında kanama problemleriyle karşı karşıya kalanların yüzde yedisinin rahminde et beni bulunmaktadır.
 • Rahimde et beni görülmesinin herhangi bir yaşı bulunmamaktadır. Özellikle 39 ve 50 yaş arasındaki bayanlarda endometrial polip sıklıkla görülmektedir. 
 • Rahimde ki et beni özellikle rahmin tepe kısmında meydana gelmektedir.
Rahimde ki et beninin belirtileri nelerdir
 • Genellikle pek bir bulguya rastlanmaz. Fakat bazı dikkat çekici bulguları bulunmaktadır. Özellikle en büyük belirtisi kanama bozukluklarının görülmesidir. 
 • Regl kanamalarının fazla olması veya 2 regl döneminin arasında leke tarzında kanamaların görülmesi rahimde et beni olduğuna işaret edebilir.
 • Menopoz sonrasında meydana gelen kanamaların sebebi de endometrial polip olarak görülmektedir. Özellikle adet kanaması döneminde kahverengi şeklinde akıntı görülebilir. 
 • Eğer rahim de birden fazla et beni oluşmuş ise adet kanamalarında düzensizlik artmaktadır. Yani iki döngü arasında kanama meydana gelmesi, adet kanamasının günlerinin gereğinden fazla uzaması, adet kanaması günlerinin kısalması, kanama miktarının artması çok fazla et beninin olduğunu göstermektedir.
 • Özellikle regl döneminde çok fazla kramp gibi ağrılara yol açmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında kanamaya yol açmaktadır.
 • Bazı rahimde bulunan et benleri dışarıya sarkabilir. Bu sarkma cinsel temas ile kanamaya neden olur.
 • Endometrial polipler kısırlık veya tekrarlayan düşüklerin olmasına neden olduğu düşünülmektedir. Çünkü zigot hücresi rahimde bulunan et beninin üzerine yerleşir ise orada yaşamını sürdüremez ve düşük meydana gelir. Eğer polip gebelik kesesi dışında ise bebeğe herhangi bir zarar veremez.
]]>
Rahimde Damar Atması https://www.rahim.gen.tr/rahimde-damar-atmasi.html Sun, 21 Oct 2018 18:16:30 +0000 Rahimde damar atması, Rahim atması, genç kızlarda adet döneminde, hamile kadınlarda bebeğin 4.ayından sonra, orta yaş kadınlarda ur yada kist oluştuğunda görülmektedir. Daha doğrusu, bir çok kadında aralıklarla görülen bir Rahimde damar atması, Rahim atması, genç kızlarda adet döneminde, hamile kadınlarda bebeğin 4.ayından sonra, orta yaş kadınlarda ur yada kist oluştuğunda görülmektedir. Daha doğrusu, bir çok kadında aralıklarla görülen bir durumdur. Adet döneminde görülen, rahimde damar atması, adetin sona ermesiyle geçer. Hamile kadınlar, bebeğini dünyaya getirdikten sonra ve rahim toparlanmaya başladıktan sonra geçer. Eğer rahimde veya rahim ağzında kist varsa, tedavi edilmeden damar atması dışında, başka rahatsızlıklar da ortaya çıkar ve hastanın şikayetleri çoğalır. Bu yüzden, tedavi olamak şarttır. 
 
Rahimde damar atması nedir

Rahimde damar atması, aniden ortaya çıkabilir. Vajina girişinden başlar ve tüm rahimde hissedilir. Bazı kadınlarda hafif görülen ağrılar, bazılarında şiddetli olur ve uyku dahi uyutmaz. Tuvalete çıkınca, bu ağrılar daha da artar. Bu belirtilerin kısa sürede geçmemesi halinde, mutlaka bir doktora muayene olup nedenlerini öğrenmek gerekir. Rahimde damar atması nedenlerinden, idrar yolu enfeksiyonu veya bartholin bezi kisti oluşmasıyla ortaya çıkabilir. Bu iki nedeni araştırıp, tedavi yoluna gitmek gerekir. İdrar yolu enfeksiyonu tahlil yaptırarak öğrenmek mümkündür. Bartholin kisti şişlik olarak belirti verir, muayene olarak teşhisi konur. Genellikle idrar yaparken yanma da yapabilir. 

Rahimde damar atması tedavisi: Rahimde damar atması nedenleri belli olduktan ve teşhis konulduktan sonra, doktorun tavsiyelerine uyularak tedaviye başlanır. Ur veya kist varsa, ilaçla küçültme yoluna gidilir. Başarılı olunmaz ise cerrahi müdahale gerekebilir. Eğer enfeksiyon sorunu varsa, yine antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. Ayrıca kadınların, umumi tuvaletleri kullanmamaları, hijyen koşullara uymaları önerilir. Ayaklarını mümkün olduğu kadar sıcak tutmalı, terliksiz soğuk zeminlere basmaktan kaçınmalılar ve iç çamaşırları ütülenmelidir.
]]>
İlişkide Rahimde Yanma https://www.rahim.gen.tr/iliskide-rahimde-yanma.html Mon, 22 Oct 2018 00:26:58 +0000 İlişkide Rahimde Yanma; Bunun bir çok sebebi olabilir ama başlıca sebepler idrar yolu veya genital bölge sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülen bir durumdur.  İlişkide Rahimde Yanma; Bunun bir çok sebebi olabilir ama başlıca sebepler idrar yolu veya genital bölge sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülen bir durumdur. 

İlişkide rahimde yanma neden olur;

 • Rahim bölgesinin kuru olması; İlişki esnasında kayganlık düzeyine erişilemez ve vajina kuru kalır ise ilişki sırasında veya sonrasında yanmalar meydana gelebilir.
 • Cinsel ilişki sırasında sürtünme; İlişki sırasında fiziksel olarak sürtünme bir çok kadında yanma hissi oluşturur. Eğer sürtünme esnasında yanma hissi oluşuyor ise vajinanın kayganlaştırılması gerekir.
 • Sperm alerjisi; Kondomsuz cinsel ilişkiye girildiği vakit rahimde yanma hissi, kaşınma, kızarıklıklar oluşuyor ve değişik bir hal alıyor ise cinsel ilişkiden 10-15 dakika sonra rahatsız edici bir his oluyor ve ilerleyen günlerde daha çok artıyor ise büyük ihtimal sperme karşı alerjiniz vardır. İlişki esnasında rahime sperm girmesini engellemek ve kondom kullanmak en etkili çözüm yoludur.
 • Vajinismus; Cinsel ilişki esnasında kasların istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Psikolojik rahatsızlık ve geçmişte yaşanan bir takım olaylardan etkilenerek ortaya çıkar. Kadınlarda ilişki esnasında acı verici bir sebep olan vajinismus ilişkide rahimde yanmalarada sebep olur.
 • Maya enfeksiyonu; Rahim iltihap kapmış ve ağrısı var ise ilişki esnasında ve sonrasında yanma oluyorsa bunun sebbei maya efeksiyonudur.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar; Cinsel ilişki esnasında bulaşıcı bir hastalık geçmesi iltihaplanmalara yol açar. Yada rahimde yaralar var, uçuk ve klamidya gibi bir hastalık bulaşmış ise rahimde yanma hissi oluşabilir.
]]>
Rahim İltihabı https://www.rahim.gen.tr/rahim-iltihabi.html Mon, 22 Oct 2018 11:50:11 +0000 Rahim İltihabı, Bu hastalık halk arasında rahim iltihabı olarak bilinse de tıp dilinde servisit olarak adlandırılmaktadır. Servisit jinekolog bilimi tarafından sıklıkla karşılaşılan bir hastalık türüdür. Çoğu kişi Rahim İltihabı, Bu hastalık halk arasında rahim iltihabı olarak bilinse de tıp dilinde servisit olarak adlandırılmaktadır. Servisit jinekolog bilimi tarafından sıklıkla karşılaşılan bir hastalık türüdür. Çoğu kişide hastalık oluşur fakat kendini belli etmez. Bu rahatsızlık rahimde sinsice ilerler ve zamanla bütün rahim bölgesine yayılır. Bu durumun bir bayandan görülmesi için o bayanın bir kez dahi olsa cinsel ilişki yaşamış olması gerekir. Cinsel ilişki yaşamamış bayanlarda çok sık karşılaşılmaz. Fakat bu durum sadece cinsel birliktelik ile olacak diye de bir kaide olmamaktadır. Farklı hastalıklarla birlikte kendini gösterebilir ve görülen hastalık dahilinde ilerler. Rahimde iltihaplanma enfeksiyon şeklinde ilerleme gösterir ve vajinada akıntı şeklinde kendini gösterir. Bayanların yaklaşık olarak %70-80'ı rahim iltihabı problemiyle karşı karşıya kalmıştır. Rahim iltihabı kişide oluşum göstermişse eğer bu durum yıl içerisinde rutin olarak yapılan vajinal muayene esnasında fark edilmektedir. Bunun dışında farklı şekillerde tespiti yapılması mümkün değildir. 

Rahim iltihabı Oluşum Nedenleri:
 • Kişinin vajina bölgesini temiz tutamamasından dolayı vajinada belirti gösteren enfeksiyonlar rahim iltihabı oluşumuna sebebiyet verir.
 • Kişinin sürekli olarak korunmasız cinsel ilişki yaşaması, farklı kişilerle korunmadan cinsel birliktelik yaşaması rahim iltihabı oluşum sebeplerindendir.
 • Kişilere farklı yollarla bulaşan HIV virüsü bu rahatsızlığın önemli sebeplerindendir. Bu virüs kişiye genellikle cinsel ilişki ve kan yoluyla geçer. Bu hususta dikkatli olunmalıdır.
 • Vajina bölgesine uygulanan farklı cisimler, vajina bölgesinde kullanılan kremler, kimyasal içerikli jeller ve daha birçok madde rahim iltihabı oluşturabilir.
 • Prezervatif yapımında kullanılan latex maddesi bayanlarda rahim iltihabı meydana getirmektedir.
Rahim İltihabı Belirtileri Nelerdir

Rahim iltihabı problemiyle karşı karşıya kalan kişilerde ilk belirti vajinada meydana gelen şiddetli akıntılar olmaktadır. Bu akıntılar sabah saatlerinde ve gün içinde herhangi bir zaman koyu kıvamlı ve koyu renkte görülebilir. Bu akıntılar rahimde kötü koku oluşturur, kişinin sosyal yaşantısında olumsuz etkilenmesine neden olur. Rahim iltihabı akıntıları bayanlarda adet dönemi sonrasında daha şiddetli belirtmektedir. Diğer bir belirti ise vajina da sürekli olarak görülen şiddetli kaşıntıdır. Kaşıntıya birlikte vajinada kızarıklık, şişlik görülebilir. Bu durum vajinanın enfeksiyon kapmasıyla alakalı bir durumdur. Rahimde iltihap oluşumunda idrar yaparken yanma meydana gelir. Bu belirti de aynı şekilde rahim bölgesinin enfeksiyon kaptığının göstergesi ve bundan dolayı rahim iltihabı oluşturduğunun göstergesidir.

Rahim İltihabı Tedavisi

Rahim iltihabı tedavisi ilk olarak kişinin temizliğiyle alakalıdır. Kişi rahim bölgesini ne kadar temiz tutarsa rahim iltihabı oluşumu bir o kadar engellenir. Rahim iltihaplanmasında tıbbi olarak antibiyotik tedavisi uygun görülmektedir. Rahim iltihabına neden olan durum bir virüsse eğer virüse karşı antibiyotikler kullanılır. Rahim iltihabı tedavisi uygulandığı süre zarfında kadınların cinsel birliktelik yaşaması kesinlikle yasaklanır. Bu rahatsızlık antibiyotik ilaçlarda kısa bir süre içerisinde yok edilmektedir. Çoğu hastada bu durum böyledir fakat antibiyotik tedavisi fayda etmese rahim iltihabını lazerle yok etme, iltihaplanmayı dondurarak etkisini azaltma yada yakarak yok edilebilir. Rahim iltihabı kesinlikle tedavi edilmelidir. Tedaviye geç kalınması durumunda bayanlarda kısırlık meydana getirecektir.
]]>
Rahim Kokusu https://www.rahim.gen.tr/rahim-kokusu.html Mon, 22 Oct 2018 15:34:21 +0000 Rahim Kokusu, Bir bayan için kötü kokması oldukça rahatsız verici olan rahim kokusu ciddi şekilde kadınlarda özgüven sarsıcı bir durumdur. Rahimde çok sayıda mikroorganizmalar bulunmaktadır. Bunlar salgı üreten h Rahim Kokusu, Bir bayan için kötü kokması oldukça rahatsız verici olan rahim kokusu ciddi şekilde kadınlarda özgüven sarsıcı bir durumdur. Rahimde çok sayıda mikroorganizmalar bulunmaktadır. Bunlar salgı üreten hücreler ve hormonlara yanıt verirler.  Adet döneminde ve yumurtlama döneminde bu salgılama daha fazla artış gösterir. Bir kadında rahim salgısı olması normaldir. Olmaması anormal ve rahatsız edicidir. Ancak şeffaf ve kokusuzdur, tahrişe yol açmaz.

Eğer akıntının renginde değişmeler olursa beyaz, grimsi, pembemsi, sarımsı ve yeşilimsi gibi olursa tahrişe, yanma, kaşıntı ve rahimde kötü kokuya sebep olur. Böyle durumlarla karşılaşıldığı zaman önemsemek gerekir. Çünkü bir hastalığın sebebi olabilir. Bir doktora başvurulmaz ve tedavi edilmezse eğer ciddi sonuçlara kısırlık, abse, iç organ yapışıklıkları ve hatta kansere bile yol açabilir.

Rahim kokusu sebepleri

 • Akıntı eğer kanlı veya bulanıksa rahim veya rahim ağzı kanseri belirtisi olabilir.
 • Cinsel ilişki sonrası gelen kanlı akıntı da kanserin habercisi olabilir.
 • Yeşil ve gri köpüklü akıntı ise trichomona vajinalisin vajinitin habercisidir. 
 • Cinsel ilişki sonrası bozuk balık kokusu geliyor ve gri renkte ise akıntı ise gardnerellanın neden olduğu enfeksiyondur.
 • Peynir ve yoğurt parçası kesiğine benzer beyaz akıntı ise mantarın habercisidir.

Rahim kokusu nasıl önlenir

 • Dar kıyafetlerden kaçınıp, pamuklu iç çamaşırı tercih ediniz.
 • Kendi tercihiniz olan ilaçları kullanmayınız. Uzman bir doktordan yardım alınız.
 • Kondom kullanınız.
 • Tamponlarınızı yada kullandığınız herhangi pamuk gibi şeyleri sık sık değiştiriniz.
 • İlişki sonrası tuvaleti kullanınız.
 • Koku olduğu zaman vajinanızı seyreltilmiş sirkeli su ile sık sık yıkayınız.
 • Fazla şekerli gıdalardan kaçınınız. Ayran veya yoğurt tüketiniz.
 • Genital bölge kıllardan temizlenmeli.

Rahim kokusu için bitkisel çözümler

Karbonat; 1 yemek kaşığı karbonatı 1 su bardağı ılık suyla karıştırarak gün içerisinde içmek kokuyu gidermeye yardımcı olur. Ilık banyo suyunuzun içine bir fincan karbonat dökerek içerisinde 15-20 dakika beklerseniz kötü kokuları gidermek için faydası olacaktır.

Elma sirkesi; Bir küvet dolusu suya 3 bardak dolusu elma sirkesini döküp içerisinde 20-30 dakika kadar oturursanız kötü kokuları gidermiş olursunuz. Bu yöntemi haftada 3 kere uygulamanızda hiç bir sakınca yoktur.

]]>
Rahim İçi Atması https://www.rahim.gen.tr/rahim-ici-atmasi.html Tue, 23 Oct 2018 03:19:48 +0000 Rahim İçi Atması, rahimdeki kasların kasılması ve gevşemesinden kaynaklanır. İnsan vücudunda rahim tarafından üretilen kimyasal maddeler bulunur. Bu maddelerin faaliyete geçmesi nedeniyle rahim içi atması olur. Kad Rahim İçi Atması, rahimdeki kasların kasılması ve gevşemesinden kaynaklanır. İnsan vücudunda rahim tarafından üretilen kimyasal maddeler bulunur. Bu maddelerin faaliyete geçmesi nedeniyle rahim içi atması olur. Kadınların vücudu her ay üreme hazırlıkları yapar. Gebelik için rahim içi zarı değişimler oluştururken o ay içerisinde gebelik oluşmaz ise rahim içerisinde olgunlaşan yumurtayı kanama ile dışarı atar. Bu kanamanın dışarıya atıldığı vakit kadınlar vücutta kasılmalar yaşayabilirler.

Rahim içi atması, bazen kronik hale gelebilir adet dönemine bağlı yada bağımsız bir şekilde 6 ay sürebilir. Daha uzun süren rahim içi atması uzman hekimler tarafından cerrahi müdahale gerektirebilir. Rahim içi atması, göbek altında, kasıklarda ve pelvik bölgede olur.

Hamilelik döneminde de sıkça görülen rahim içi atması annenin bebeğini dış dünyaya atmasını sağlar. Rahim içi atması doğum sonrası kadınların kaslarının eski hale dönmesinin belirtisidir. Kendiliğinden geçen bu kasılmalar şiddetli bir ağrıya bırakıyorsa yerini uzman bir hekime başvurulmalı.

Rahim içi atması nedenleri

 • Kadınların adet dönemlerinde oluşan yumurtalıklarını dışarıya atması
 • Rahimde çeşitli tümörlerin bulunması
 • Hamilelikte erken doğum belirtisi
 • Bazı kadınların küçük rahime sahip olması
 • Günlük hayatta yaşanan stresler
 • Rahimde veya rahime komşu olan organlarda iltihap oluşması.

Rahim içi atması tedavi yöntemleri

 • Uzun süre ayakta durmaktan sakınmak
 • Karın bölgesine sık masaj yaptırmak
 • Spor, egzersiz yapmak
 • B1, E vitaminini eksik etmemek
 • Çinko, kalsiyum, magnezyum gibi besin değeri yüksek besinleri eksik etmemek
 • Rahim içi atması olduğu zaman sıcak bir duş almak
 • Akupunktur tedavisi uygulamak
 • Rahim içi atması olduğu zaman kas gevşetici ve ağrı kesici kullanmak.
]]>
Rahimde Sümüksü Akıntı https://www.rahim.gen.tr/rahimde-sumuksu-akinti.html Tue, 23 Oct 2018 12:05:23 +0000 Rahimde Sümüksü Akıntı, Kadınlarda doğal olarak veya birtakım rahatsızlıkların sonucunda meydana gelen bir sağlık durumudur. Kadınların vücut anatomisi gereği az miktardaki akıntının vajinadan çıkışı normaldir. Ancak Rahimde Sümüksü Akıntı, Kadınlarda doğal olarak veya birtakım rahatsızlıkların sonucunda meydana gelen bir sağlık durumudur. Kadınların vücut anatomisi gereği az miktardaki akıntının vajinadan çıkışı normaldir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki sağlıklı bir akıntı türü beyaz renkte olup aşırı yoğun kıvamda değildir. Söz konusu rahimde sümüklü akıntı bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşıldığında doktora başvuru yapılması önemlidir. Genellikle yetişkin insanlarda sıklıkla görülen bu durum günlük ped ile kontrol altına alınmaktadır. Fakat böyle bir vücut sıvısının altında yatan sebeplerin sağlığı olumsuz yönde etkileyebileceği unutulmamalıdır. Bahsedilen bu akıntının sümüksü kıvamda olması vücutta enfeksiyon varlığını ortaya koyabilir. Hal böyle olunca direncini yitiren vücut iltihap üretimi salgılayarak rahim alanında akıntının yoğun ve akışkan olmayan bir hale dönüşmesine mahal verir. Ayrıca ameliyatlar, ilaç kullanımı iç rahim içi hastalıkları ve beslenme koşulları gibi etkenler sümüksü akıntının rengini, yoğunluğunu ve miktarını belirler. Bu akıntının ortaya çıkması farklı nedenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle standart bir problemin varsayımı yanlış olacaktır.

Rahimde Sümüksü Akıntı Tedavisi

Rahimde sümüksü akıntı vajinal bölgedeki salgı kapsamında düzenli bir seyir içindeyse mutlaka kadın hastalıkları hekimine başvuru yapıp şikayetin olduğu gibi belirtilmesi gerekir. Çoğu kişi çekingenlik duygusuna kapıldığı için böyle bir problemi görmezden gelerek hayatını sürdürür. Bu hususta rahimde meydana gelen sümük kıvamındaki akıntının niteliğini net bir şekilde doktora belirtmek tedavinin yöntemi için önemlidir. Gerekli tetkiklerin yapılmasından sonra doktorun tavsiye ettiği ilaçların düzenli kullanımıyla bu akıntı normal seviyesine ulaşır. Bununla birlikte bazı kişisel temizlik unsurlarına da dikkat edilmesi gerekir. Özellikle rahim alanının her gün dezenfekte edilip iç çamaşırı değişikliğinin yapılması şarttır. Öte yandan kimyasal içerikli şampuan, sabun ve duş jeli gibi kişisel temizlik ürünlerinin kullanılmamasında fayda var. Son olarak da vücuda vitamini bol organik kökenli besinlerin alınması ve günlük iki buçuk litre su tüketiminin yapılması tedavinin hız kazanmasına yardımcı olur.
]]>
Rahim Amalıyat Sonrası Adet https://www.rahim.gen.tr/rahim-amaliyat-sonrasi-adet.html Tue, 23 Oct 2018 21:27:24 +0000 Rahim Ameliyatı Sonrası Adet, jinekolojide en sık yapılan cerrahi işlemlerden bir tanesidir. Rahim ameliyatı genellikle rahimde meydana gelen problemlerin düzeltilmesi için uygulanan ameliyatıdır. Çoğunlukla rahim ameliyatlarının Rahim Ameliyatı Sonrası Adet, jinekolojide en sık yapılan cerrahi işlemlerden bir tanesidir. Rahim ameliyatı genellikle rahimde meydana gelen problemlerin düzeltilmesi için uygulanan ameliyatıdır. Çoğunlukla rahim ameliyatlarının yapılmasının sebebi tümöral yapıların ve miyomlar rahmin alınmasında en etken olan sebeplerdir. Rahim ameliyatı özellikle şiddetli ağrılara ve uzun süreli olan düzensiz kanamalara neden olduğu durumlarda ameliyata başvurulmaktadır. Bunun dışında şiddetli ağrılı adet dönemlerinin olması, kasık ağrıları, aşırı derecede kanamalar ve kansızlık gibi pek çok şikayetlere yol açmaktadır. Aynı zamanda miyomlar bağırsaklara bası ile kabızlık, idrar yoluna bası ve böbreklerde problemlere sebep olmaktadır. Rahim ameliyatı genellikle bu şikayetlerin ortadan kaldırılması için uygulanan cerrahi işlemdir. Rahim ameliyatı sonrası adet kanamaları en sık rastlanılan durumlardan bir tanesidir. 

Rahim Ameliyatı Sonrası Adet Kanamaları Neden Olmaktadır, 

Ameliyat sonrasında meydana gelen aşırı ve düzensiz kanamalar kadınlarda kansızlık sorununun yaşanmasına neden olmaktadır. Ayrıca rahim ameliyatı sonrası adet kanamasının olması çok normal bir durumdur. Adet kanaması olan hasta kesinlikle telaşa kapılmamalıdır, ameliyat sonrasında ilk önce istirahat dönemine geçişi beklenmelidir. Bu süreçte bazı hastalar hiç adet görmezken, bazı hastalarda düzensiz kanamalar meydana gelebilmektedir. Rahim ameliyatı sonrası adet kanamaları genel olarak hem çok ağrılı hem de aşırı kanamalı görülebilir. Fakat ameliyattan sonra adet olmama durumu uzun süreli olarak devam ederse mutlaka hasta ameliyat olduğu doktora başvurmalıdır. Bu durumun çözülmesi için hastaya uygulanacak olan hormonal testler durumun açıklanması için yeterli olacaktır. Eğer test sonucunda hormonların seviyeleri normal çıkarsa bu sorun çoğunlukla patolojik durumdan kaynaklı olarak gerçekleşiyor olabilmektedir. Ancak bazen tam tersi olarak hastada adet kanaması normalden fazla olabildiği gibi aşırı şekilde de görülebilir. Rahim ameliyatı sonrası adet kanamalarının giderilmesi için ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. 
]]>
Rahim Sıkılaştırma Hareketleri https://www.rahim.gen.tr/rahim-sikilastirma-hareketleri.html Tue, 23 Oct 2018 22:55:08 +0000 Rahim sıkılaştırma hareketleri, genetik etkenlerden, doğum, kronik öksürük gibi etkenlerden dolayı vajina duvarında, pelvik duvarında, rahimde olan kaslarda gevşeme etkisi ortaya çıkabilir. Bu sorun kadında rahim sa Rahim sıkılaştırma hareketleri, genetik etkenlerden, doğum, kronik öksürük gibi etkenlerden dolayı vajina duvarında, pelvik duvarında, rahimde olan kaslarda gevşeme etkisi ortaya çıkabilir. Bu sorun kadında rahim sarkmasına, idrar kaçırma ve vajina gevşekliğine neden olabilir. Bunların önlenmesi ve tedavisi için rahim sıkılaştırma egzersizleri adı altında Kegel egzersizleri yapılabilir. Bu egzersizlerde hedef pelvis tabanının, vajina ve rahim kaslarının güçlendirilmesi içindir. Bu hareketlerin yapılmasından önce kasların nerede bulunduğu, nasıl kullanıldığı jinekolog tarafından öğretilir. Rahim sıkılaştırma hareketleri yapılırken, karında, bacaklarda ve kalçada bulunan kaslar kasılmamalı ve rahatça nefes alınmalıdır.

Pelvis tabanındaki kaslar kasıldığında, dış genitaller ile anüs bölgesi hafifçe yukarıya hareket eder. Kasılma ve gevşeme olarak arka arkaya 10 defa yapılan egzersiz gün içinde en az 3 defa tekrarlanmalıdır. Sıkça yapıldığında, egzersiz daha kolay yapılabilir. Kegel egzersizi yapılamadığında ya da bundan olumlu sonuç alınamadığında, Biofeedback denen fizik tedavi cihazıyla tedavi yapılmalıdır. Rahim sıkılaştırma hareketi düzenli şekilde yapılırsa, 12 hafta içinde bunun yararı görülür. Pelvik hareketleri ilk başlarda hafif egzersizlerle yapılmalıdır. Daha sonra düzenli olarak artırılmalıdır. Herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda egzersizlerin yapılması mümkündür. Yani yemek yaparken, kitap okurken, bulaşık yıkarken bu egzersizlerin yapılmasında sorun çıkmaz. Hareketler yaşamla bir arada yürütülebilir.

Rahim Sıkılaştırma Hareketleri

Rahim sıkılaştırma hareketleri nasıl yapılır

Her gün en az 3 defa 25 kasma hareketini toplamda 75 defa yapmalısınız. Her kasmayı altıya kadar sayarak yapmalı ve yine altıya kadar sayarak gevşemelisiniz.

Birinci hafta: Kasma sayısı elliye çıkarılmalı, bu 3 defa toplamda 150 defa yapılmalıdır.

İkinci hafta: Kasma sayısı yetmiş beşe çıkarılmalı, yine 3 defa şeklinde 225 kez yapılmalıdır.

Üçüncü haftadan, yirmi dördüncü haftaya kadar: Kaslara 20 dakika kadar 100 defa, her birinde 6 saniye kasılmalıdır. Bu yüne 3 defa tekrarlanmalı, rahim sıkılaştırma hareketleri toplamda 300 defa yapılmalıdır.

Yirmi dördüncü haftadan sonra: Her gün 3 defa 10 dakika kadar 150 hareket yapılmalıdır. İlk başta pelvik kaslarda yorgunluk hissedilse de, zamanla bu etki geçer. Rahim sıkılaştırma hareketlerinin faydası 6 ay sonra görülmeye başlar. 

]]>
Rahim Ağzı Aşısı https://www.rahim.gen.tr/rahim-agzi-asisi.html Wed, 24 Oct 2018 22:25:00 +0000 Rahim ağzı aşısı, rahim ağzı kanserinden korunma amacıyla belirli yaşlarda yaptırılması tavsiye edilen bir aşıdır. Human Papiloma Virüs ile alakalı olan bu kanser türünden korunmayı amaçlayan aşı HPV aşıs Rahim ağzı aşısı, rahim ağzı kanserinden korunma amacıyla belirli yaşlarda yaptırılması tavsiye edilen bir aşıdır. Human Papiloma Virüs ile alakalı olan bu kanser türünden korunmayı amaçlayan aşı HPV aşısı olarak tanımlanır. Kanserlerde bu virüs tespit edildiğinden, virüse karşı geliştirilen rahim ağzı aşısının korunmayı sağlayacağı düşünülür. İnsanlara cinsel temasla geçen virüs kanserin gelişmesinde etkili olur. Aşının hedefiyse virüsün geçmesini önlemek ve dolayısıyla rahim ağzı kanserinin oluşmasına engel olmaktır. Toplumda pek çok kişide enfekte olan virüs, belirli kişilerde kanserin gelişmesine neden olur. Canlı virüs içermeyen aşı, ülkemizde 2007 yılından itibaren  uygulanmaktadır. Kadınlar yaşamlarında herhangi bir zaman diliminde % 80 oranında virüsle enfekte olma riski taşırlar. Cinsel temasın dışında, ağız teması, cilt bölgelerinin teması da virüsün bulaşmasına yol açabilir.

Rahim ağzı kanserine neden olabilecek çok sayıda HPV virüsü olmasına karşı, rahim ağzı aşısı sadece en fazla görülen virüs tiplerine karşı koruma sağlar. Günümüzde ülkemizde uygulanan iki türde HPV aşısı bulunmaktadır. Bu aşı sadece koruyucu özelliğe sahiptir. Hiç bir şekilde kanseri tedavi etme özelliği yoktur. Yaşamında HPV virüsüyle hiç karşılaşmayan kişilerde tam korunmayı sağlar.

Rahim ağzı aşısı kimlere önerilir

Aşının yapılması 9-26 yaş arasındaki kadınlara önerilir. Bu yaş aralığının konulması sadece cinsel yaşamın henüz başlamaması yüzündendir. Yani kişilerin virüsle karşılaşma olasılığı bu yaşlarda azdır. Cinsel partner olduğunda kişinin virüs taşıma riski artar.

Rahim ağzı aşısı nasıl uygulanır

Ülkemizde uygulanan 2 tür aşı olduğunu belirttik. Bunlardan ilki 0-2 ve 6. ayda tekrar edilerek 3 doz halinde 6 ayda tamamlanır. Diğer tür rahim ağzı aşısı da, 0-1 ve 6. ayda yapılarak uygulanır. Koldan kas içine uygulanan aşı, basit enfeksiyonlar olsa da yapılabilir. Aşıdan önce pap smear gibi testlerin yapılmasına gerek yoktur. Oldukça güvenli bir aşı olduğundan, nadiren kolda ağrı, kızarma ve şişliğe neden olabilir. Bazen baş dönmesine, halsizliğe, ateş, bulantı, göz kararması gibi etkilere neden olabilir. Bu aşının 5 yıllık koruyuculuğu olduğu bilinir. Daha sonraki koruma etkisi hakkında halen araştırmalar devam etmektedir. Bu aşıyı olan kişilerin, yıllık yapılması gereken smear kontrollerini ihmal etmemesi de önerilir.

Rahim Ağzı Aşısı

Rahim ağzı aşısı gebelik döneminde yapılmamalıdır. Bu konuda net bilgi olmasa da, HPV aşısının hamilelikte yapılması önerilmez. Habersizce aşının ilk dozu yapılsa bile, devam edilmeden gebelikten sonra yine 3 doz halinde uygulanmalıdır. Eğer 2 doz şeklinde uygulanmışsa, kalan doz emzirme döneminde yapılabilir. Erkeklerde HPV virüsü bakımından taşıyıcıdır. Bu konuda erkeklerinde aşılanması için, herhangi bir çalışma yoktur. Fakat bazı uzmanlar erkeklerin kadınlara bu virüsü bulaştırdığı ve bu nedenle virüsü karşı onlara da rahim ağzı aşısı yapılması gerektiğini savunurlar. Aşıyı olmak için, önerilen yaş aralığını geçen ya da cinsel yaşamı başlayan kadınlarında her yıl smear testi yaptırması tavsiye edilir.

]]>
Rahim Eğriliği https://www.rahim.gen.tr/rahim-egriligi.html Thu, 25 Oct 2018 04:16:08 +0000 Rahim eğriliği, karın boşluğundaki rahim ters armut biçiminde dik yerleşmiştir. Pozisyonu genellikle mesaneye doğru eğik olur. Ancak bazen arkaya doğru eğik olduğu görülür. Bu durum rahim tersliği ya da rahim eğr Rahim eğriliği, karın boşluğundaki rahim ters armut biçiminde dik yerleşmiştir. Pozisyonu genellikle mesaneye doğru eğik olur. Ancak bazen arkaya doğru eğik olduğu görülür. Bu durum rahim tersliği ya da rahim eğriliği olarak tanımlanır. Bunun görülmesi genellikle doğumsal anomalilerden kaynaklansa da, bazen normal doğum sırasında kadının zorlanması, ıkınmalar yüzünden rahmi yerinde tutan bağların kopması gibi sebeplerden de kaynaklanabilir. Rahimde endometriozis gibi nedenlerden oluşan yapışıklıklarda, rahmin arkaya doğru yönlenmesine yani rahim eğriliğine neden olabilir.

Rahim eğriliği belirtileri nelerdir

Bazı kadınlarda bu sorun herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak bazen de çeşitli semptomlar ortaya çıkabilir. Bunların arasında en fazla görülenleri;

 • Cinsel ilişki sırasında ağrının olması
 • Adet dönemindeki kanama sırasında ağrı olması
 • İdrarda yanma olması
 • Bazı dönemlerde bel ağrısının ortaya çıkması
 • Tampon kullanımı sırasında zorluk çekilmesi
 • Bazı dönemlerde kramp tarzında ağrıların olması

Rahim EğriliğiRahim eğriliği tedavi edilmeli mi

Rahim eğriliği sorununda genellikle tedavi edilmeye gerek duyulmaz. Ancak kadında hissedilen cinsel ilişkide ağrı, adet dönemindeki ağrı dayanılmaz boyutlarda olduğunda, cerrahi bir operasyonla rahmin normal şekline getirilmesi düşünülebilir. Fakat bunun ne derece faydalı olabileceği hala tartışmalıdır.

Rahim eğriliğinin gebelik üzerindeki etkisi

Rahim tersliği genellikle kadınlarda gebe kalmaya engel teşkil etmez. Bu durumdaki kadınların gebe kalması halinde, genellikle 10-12. gebelik haftasında rahim olması gereken pozisyonuna gelir. Genel olarak gebelikte ve doğum sırasında herhangi bir zorluk yaşanmasına sebep olmaz.

]]>
Rahim Ağzı Siğilleri https://www.rahim.gen.tr/rahim-agzi-sigilleri.html Thu, 25 Oct 2018 05:36:11 +0000 Rahim ağzı siğilleri, genellikle HPV denilen Human Papiloma Virüs sebebiyle oluşur. Virüs ciltte ve üreme organlarında siğile neden olmaktadır. Bu virüsün bilinen 100 alt türü vardır. Bunlardan Tip 6 ve Tip 11 en fa Rahim ağzı siğilleri, genellikle HPV denilen Human Papiloma Virüs sebebiyle oluşur. Virüs ciltte ve üreme organlarında siğile neden olmaktadır. Bu virüsün bilinen 100 alt türü vardır. Bunlardan Tip 6 ve Tip 11 en fazla siğil yapan türdür. Virüsler belirli bir süre sessiz kalarak, aktifleşir ve genital bölgede vajina ve rahim ağzında siğillere neden olur. Eğer tedavide gecikme olursa, rahim ağzı kanserine yol açabilir. Etkin şekilde cinsel ilişkiyle bulaşan virüsten korunmak amacıyla prezervatif bir çözüm olsa da, bazen yetersiz kalabilir. Bu virüsle yaşam kişilerde psikolojik sorunlara bile neden olabilir. Bu nedenle rahim ağzı siğilleri tedavi edilmelidir.

Rahim ağzı siğilleri nasıl bulaşır

HPV virüsü taşıyan kişilerle cinsel ilişkiye girilmesi halinde siğillerin bulaşması söz konusu olur. Erkek menisi içinde virüs belirlenmiş olsa da, bu şekilde temastan bulaşacağı düşünülür. Herkeste enfeksiyon bulguları ortaya çıkmaz. Ancak rahim ağzı siğillerinin etkisinde olan kişilerin partnerlerinde % 70 oranında virüs olduğu tespit edilmiştir. Vücuda giren virüsün yıllarca sessiz bir seyir izlediği de görülebilir. Özellikle cinsel bakımından aktif olan kişiler bu konuda daha fazla risklidir. Gebelik döneminde rahim ağzı siğilleri daha hızlı ilerlediğinden, sıkı takip altında tutulmalı, gerekirse uygun tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Doğumda siğillerin bebeklere bulaşma riski de bulunur.

Rahim Ağzı Siğilleri

Rahim ağzı siğilleri belirtileri nelerdir

Genellikle genital siğillerde 1-6 ayda hastalarda çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak rahim ağzı bölgesindeki siğillerde fazla belirti vermeyebilir. Bazı hastalarda rahim ağzında yanma, kaşıntı, sızlama tarzı ağrılara neden olabilir. Büyüdüklerinde, yayılma gösterdiklerinde bu belirtiler daha yaygın şekilde görülebilir. Bazı siğillerde kendiliğinden ortadan kalkabilir. Ancak bazı hastalarda tedavi edilmediğinde, rahim ağzı kanserine kadar gidebilir.

Rahim ağzı siğilleri nasıl tedavi edilir

Genital siğil tedavisinde genellikle cerrahi olarak siğilin çıkarılması, kriyoterapi yani dondurma yöntemi, lazer tedavisi, koter tedavisi, ilaç tedavisi, antiviral kremlerin kullanılması söz konusudur. Rahim ağzı siğillerinde ise, en fazla LEEP yöntemi, kriyoterapi tedavisi uygulanır. LEEP yönteminde elektrik akımıyla siğiller bulundukları yerden ayrılır. Oldukça rahat bir şekilde uygulandığından, kanama riski yaratmadığından, muayene ortamında yapılabildiğinden, lokal anesteziyle kolayca uygulanır. Hastalardaki komplikasyon riski de oldukça düşüktür. Kriyoterapi yönteminde likit nitrojen kullanılarak lezyon ve çevresi dondurulur. Sıkça uygulanan bu yöntemde genellikle ağrı olmadığından, anestezik verilmesine gerek kalmaz. Özellikle gebelik döneminde güvenle kullanılabilir.

]]>
Rahim Akıntısı https://www.rahim.gen.tr/rahim-akintisi.html Thu, 25 Oct 2018 12:04:36 +0000 Rahim akıntısı, kendini kötü koku, şiddetli kaşıntı, idrar yaparken, cinsel ilişkide ağrıyla birlikte kendini gösteren iltihabik akıntılardır. Kadınların her yaşında etkili olabilir. Normalde berrak ve bulanık Rahim akıntısı, kendini kötü koku, şiddetli kaşıntı, idrar yaparken, cinsel ilişkide ağrıyla birlikte kendini gösteren iltihabik akıntılardır. Kadınların her yaşında etkili olabilir. Normalde berrak ve bulanık az miktarda gelen akıntı sorun yaratmaz. Çünkü vajinanın ıslaklığına ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bu tür akıntılar ergenliğin başlamasıyla birlikte, herhangi bir hastalık olmadan ortaya çıkar. Bunlar fizyolojik akıntıdır. Bu tür rahim akıntısını burun salgısı, gözyaşı, ağız salgısı tükürük gibi normal kabul etmeliyiz. Bu türdeki rahim akıntısı şeffaf, beyaz sarı renkte, kokusuz, çoğunlukla her gün gelen, buna eşlik eden kanama, idrarda yanma gibi belirtilerin olmadığı akıntılardır. Bunun miktarı rahim ağzındaki hücrelerin sayısı, östrojen hormonunun miktarı, rahim içi araç kullanımıyla doğru orantılıdır. Hatta bazen rahim akıntısı ped kullanılacak kadar fazla miktarda gelebilir. Ancak bu kadınlarda yapılacak smear kontrolünde önemli bir sorun belirlenmez.

Rahim akıntısı adet döngüsündeki her günde gelebileceği gibi, sadece belirli günlerde de olabilir. Yumurtlama döneminde gelen yumurta akı kıvamlı akıntı bile kadınlar tarafından rahim akıntısı olarak tanımlanır. Bu türde olmayan akıntılar, alıştığınız şekilde gelmeyen akıntılar ise, mutlaka değerlendirilmeli ve doktor gidilmelidir.

Rahim Akıntısı

Rahim akıntısında ne zaman doktora gidilmeli

Alışık olmadığınız şekilde yeni ortaya çıkan, kanlı, koyu sarı, yeşil ve kahverengi renkte, kötü kokulu, peynir kesiği gibi, be edebilir.yaz, akıntıyla birlikte ağrı, cinsel ilişkide ağrı ve yanma yapan, idrarda yanmaya neden olan, anormal kanamaların eşlik ettiği rahim akıntısı, genellikle genital sistemdeki bir problemi işaret edebilir. Bunların ihmal edilmemesi ve doktora gidilmesi gerekir. Genellikle genital enfeksiyonun neden olduğu bu tür rahim akıntısı bazı rahatsızlıkların erken teşhis edilmesini sağlayabilir.

Bu türde rahim akıntısının kaynağı genital enfeksiyon bazen vajinayla sınırlı olabilir, ancak bazen rahim ağzı enfeksiyonu, genital bölgenin üst kısımlarındaki pelvik enfeksiyonunu işaret edebilir. Bakterilerin üst bölgeleri etkileyerek, ciddi enfeksiyonlar oluşturma riski bulunur. Pelvik enfeksiyonlarda apse oluşmasına, tüplerin tıkanmasına neden olabilir. Nadiren rahim ağzında bulunan kanser öncüsü lezyonların, kanserin bu şekilde rahim akıntısı yapması da mümkün olabilir. Bu yüzden rahim akıntısının nedeninin belirlenmesi için, mutlaka doktora gidilmelidir.

]]>
Rahim Ağzı İltihabı https://www.rahim.gen.tr/rahim-agzi-iltihabi.html Thu, 25 Oct 2018 21:47:34 +0000 Rahim Ağzı İltihabı, Günümüzde birçok kadın rahim ağzı iltihabı gibi oldukça zor hastalıklar geçirebilmektedir. Bu durum günümüzde eskiye nazaran biraz daha kolay anlaşılan ve biraz daha kolay tedavi edilebilen Rahim Ağzı İltihabı, Günümüzde birçok kadın rahim ağzı iltihabı gibi oldukça zor hastalıklar geçirebilmektedir. Bu durum günümüzde eskiye nazaran biraz daha kolay anlaşılan ve biraz daha kolay tedavi edilebilen bir hastalık haline gelmiştir. Bu durum gelişen tıp ile birlikte gündeme gelmiştir. Aslında bu hastalık gelişen tıp ile birlikte her ne kadar kolaylaştırılsa da bazı insanlarda büyüyerek çok daha büyük problemlere yol açabilmektedir. Günümüzde bu hastalığın önemsenmemesi nedeniyle bazı kişilerde rahmin alınması gibi  büyük problemlere neden olabilmektedir.  Bu nedenle rahim ağzı iltihabı aslında son derece tehlikeli ve kişiler tarafından önlem alınması gereken hastalıklar arasındadır. Bu durum çoğu zaman başka bir hastalığın neden olduğu sorunlardan biri olabilmektedir. Bunun için rahim ağzı iltihabı sorununun kişilerde gösterdiği belirtiler hissedildiği anda kişinin hiç zaman kaybetmeden bir uzman doktora görünmesi bazen kişinin hayatında büyük değişikliklerin meydana gelmesini önleyebilir. Birçok nedene bağlı olarak gelişen rahim ağzı iltihabı sorunu günümüzde, ülkemiz içerisinde ve diğer ülkelerde neredeyse kadınların yarısında görülen bir durumdur. Fakat bu durum bazı kadınlarda kendisini göstererek birçok soruna neden olurken bazı kadınlarda hiç belli olmadan varlığını sürdürebilmektedir. 

Rahim Ağzı İltihabı
Belirtileri:
 • Bu hastalık birçok kadında belirti göstermeden varlığını koruyabilmektedir. Fakat bunun yanında işinin vücut yapısına bağlı olarak bazı insanlarda birçok problem meydana gelebilmektedir. Örneğin rahim ağzı iltihabı hastalığı bulunan kadınların birçoğunda vajinal akıntılar sorunu meydana gelmektedir. Bu akıntıların en büyük nedeni iltihap olduğu için akıntılar son derece keskin ve kötü bir kokuya sahiptir. Rahim ağzında meydana gelen akıntılar nedeni ile kişinin sosyal hayatı ya da iş hayatı bile bu durumda rahatsız olarak olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir. 
 • Bir diğer belirti ise akıntılara göre biraz daha az görülen  vajina bölgesinde kaşıntılar. Bu kaşıntılar son derece şiddetli olabilmektedir. Fakat her rahim ağzı iltihabı olan kişide görülmeyebilir. Bu kaşıntıların yanında kişide görülen kasık ağrısı ya da bel ağrısı gibi sorunlarda birçok zaman rahim ağzı iltihaplarından dolayı meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda kişi hiç zaman kaybetmeden doktora giderek duruma hızlı bir müdahalede bulunmalıdır.
 • Son olarak bir diğer belirtiye örnek verecek olursak Hastalığın en ilerlemiş halinde kişide bulantı kusma gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bu durum genellikle son derece ilerlemiş olan rahim ağzı iltihabı sorunlarında görülmektedir. Birçok zaman bu kişilerde yüksek ateş sorunları da meydana gelebilmektedir. 
Rahim ağzı iltihaplanması hastalığının tıptaki adı "servisit" olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık kişinin akıntı, kızarıklık ve kaşıntı gibi şikayetlerle birlikte doktora gitmesi ile doktorun yapacağı bazı testler sonucunda ortaya çıkarılabilmektedir. Yapılan küçük testlerle birlikte kişiye rahim ağzı iltihabı teşhisi koyulur ve bazı tıbbi ilaçlarla bu durum ortadan kaldırılmaya çalışılır. Yani bu hastalık kesinlikle cerrahi bir işleme gereksinim duymaz. Bunun yanında kişiler evlerinde yapacakları bitkisel çaylarla bu durumun ortadan kalkması için destek olabilirler. Rahim ağzı iltihabı müdahale edilmediğinde büyüdükçe rahimin kaybedilmesine ve kısırlık problemine yol açabilmektedir. 
]]>
Rahim Ameliyatı https://www.rahim.gen.tr/rahim-ameliyati.html Fri, 26 Oct 2018 06:16:34 +0000 Rahim Ameliyatı, Bilindiği gibi rahim hemen hemen her kadında bulunan ve üremenin gerçekleştirilmesi için önemli bir organdır. Kişilerin hamilelik sırasında bebeğin bulunduğu bu bölge döl yatağı olarak adlandırılmaktad Rahim Ameliyatı, Bilindiği gibi rahim hemen hemen her kadında bulunan ve üremenin gerçekleştirilmesi için önemli bir organdır. Kişilerin hamilelik sırasında bebeğin bulunduğu bu bölge döl yatağı olarak adlandırılmaktadır. Tüm kadınlarda bulunan bu organ birçok hastalık nedeni ile yada diğer nedenlerden dolayı bazen kişiden alınmak zorunda kalınmaktadır. Bu durumda kişinin rahmi  yine bu kişinin sağlığı için alınması gerekmektedir. Bu durum gerçekleştiğinde kişinin bir daha gebe kalması mümkün değildir. Bu durum kişiler için özellikle de evli kişiler için son derece üzücü olsa da annenin sonraki olacak bebekle için kesinlikle son derece önem taşımaktadır. Rahim ameliyatı eski zamanlarda yapılması mümkün olmayan ameliyatlar içerisinde yer almaktaydı. Günümüzde geliştirilen tıbbi yöntemler sayesinde son derece kolay bir şekilde rahim ameliyatları yapılmaktadır. Birçok zaman rahmin onarılması ya da rahmin alınması gibi ameliyatlar genellikle kamera yardımı ile yada açık ameliyatlar şeklinde yapılmaktadır. Rahim ameliyatı sonrasında rahim alınmasa bile bazı kişiler tekrar gebe olunamamaktadır. Bu durum önceden tahmin edilemez. Bu nedenle zorunlu olmadıkça rahmin doğal haline karışılmamaktadır. Fakat kişinin rahmindeki problem eğer anneye ya da çocuğa zarar verecek ise uzman doktorlar genellikle bu rahmin alınmasına yada ameliyat ile onarılmasına karar vermektedir. 

Rahim ameliyatı yapılmadan önce kişiden bazı kan testi, idrar testi, akciğer filmi, kalp grafiği gibi testler istenmektedir. Bu testlere bakıldıktan sonra ameliyatın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine karar verilmektedir. Rahim ameliyatı sırasında hastada enfeksiyonun önlenmesi amacıyla birçok ilaç kullanılmaktadır. Bu sayede hastanın ameliyat bölgesinde farklı enfeksiyonların oluşması ihtimali son derece azaltılmaktadır. Bunların yanı sıra ameliyat öncesinde kişiye koldan damar yolları açılır. Bu damar yollarından ameliyat sırasında kişini vücuduna gerekli ilaçlar enjekte edilir. Her ameliyatın olduğu gibi rahim ameliyatında da bazı riskler bulunmaktadır. 

Rahim Ameliyatı
Riskler:
 • Birçok ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da en büyük risk tabi ki ameliyat sırasında meydana gelebilen kanama durumlarıdır. Bu tür riskler aslında birçok hastada ameliyat sonrasında da geçerli olabilmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrasında genellikle hastalar özellikle ameliyat gününden bir gün sonraya kadar hastanede tutulmaktadır. 
 • Cerrahın hassaslığına bağlı olarak bazı kişilerde görülen riskler ise rahim bölgesine yakın olan organların yani  idrar kesesi ya da bağırsaklar gibi bölgelerin zarar görmesidir. Bu durum direk olarak cerrahın dikkatli olmasına bağlıdır.  
 • Bir diğer risk bu yaraların enfeksiyon kapma ihtimalidir. Enfeksiyon sorunu için önlem alınmadığı zaman kişilerde ameliyat bölgesinde enfeksiyon sorunları görülebilmektedir. Bu durum kişi üzerinde oldukça büyük problemlere neden olabileceği gibi birçok zaman kolay bir şekilde atlatılabilir. Bu durum genellikle kişinin bağışıklığına bağlıdır.
Rahim ameliyatı sonrasında belli bir iyileşme süreci bulunmaktadır. Bu süreç genellikle kişinin beslenmesi, bakımı, ilaçları kullanmasına göre değişiklikler göstererek değişebilmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrasında iyi bir bakıma ve beslenmeye ihtiyacınız vardır.  Ameliyat sonrasında bir süre yürümemeniz tavsiye edilmektedir. Bunun bu ameliyat son derece büyük bir ameliyattır. Bu nedenle eğer zorunlu değilseniz ameliyatı olup olmamaya kendiniz karar vermek zorundasınız. 
]]>
Rahim Ağzı Kanseri https://www.rahim.gen.tr/rahim-agzi-kanseri.html Fri, 26 Oct 2018 17:23:15 +0000 Rahim ağzı kanseri, serviks kanseri olarak ta tanımlanır. Bu rahatsızlık önlenebilir hastalıklardan biridir. Smear pap smear testi yapılarak, hastalığın erken teşhis edilmesi ve tedavisiyle hastalıktan kurtulmak müm Rahim ağzı kanseri, serviks kanseri olarak ta tanımlanır. Bu rahatsızlık önlenebilir hastalıklardan biridir. Smear pap smear testi yapılarak, hastalığın erken teşhis edilmesi ve tedavisiyle hastalıktan kurtulmak mümkündür. Yapılan bazı araştırmalarda 45 yaş altı kadınlarda en fazla etkili olan kanser türlerinde 2. sırada bulunduğu belirlenmiştir. Rahmin vajene açıldığı dar boyun olan serviks, enfeksiyonların rahme kadar ulaşmasına engel olan bariyer görevini üstlenmektedir. Eğer serviks hücrelerinde kontrolsüz bir büyüme meydana gelirse, rahim ağzı kanseri ortaya çıkar.

Rahim ağzı kanseri neden olur

Bu kanser türünün nedeni Human Papiloma Virüs HPV tür. Kadınlara genellikle cinsel ilişkiyle bulaşan virüsten korunmak mümkündür. Bunun için 12-26 yaş aralığındaki kadınların 3 doz şeklinde aşılanması gerekmektedir.

Rahim ağzı kanseri teşhisi ve tedavisi

Rahim ağzı kanserinin henüz oluşmadan erken aşamada teşhis edilmesi pap smear testiyle sağlanabilir. Bu testin yılda bir kere yapılması, kadınların bu rahatsızlıktan korunmasını, hastalığın erken teşhisini sağlar. Bu durumda cerrahi girişimle tedavi uygulanır.

HPV virüsü ile rahim ağzı kanseri bağlantısı nedir

HPV virüsü cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Bu kanser türünden korunma sağlamak amacıyla HPV virüsüne karşı aşı yapılmalıdır. Sadece cilt teması bile virüsün bulaşmasında etkilidir. Virüsün bulaştığı kişilerde yaklaşık 6 hafta içinde etkiler görülmeye başlar. Bazen bağışıklık sistemi tarafından baskılanan virüs, yıllarca sessiz kalabilir. Kadınlarda rahim ağzı kanserinin oluşmasına, genital siğil oluşumuna sebep olurken, erkekler bu konuda taşıyıcı olurlar. Bu yüzden erkekler cinsel ilişkiyle bunu kadınlara bulaştırır.

Rahim Ağzı Kanseri

HPV aşısı ne zaman yapılmalıdır

HPV aşısında canlı virüs bulunmamaktadır. Aşının yapılması 6 ayda 3 doz şeklinde uygulanır. Bu aşı hastalıklarda etken olan 4 virüse karşı koruma sağlar. Fakat aşı yapılan kişinin vücudunda virüs olursa, bu durumda koruyucu etkisi olmaz. Kadınlara en erken 9 yaşında uygulanabilen HPV aşısının, uzmanların önerdiği yaş aralığı 12-26 arasıdır. Bu kadar erken yapılmasının nedeni kadınların henüz cinsel ilişkiye başlamamış olması, dolayısıyla vücudunda virüsün olmamasıdır. Cinsel yaşamı başlayan kadınlarda aşının koruyucu etkisi de azalır. Eğer HPV virüsü kadında varsa, bu durumda aşıyla kalan 3 virüse karşı koruma sağlanabilir. Eğer kadında bu hastalıkların oluşma riski bulunuyorsa, aşılama yapılmalıdır.

HPV aşısının serviks oluşumları, vulva oluşumu, genital siğil, vajina prekanseröz nedeni olan 4 virüs üzerinde etkisi vardır. Kadında bu rahatsızlıkların biri bulunuyorsa, aşı diğerlerine koruma sağlar. Ancak hastalıkların tedavisinde etkili olmaz. Bu konudaki araştırmalar aşının 5 yıl koruma sağladığını belirlemiştir. Buna rağmen kadınlarda rahim ağzı kanseri bakımından tetkiklerin zamanında yapılması uygundur. Çünkü aşının bazı durumlarda koruyucu etkisi azalabilir. Eğer 3 doz halinde uygulandıysa etkisi daha fazladır.

]]>
Rahim Ağzı Yetmezliği https://www.rahim.gen.tr/rahim-agzi-yetmezligi.html Sat, 27 Oct 2018 05:43:02 +0000 Rahim Ağzı Yetmezliği, Rahimin vajinaya açılan en alt noktasına rahim ağzı ,yani serviks denilmektedir ve normal seyreden bir hamilelikte bu rahim ağzı kapalı bulunmaktadır.  Tıp dilindeki adı  servikal yetmezlik olan r Rahim Ağzı Yetmezliği, Rahimin vajinaya açılan en alt noktasına rahim ağzı ,yani serviks denilmektedir ve normal seyreden bir hamilelikte bu rahim ağzı kapalı bulunmaktadır.  Tıp dilindeki adı  servikal yetmezlik olan rahim ağzı yetmezliğinde ise,  büyümekte olan bir gebeliği taşıyacak kadar güçlü olmayan rahim ağzı henüz doğum sancıları başalamadan önce açılmaktadır.

Rahim ağzı yetmezliğinin teşhisi ise, genel olarak hastanın daha önceki gebeliklerinde olan problemlerin araştırılması ile geriye dönük olarak konulmaktadır ve eğer kişide belirgin bir sebep yok ise, gebeliğin 18-24. haftaları arası sonlanması genel olarak rahim ağzı yetmezliğinin olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra, rahim ağzı yetmezliği olan kişilerde genellikle  bebeğin ve plesantanın doğması, hiçbir ağrı belirtisi olmadan ve su kesesinin aniden açılması ile oluşmaktadır.

Rahim ağzı yetmezliği ile erken doğum arasındaki ayrım genellikle yapılması zor bir ayrımdır, ancak rahim ağzı yetmezliğinden dolayı olan doğumlar 18-24 hafta arası, erken doğumlar ise, 26. Haftayı geçtikten sonra olmaktadır. Bunun yanı sıra, rahim ağzı yetmezliği olan kişilerde erken doğuma göre çok daha az ağrı hissedilmektedir.

Rahim Ağzı Yetmezliği

Rahim Ağzı Yetmezliği (Servikal Yetmezlik) Nedenleri Ve Tedavisi: Kişinin daha önce yaptığı zor doğumlar ile 2.5 aylıktan büyük olan bebeğin kürtaj edilmiş olması rahim ağzında zedelenmeye ve rahim ağzı yetmezliğine neden olmaktadır. Ayrıca, az görülen bir neden olsa da, doğumsal anomaliler de rahim ağzı yetmezliğinin bir nedeni olabilmektedir.

Rahim ağzı yetmezliğinin tedavi yöntenmi olan cerrahi yöntemde, serklaj ismindeki bir işlem ile rahim ağzı gebelik döneminin sonuna kadar kapalı tutulabilmektedir.  Rahim ağzı yetmezliği kesin olarak konulmuş herkeste serklaj işlemi uygulanabilmektedir.

Acil Serklaj: Eğer, hamileliğin 7. Ayına girmesinden önce ya da doğum henüz başlamadan muayene yapılıp, rahim ağzı incelmesi ve açılması görülmüş ise acil serklaj yapılması gerekmektedir. Ayrıca, daha önce erken doğum yapmış hamile kişilerde serviks uzunluğunun 2-2.5 cm veya  daha kısa olduğu görülmesi halinde ve bebeğin su kesesinin rahim ağzı kanalına doğru uzanması durumunda da acil serklaj işlemi uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra, acil serklaj uygulaması hastanın durumunun saptanmasından itibaren hemen yapılmalıdır.

Koruyucu Serklaj: Daha önceki hamileliklerinde rahim ağzı yetmezliği sebebi ile düşük yapmış olanlar  ve rahim filmi çekilmesi sonucu rahim ağzı yetmezliği şüphesi olan kişilerde koruyucu serklaj uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra, daha önce zor bir doğum ya da serviks ile ilgili olan bir ameliyat geçirmiş kişiler ve gebeliğin 3. Ayında vajinal ultrasonografi yapılması ile serviksin 2-2.5 cm’den kısa olarak bulunması durumunda da koruyucu serklaj işlemi uygulanabilmektedir ve koruyucu serklaj gebeliğin genellikle ilk 13-14. haftalarında yapılmaktadır.

 • Serklajın uygulanmaması gereken durumlar ise şunlardır;
 • Doğum kasılmalarının belli süre aralıklar ile hissediliyor olması ve bu hissin sancı ya da ağrı şeklinde seyretmesi durumu
 • Gebe kişinin rahim içinden gelen belirgin kanamasının olması durumu
 • Bebeğin su kesinde veya rahim içinde iltihap olması durumu
 • Suyun erken gelmesi yani su kesesinin açılmış olması
 • Bebeğin yaşama ihtimalinin olmadığını gösteren bir durumun saptanması

Rahim ağzına serklaj konulması işlemi genel anestezi altında yapılmaktadır, ancak bu durum bebek için bir risk oluşturmamaktadır. Yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika arası süren işlem, vajina ve serviks temizlenmekte ve bant şeklinde olan özel dikiş ipliği ile rahmin ağız kısmı ile rahmin birleştiğinoktanın sıkıca bağlanmasıyani rahim ağzının torba şeklinde büzülmüş olması ile sonuçlanmaktadır. Bunun yanı]]> Rahim Ağzı Darlığı https://www.rahim.gen.tr/rahim-agzi-darligi.html Sat, 27 Oct 2018 17:46:34 +0000 Rahim ağzı darlığı, rahim ağzı rahimle serviks vajinal organları birleştiren, rahmin altında bulunan ince uzun bir yapıdır. Kadın üreme organlarının arasında oldukça önemlidir. Rahim ağzında bulunan ve rahme i Rahim ağzı darlığı, rahim ağzı rahimle serviks vajinal organları birleştiren, rahmin altında bulunan ince uzun bir yapıdır. Kadın üreme organlarının arasında oldukça önemlidir. Rahim ağzında bulunan ve rahme ilerleyen açıklık serviks kanalıdır. Cinsel ilişkiden sonra spermler servikal kanaldan geçmekte ve rahim içine ulaşmaktadır. Rahimde yumurta hücresiyle buluşan spermle gebelik oluşur. Eğer rahim ağzı daralması varsa, öncelikle gebe kalma sorunları yaşanabilir.

Rahim ağzının görevi nedir

 • Cinsel ilişki sonrasında spermlerin rahme gitmesini sağlama
 • Vücuttaki spermlerin daha uzun süre canlı kalmasını sağlar
 • Vajinadan gelen bakterilerin rahme girişine engel olmak, rahim ağzının üstlendiği görevlerdir.

Rahim ağzındaki yapışkan salgı, burada spermlerin canlı kalmasını sağlamak için uygun koşulları oluşturur. Ancak bakterileri aksi etki yaparak, buradan geçmelerine engel olur. Özellikle gebelik sağlanamayan çiftlerde rahim ağzı darlığı araştırılmalıdır. Böyle bir sorun olursa, spermler rahimdeki yumurtaya ulaşamaz ve bu nedenle gebeliğe engel olan bir sorun yaşanacaktır. Kadınlardaki kısırlık nedeni rahim ağzı darlığı olursa, bu servikal faktör olarak adlandırılır. Ancak toplumda çok fazla görülen bir sorun değildir.

Servikal faktör hangi patolojik belirtileri verir

 • Rahim ağzı darlığı
 • Rahim ağzı enfeksiyonu
 • Rahim ağzı mukusunda yapısal bozukluk olması

Kadınlarda bu etkenler olduğunda, sperm ve yumurta buluşması gerçekleşmez. Bu nedenle rahim ağzı darlığının en önemli etkisi gebelik üzerinedir. Bunun tespit edilmesi halinde rahim ağzı darlığı kolayca tedavi edilebilir.

Rahim Ağzı Darlığı

Rahim ağzı darlığı neden olur

Kadın üreme sistemi oldukça detaylı ve karmaşıktır. Kısa süreli bir sorun yaşansa bile, kadında yumurtlama olmayabilir. Bu sorun kadının gebe kalma sorunu yaşamasına neden olur. Erkeklerde durum daha kolay teşhis edilebilir. Rahim ağzı darlığı çeşitli etkenlerden kaynaklanabilir. Bu etkenlerin servikal darlığa neden olması halinde spermlerin rahme gitmesi engellenmekte ve kadında gebelik başta olmak üzere çeşitli sorunlara neden olabilir. Rahim ağzı darlığına neden olacak faktörler arasında;

 • LEEP işleminin yapılması
 • Daha önce rahim ağzını ilgilendiren cerrahi işlemlerin yapılması
 • Konizasyon işlemi
 • Rahim ağzı sorunları nedeniyle yakma, dondurma gibi işlemlerin yapılması halinde, rahim ağzı daralması oluşabilir.

Rahim ağzı daralması kadınlarda gebe kalamama sorunu yaşandığında, teşhis edilebilir. Bunun dışında normal muayene sırasında rastgele tanı konulabilir. Ancak gebe kalma sorunu olan kadınlarda mutlaka bu seçenekte araştırılmalıdır.

]]>
Rahim Alınması Ameliyatı https://www.rahim.gen.tr/rahim-alinmasi-ameliyati.html Sun, 28 Oct 2018 10:02:49 +0000 Rahim alınması ameliyatı tıp dilinde Histerektomi olarak bilinmektedir. Jinekolojide en sık yaptırılan ameliyatlar arasında sezaryen ameliyatından sonra ikinci sırada yer alan Histerektomi, uterusun, yani rahimin tamamen çıkarılma Rahim alınması ameliyatı tıp dilinde Histerektomi olarak bilinmektedir. Jinekolojide en sık yaptırılan ameliyatlar arasında sezaryen ameliyatından sonra ikinci sırada yer alan Histerektomi, uterusun, yani rahimin tamamen çıkarılması ameliyatı olarak görülmektedir. Karından ya da vajinal yoldan bu ameliyatın yapılması mümkündür. Yaklaşık 1-2 saat süren bu ameliyatın 5 farklı tipi bulunmaktadır.

Subtotal ya da supraservikal histerektomi: Rahim ağzının bırakılıp rahmin kalan kısmının alındığı ameliyatlardır.
Radikal histerektomi: Vajinanın bir kısmının, tüplerin, yumurtalıkların, destekleyici ve bağlayıcı dokuların, lenf bezlerinin, rahim ve rahim ağzının tam olarak alındığı ameliyatlardır.
Porro ameliyatı: Sezaryen ameliyatı sırasında rahimin de alındığı ameliyatlardır.
Vaginal histerektomi: Rahim ve rahim ağzının karından değil vajinadan alındığı ameliyatlardır.
Laparoskopik (kapalı) histerektomi: Over kisti ve diğer jinekolojik ameliyatlarda olduğu gibi çoğunlukla göbekten ya da kasık bölgesinden yaklaşık 1 cm'lik küçük delikler aracılığıyla karın içine kamera ve diğer ameliyatların yerleştirilmesiyle yapılan ameliyatlardır.

Rahim Alınması Ameliyatı
Rahim alınması ameliyatı yapılmasını gerektiren en önemli neden rahim myomlarıdır. Hastanın yaşına göre verilen ameliyat kararında rahim myomlarının kadınlarda en sık karşılaşılan iyi huylu tümörler olduğunu görüyoruz. Anormal kanama, pelvik ağrı ya da bası gibi şikayetlerinin tedavi gerektirmesi durumunda myomlar sebebi ile ameliyat yapılmasına karar verilmektedir. Myomlar dışında hormonal sebeplere bağlı olarak düzensiz kanamalar, kronik kasık ağrıları, rahim sarkması, doğum sonrasında rahim kanamasının durdurulamaması, tamir edilemeyen rahim yırtıklarının oluşması, rahim ve yumurtalık kanseri de histerektomi ameliyatının yapılmasına neden olabilmektedir.
]]>
Rahim İçi İltihabı https://www.rahim.gen.tr/rahim-ici-iltihabi.html Sun, 28 Oct 2018 20:22:24 +0000 Rahim içi iltihabı: Rahim ağzı ve rahim içinin bazı nedenlerden dolayı enfeksiyon kapıp iltihaplanmasıdır. Hemen hemen her kadında görülür. Yaşı kaç olursa olsun cinsel hayatı düzenli olan her kadında görülebilir. Beli Rahim içi iltihabı: Rahim ağzı ve rahim içinin bazı nedenlerden dolayı enfeksiyon kapıp iltihaplanmasıdır. Hemen hemen her kadında görülür. Yaşı kaç olursa olsun cinsel hayatı düzenli olan her kadında görülebilir. Belirtileri bir çok hastalığa benzediğinden dolayı, bu hastalıktan kişinin kendi kendine şüphelenmesi biraz zordur. Vajinadaki diyafram gibi yabancı maddelerin travmasına da bağlı olabilir. 

Rahim içi iltihabın belirtileri: Adet kanaması sonuna doğru vajinal akıntı, vajinada yanma, vajinada kanama, cinsel birleşme esnasında acı duyma, bel ağrısı, idrar yaparken yanma, eğer akıntı ilerlese kötü kokulu akıntı, kasık ağrısı, bulantı ateş kusma, bu şekilde hamile kalmak zor olsa da, böyle bir durum söz konusu olursa düşük yapabilir.

Rahim iltihabı nasıl bulaşır: Cinsel ilişkide korunmasız şekilde birlikte olmak, partnerlerin birbirinden geçen enfeksiyonlar, krem gibi vücuda yabancı maddelerin alerjik özelliklerinden bulaşabilir.

Rahim İçi İltihabı
Tanısı: Vajinal muayenede görülebilecek bir durumdur. Rahimde şişme, kızarıklık,iltihap görülebilir. Biyopsi ve kültür gibi tetkikler yapılabilir.
Tedavi: Rahim içi iltihaba neden olabilecek bir madde rahim içinde varsa hemen çıkarılması gerekir. Genellikle bu hastalığın sebebi enfeksiyon dur. Üşütmek alt solunum yollarından soğuk almak buna neden sayılır. Eğer ilerlememiş ise antibiyotik ve fitil tedavisiyle kişi sağlığına kısa sürede kavuşur. Önlem olarak cinsel münasebet sırasında prezervatif kullanılmalıdır.
]]>
Rahim Düşmesi https://www.rahim.gen.tr/rahim-dusmesi.html Mon, 29 Oct 2018 18:21:40 +0000 Rahim Düşmesi, Rahim, tüm memeli canlılarda görülen ve döllenen yumurtanın gelişimi için kullanması gereken bir bölgedir. İnsanlar üzerinde kadınlarda bulunan bu bölgenin sağladığı faydalardan ziyade beraberinde birço Rahim Düşmesi, Rahim, tüm memeli canlılarda görülen ve döllenen yumurtanın gelişimi için kullanması gereken bir bölgedir. İnsanlar üzerinde kadınlarda bulunan bu bölgenin sağladığı faydalardan ziyade beraberinde birçok farklı hastalığı getirmektedir. Bu hastalıklar genellikle günümüzde gelişmiş olan tıp ile birlikte çözüme kavuşturulsa da hastalık sürecinden insanlar bu süreçte çok sıkıntılar çekmektedir. Hamile bir kişinin rahmindeki bebeğin ağırlığı direk olarak bu bağlar tarafından taşınmaktadır. Bu bağların zayıflayıp sarkması ile ise, rahim düşmesi problemi görülmektedir. Rahim düşmesi, günümüzde çok sık olarak karşılaşılan kadın hastalıklarından biridir. Birçok nedene bağlı olarak gerçekleşen bu sorun genellikle kadınların birçoğunda meydana gelerek farklı belirtilerle kişinin hayatını zorlaştırmaktadır. Üstelik bu soruna gerekli müdahalelerin yapılmaması sonucunda kişide çok büyük problemler meydana gelebilmektedir. Kimi zaman kişinin kısır kalmasına kimi zaman ise kişilerin  rahim organının alınmasına neden olabilmektedir.

Rahim düşmesinin nedenleri:
 • Rahim sarkmasının en büyük nedeni sürekli olarak kişinin gebe kalmasıdır. Bu durum genellikle Güney Doğu illerinde daha fazla görülmektedir. Ülkemizin bu bölgesinde doğum oranlarının fazla olması nedeni ile bu duruma bağlı olarak ortaya çıkan rahim düşmesi problemi görülebilmektedir. Bu sorunlar birçok zaman fazla gebelik sayısından dolayı ortaya çıkabilir. 
 • Bir diğer neden olarak kişinin çok fazla ağır yükler kaldırmasını söyleyebiliriz. Bayanların iş hayatı nedeni ile ya da ev işleri nedeni ile ağır yükler kaldırmaları ile bu tür kadın hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Kişilerin ağır yükler kaldırması ile rahimi bağlayan bağlar zarar görür ve kişide yavaş yavaş rahim düşmesi gibi problemler görülmeye başlar. 
 • Aşırı fazla kilolar rahim düşmesi probleminde en büyük etkenlerden biridir. Aşırı kilolar vücutta birçok organa zarar verdiği gibi kadınların üreme organı olan rahime de zarar vererek bu tür kadın hastalıklarının meydana gelmesine neden olabilmektedir.
 • Rahim düşmesi problemi görülen bazı kişilerde bu durumun bir diğer nedeni yaşın biraz daha ilerlemiş olmasıdır. İlerlemiş yaşa sahip olan kişilerde rahim düşmesi sorunu oldukça fazla olarak karşılaşılan bir kadın hastalığıdır. 
Rahim Düşmesi
Daha birçok nedeni olan rahim düşmesi problemi genellikle  ergenlik dönemine kadar pek fazla rastlanmayan bir durumdur. Rahim düşmesi sorunu yaşayan kişiler genellikle bunun meydana geldiğini tahmin edebilmektedirler. Bunun yanında bazı belirtiler kişideki sorunun ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Örneğin kişide görülen idrar kaçırma sorunları kişinin karın altındaki doluluk hissi gibi belirtiler kişinin doktoruna söylemiş olduğu şikayetlerdir. Bu durumda doktorun gerek ultrason cihazları ile yada diğer tıbbi görüntüleme cihazları ile kontrol etmesinden sonra açık olarak ortaya çıkarılmaktadır. Bu hastalığın tedavisi ise  genellikle hastalıktan hastalığa değişiklikler göstermektedir. Rahim düşmesi problemi eğer  ilerlememiş ise genellikle bu sorun yapılan bazı egzersiz tedavileri ile kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Bu durum aynı zamanda kişinin yaş grubuna göre değişikliklerde gösterebilmektedir. Bunun ardından kişinin yine yaş grubuna bağlı olarak gerekir ise kişide bazı küçük operasyonlarda yapılabilmektedir. bu durum tamamen doktorun vereceği karara bağlıdır. 
]]>
Rahim Duvarında Kalınlaşma https://www.rahim.gen.tr/rahim-duvarinda-kalinlasma.html Tue, 30 Oct 2018 07:24:07 +0000 Rahim Duvarında Kalınlaşma, Adet döneminde beklenenden fazla kan gelmesi, adet dönemi olmadığı halde kan gelmesi, ilişkiden sonra kan gelmesi gibi durumlarda bir şüphelenilmesi ve doktora gözükülmesi gereken bir durumdur. Rahim Duvarında Kalınlaşma, Adet döneminde beklenenden fazla kan gelmesi, adet dönemi olmadığı halde kan gelmesi, ilişkiden sonra kan gelmesi gibi durumlarda bir şüphelenilmesi ve doktora gözükülmesi gereken bir durumdur. Rahim duvarında kalınlaşma var ise ultrason ve kan testleri sonucunda belli olur. Daha sonra hastalığın nedenleri ve altında yatan tehlikeli bir durum olup olmadığı araştırılır. Bu sonuçlarda biyopsi örneği alınarak belirlenir. Bunun yanında rahimde enfeksiyona bağlı yaralar oluşur. Bunun sonucunda da rahim kalınlaşması görülür. İlişki sonrası kanama ve lekelenme şikayeti olan hastalarda rahim ağzı temiz olsa bile, pap smear olarak adlandırılan rahim ağzı kanseri tarama testi yapılır. Rahim duvarı kalınlaşması genel olarak, ergenlik döneminde yeni adet görmeye başlayan kızlarda, menapoza girme döneminde adet düzensizliği yaşayan kadınlarda, aşırı kilosu ve şeker hastalığı olan kadınlarda görülür.

Rahim Duvarında Kalınlaşma
Rahim Duvarı Ķalınlaşması Tedavisi

Tedavi kişinin yaş aralığına göre yapılır örneğin, ergenlik dönemindeki genç kızlarda veya doğurganlık döneminde ki kadınlarda eğer tehlikeli bir durum yoksa ilaç tedavisi önerilir. 3 ile 6 ay arasında değişen tedavi süresinden sonra hastanın rahim duvarı ultrasonografik cihazlarla değerlendirilir. Menapoza girmek üzere olan kadınlarda ise kanser riski fazla olduğundan biyopsi ve kürttajla doku örneği alınır. Hasta açısından tehlikeli bir durum yoksa hormanal tedavi uygulanır. Eğer durum riskli ise ve yakından takip edilemiyorsa rahim cerrahi yöntemlerle alınabilir.
]]>
Rahim Enfeksiyonu https://www.rahim.gen.tr/rahim-enfeksiyonu.html Tue, 30 Oct 2018 07:56:42 +0000 Rahim enfeksiyonu tıbbi adı ile "servisit" olarak adlandırılan ve aslında çok tehlikeli olmayan bir hastalıktır. Fakat bu hastalık her ne kadar tehlikeli olmasa bile eğer müdahale edilmez ise zamanla çok daha büyük problemle Rahim enfeksiyonu tıbbi adı ile "servisit" olarak adlandırılan ve aslında çok tehlikeli olmayan bir hastalıktır. Fakat bu hastalık her ne kadar tehlikeli olmasa bile eğer müdahale edilmez ise zamanla çok daha büyük problemleri meydana getirerek kişilerde sorunlara neden olabilmektedir. Rahim enfeksiyonunun tehlikeli olduğu bir diğer  etken ise bu enfeksiyonların oluşma nedenidir. Çünkü rahim enfeksiyonunun oluşmasına neden olan asıl neden bazen farklı bir hastalık olabilmektedir. Bu hastalıklar öncelikle rahmi etkileyerek dahada büyük problemlere yol açabilmektedir. Rahim enfeksiyonu tam olarak öncelikle rahim ağzında başlamaktadır. Rahim ağzında oluşan enfeksiyonlar zamanla büyüyerek kişide kısırlık ya da rahmi kaybetme gibi durumları meydana getirebilmektedir. Rahim enfeksiyonu günümüzde kadınlar fark etmese bile birçok kadında meydana gelen problemlerden biridir. Yani bu sorun aslında birçok kadında görülmektedir. Fakat kadınlarında bir çoğu bu sorunun kendilerinde olduğunun farkında değildir. bu durumun asıl nedeni ise rahim enfeksiyonunun uzun süreler boyunca kişilerde herhangi bir probleme neden olmaması durumudur.  Rahim enfeksiyonlarının en büyük nedeni tabi ki bakteriyel nedenlerdir. Bu bakteriler bazen cinsel ilişki aracılığı ile bazen ise diğer nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bilinmelidir ki rahim enfeksiyonu son derece önemsenmesi gereken bir durumdur. 
Rahim enfeksiyonun asıl olarak bazı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenleri şu şekilde açıklayabiliriz. 
 • Rahim enfeksiyonu probleminin en büyük nedeni tabi ki  cinsel yollarla bulaşan bakterilerdir. Bu bakteriler rahim ağzında birikerek hızlı bir şekilde  çoğalmaya başlamaktadır. Çoğalan bu bakteriler hızlı bir şekilde rahim ağzını ele geçirerek kişide bazı belirtiler vermektedir. Bu yolla bulaşan enfeksiyon genellikle cinsel ilişkiye giren insanların birçoğunda görülmektedir.  Bu durumdan korunmak için kişilerin prezervatif gibi korunma ürünlerini kullanmaları yeterli olacaktır. 
 • Bunun yanı sıra vajinaya uygulanan yabancı maddeler yine bu tür enfeksiyonların kişilerde bulaşmasına neden olmaktadır. Vajina ile temas ettirilen yabancı maddeler ne olursa olsun mutlaka bu tür rahim enfeksiyonu problemlerinin meydana gelmesine neden olmaktadır. Bunun dışında krem ya da diğer maddeler vajina ile teması halinde  bu tür enfeksiyonun meydana gelmesine neden olmaktadır. 
 • Rahim enfeksiyonu problemi son olarak birden fazla kişi ile ilişkiye giren insanlarda çokça görülen bir durumdur. Genellikle farklı kişilerle yaşanan cinsel durumlar sonrasında yaklaşık olarak birkaç hafta içerisinde bu durum meydana gelebilmektedir. 
Rahim Enfeksiyonu
Genellikle akıntı şikayeti ile hastaların doktora başvurmaları sonucunda akıntıdan alınan numune ile yapılan testlerin yanında kan ve idrar testleri ile bu tür enfeksiyonların kişinin rahminde olup olmadığı tespit edilmektedir. Genellikle bu tür sorunlarda kişiye verilen tıbbi ilaçlar ile birkaç ay içerisinde ortadan kaldırılabilmektedir. Genellikle sebebi mikrobik nedenler olan bu hastalık mikropların tamamen ortadan kalkması ile son bulabilmektedir. Rahim enfeksiyonu problemi  birçok kişi tarafından neredeyse doktora gitmeden bile evde kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilen bir durumdur. Örneğin kişi tarafından sürekli olarak kullanılan bitkisel çaylar ve bitkisel ürünler bu tür enfeksiyonların ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu nedenle bu sorun sizlerde de var ise kesinlikle bitkisel çayları da kullanabilirsiniz. Bu sorun müdahale edilmediğinde farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Örneğin kısırlık gibi sorunlar nadiren görülse bile insanlarda görülebilmektedir. Bu tür sorunlardan korunmak için önceden önlem alarak bu durumu kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. 
]]>
Rahim İçi Polip https://www.rahim.gen.tr/rahim-ici-polip.html Wed, 31 Oct 2018 03:58:50 +0000 Rahim içi polip endometriumda oluşan küçük ve çoğunlukla iyi huylu olan tümöral oluşumlar olarak karşımıza çıkar. Bunlar rahimin içini döşemekte olan zar tabakasından köken almaktadır ve bu dokunun normalden farklı bir ş Rahim içi polip endometriumda oluşan küçük ve çoğunlukla iyi huylu olan tümöral oluşumlar olarak karşımıza çıkar. Bunlar rahimin içini döşemekte olan zar tabakasından köken almaktadır ve bu dokunun normalden farklı bir şekilde büyüyerek rahim boşluğuna doğru itilmesi ile polip ortaya çıkar. Ancak itilmiş olan bu dokunun rahim içi ile bağlantısını da kesmediği görülür. Bu bağlantı çok ince olduğu zaman buna saplı polip adı verilir. Bazı durumlarda da polip ile rahim içi sahasındaki bağlantının daha geniş bir alana yayıldığı ve geniş tabanlı polipler meydana getirdiği görülmektedir. İlerleyen dönemlerde saplı poliplerin rahim ağzından dışarıya doğru çıkması da söz konusu olabiliyor. Halk dilinde bu poliplere et parçası da denebiliyor.

Rahim İçi Polip Sebepleri

Her ne kadar bu oluşumlara neden olan sebep bilinmiyor olsa da polip oluşumuyla beraber kişide çoğunlukla endometrial hiperplazinin de aynı anda görülüyor olması sebebi ile fazla östrojen hızının rahim içi poliplerin oluşmasına neden olabileceği düşünülmektedir. Bunun yanı sıra poliplerin genetik patolojlerle ilgili olduğu da düşünülmektedir. Ayrıca sigara kullanımı, doğum kontol hapları kullanımı ve fazla doğum yapmış olmanın da bu oluşumlarla ilgili olduğu düşünülmektedir. Her ne kadar görülme sıklığı hakkında net bir bilgi verilemiyor olsa da her kadınların %50'sinde rastlanılan bir durum olduğu görülüyor. Ayrıca menopoza girdikten sonra kanama problemi ile karşılaşan kadınların %7'sinde de polip olduğu görülebiliyor.

Rahim İçi Polip Belirtileri

Genellikle belirti vermeyen rahim içi polip rahatsızlığında bu poliplerin varlığı başka bir sebepten dolayı yapılan incelemeler ya da rahim ameliyatları sonrasında gerçekleştirilen patolojik araştırmalar sonucunda fark edilebiliyor. Ancak bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin en çok şikayetçi oldukları konulara baktığımız zaman kanama bozuklukları, adet kanamasının fazlalığı, iki adet dönemi arasında lekelenme şeklinde kanamaların oluştuğu ve menopoz sonrasında kanama yaşanması gibi sorunlar karşımıza çıkıyor. Ancak bu sorunların yaşanması sadece polipler sebebi ile olmadığından kesin teşhis için mutlaka bir jinekologa gidilmesi gerekir.

Rahim İçi Polip
Rahim İçi Polip Tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavisi için en iyi yol histeroskopi ile görüntüleme yaparak poliplerin çıkarılmasıdır. Bu işlemle çıkarılan poliplerin patolojiye gönderilerek incelenmesi gerekmektedir. Ayrıca rahim iç tabakasının örneklemesi de bu rahatsızlık için tedavi amaçlı kullanılabilir. Poliplerin tekrarlama olasılığı çok yüksek olduğundan dolayı tedavi edildikten sonra da düzenli olarak takip edilmeleri gerektiğini söyleyebiliriz.
]]>
Rahim https://www.rahim.gen.tr/rahim.html Thu, 01 Nov 2018 01:54:35 +0000 Rahim, Gebelik boyunca bebeğin yerleşip ve gebeliğin bitiminde da bebeğin doğumunu sağlayan organdır. Mesaneyle rektumun arasında ve döl yatağının üst kısmında yer alır. Şekil olarak armuda benzer. Doğum yapm Rahim, Gebelik boyunca bebeğin yerleşip ve gebeliğin bitiminde da bebeğin doğumunu sağlayan organdır. Mesaneyle rektumun arasında ve döl yatağının üst kısmında yer alır. Şekil olarak armuda benzer. Doğum yapmamış kadınlarda beş altı santim uzunluğunda, dört santim genişliğinde ve kırk elli gram ağırlığındadır. Doğum yapmış kadınlarda ise altı yedi santim santim uzunluğunda, beş santi metre genişliğinde ve altmış yetmiş gram ağırlığındadır. Görüldüğü üzere rahim ilk gebelikten sonra bir miktar büyür. Menopoz başlamadan sonra ise biraz küçülür. Gebelik boyunca bebeğin gelişimine paralel olarak gelişen rahim, gebeliğin sonlarına doğru hemen hemen bütün karin boşluğunu doldurur. Doğuma yakın dönemde ağırlığı yaklaşık bir kiloya ulaşır. Doğumdan sonra ise, yaklaşık olarak on gün sonra, eski şekline döner. İnsan vücudunda rahimden başka bir organda bu yapı bulunmamaktadır.

Rahim, büyük bir kısmı  kastan oluşmuş bir yapıdır. Dış kısmından içe tabakaya doğru 3 tabakadan oluşmaktadır. Dışta bir zar tabaka ortada en kalın bölümünü oluşturan kas tabakası en iç tabakada kadındaki periyodik hormonal değişimlere cevap veren ve hamilelikte bebeğin yerleşip geliştiği tabaka vardır.

Özel bir yapısı olan kas kısmı, hamileliğin ilerlemesine paralel olarak gelişir ve hamileliğin sonunda da düzenli ve kuvvetli kasılmalarla bebeğin doğumunu gerçekleştirir. Hamilelik süresince yumuşak bir şekilde bebeğin gelişimine uyum sağlar, dışarıdan gelen darbelere karşı sertleşerek bebeği korur. Bebeğin rahim içindeki yaşamı bitince de düzenli aralıklarla kasılarak bebeğin doğmasını, yani doğumunu gerçekleştirir. Rahimin doğum sırasındaki bu kasılmaları annenin vücudunda  ağrı olarak hissedilir ve doğum sancıları adını alır. Rahimin bu esnekliği ya da kasılmaları hipofiz yumurtalık ve plasenta  tarafından salgılanan hormonlarla gerçekleştirilir. Rahimin en içte bulunan tabakası olan rahim iç zarı yani “endometrium” kadınlarda her ay görülen periyodik hormonal döngülerine göre, kalınlık, damar sistemi ve bez yapısında değişiklik meydana getirir. Başka bir söyleyişle bu kısım her ay gebelik için hazırlık yapar ve gebelik olmadığında, gelişen bu doku yine hormonal değişimlerin sonucu vücuttan atılır, işte bu olay kadınların ay hali görmesidir. Gebelik oluştuğundaysa yine hormonal etkilerle, olduğundan fazla gelişir ve ilk gebelik günlerinde bebeğin büyümesini, yani yuvalanmasını ve beslenmesini sağlar.

Rahim

Bu vaziyette, hamile bir kadın, gebeliği süresince ay hali görmez. Bazı hamile kadınlar gebelik süresince ay hali olabilir. Kimileri birkaç ay, kimileri de tüm gebeliği süresince ay hali görebilir.  Kürtaj ismi verilen olgu, rahimin bu tabakasının zedelenmesini tanımlar.

Rahim yapısal olarak üç kısma ayrılır. Yukarıda olan kısmı rahimin en geniş bölümü olup, rahim cismi denilir. Aşağıda döl yatağında görülen ve rahimin dar ve küçük kısmı ise rahim ağzı, boynu denilir. Bu iki kısım arasındaki birleşim yeriyse geçit adı verilir. Çocukluk döneminde, rahim ağzı, rahim cisminin iki katı büyüklüğündedir.. Bazen erişkin bayanlarda da, rahim çocukluğunda olduğu gibi değişmeden kalır. erişkin bir bayanda böyle bir rahim bulunması haline, “infantil uterus” terimi kullanılır. Bu, hormonal bozukluk sonucu bir gelişim engelidir. Rahim, diğer bütün iç organlarda bulunduğu gibi, karın boşluğu içindeki normal, yerini birtakım bağlarla tutunmaktadır. toplumumuzda “kordon” adı verilen bu bağlar, kısmen kas, kısmen bağ dokusu ve kısmen de karm iç zarından yaratılmıştır. Bu yapılarla rahim normal yerini korur. Gebelik süresince bu bağlar rahimin büyümesine uyum sağlayarak, rahimle birlikte büyürler ve doğumdan sonra yeniden rahimle birlikte küçülür eski haline dönerler.

Bu bağlar doğum esnasında rahmin kasılması ve bebeğin dışarı atılmasında destek görevi sağlarlar. Rahim, adeta bu bağlardan kuvvet alarak, bebeğin dışarı atılmasını sağlar, tam tersi bu bağlar olmasaydı, doğum sırasında rahim bir şapka gibi bebeğin kafasında yumulurdu.

]]>
Rahim Fıtığı https://www.rahim.gen.tr/rahim-fitigi.html Thu, 01 Nov 2018 18:34:39 +0000 Rahiim fıtığı, diğer adıyla vajinal fıtık, kalın bağırsağın vajina içerisine doğru çıkıntı oluşturması ve fıtık oluşturmasıdır. Rahim fıtığı tıpta rektosel olarak tabir edilir. Bir kadın hastalığı olar Rahiim fıtığı, diğer adıyla vajinal fıtık, kalın bağırsağın vajina içerisine doğru çıkıntı oluşturması ve fıtık oluşturmasıdır. Rahim fıtığı tıpta rektosel olarak tabir edilir. Bir kadın hastalığı olarak görünen bu rahatsızlık nadiren de olsa erkeklerde de görülebilmektedir. Bu rahatsızlığı tetikleyen birçok unsur vardır. Doğumda yaralanma, forseps kullanma, kabızlık, aşırı ıkınma gibi durumlar bu rahatsızlığı tetikleyebilmektedir. rahim fıtığının belirtileri şu şekillerde kendini göstermektedir:
 • Leğen kemiğinin iç kısmına bir baskı varsa,
 • Vajinadan ittirme yapma suretiyle dışkılama rahat yapılabiliyorsa,
 • Vajinada şiddetli ağrı ve kanamalar varsa,
 • Vajinada dolgunluk ve cinsel birleşmede ağrılar varsa bu rahatsızlıktan şüphelenilebilir.
Rahim Fıtığının Teşhisi ve Tedavisi

Rahim fıtığı fiziksel vajina muayenesiyle tespit edilebilmektedir. Ancak büyüklüğü ve derecesi hakkındaki kesin sonucu röntgen filmleri vermektedir. Eğer rahatsızlık ileri düzeydeyse ve hastanın hayatını olumsuz yönde etkiliyorsa kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Ancak hafif belirtiler tespit edilmişse ve belli aralıklarla yakınmalar meydana geliyorsa ve de tam olarak bir belirti yoksa tedavi gerekmemektedir. Tedavi gerektiren durumlarda hastaya öncelikle özel bir diyet programı uygulanır. Bu programa göre bol lifli ve sıvı besinler tüketilir. Günde en az 6 bardak sıvı alınmasına dikkat edilmelidir. Bu diyet dışkılama yaparken ıkınmadan kaçınmayı önlemek içindir. Bunun yanı sıra dışkılama sırasında da yine eğer rahat bir dışkılama yapılamazsa ıkınmadan beklemek gerekir ve doğal yollardan boşaltım yapılmalıdır. Rahim FıtığıEğer ihtiyaç varsa vajina içerisinden parmak yardımıyla dışkılama desteklenebilir. Ancak kesinlikle makattan parmak sokarak dışkıyı dışarıyı çıkarma girişimi olmamalıdır. Bu tedavi yöntemiyle yeterli sonuç alınamadığı taktirde rahim fıtığı için ameliyat tercih edilmektedir. Rahim fıtığı ameliyatı iki şekilde gerçekleştirilebilir. Birincisi vajina içerisinden yapılan müdahale, ikincisi ise makattan yapılan müdahaledir. Eğer ileri bir durum söz konusu ise her iki nokta da kullanılabilir. 
]]>
Rahim Ağzı Mantarı https://www.rahim.gen.tr/rahim-agzi-mantari.html Fri, 02 Nov 2018 08:02:33 +0000 Rahim Ağzı Mantarı, Kadınlarda önemli bir organ olan rahim, birçok farklı hastalıklarla karşılaşabilmektedir. Rahim ağzı mantarı günümüzde kadınların yüzde ellisinin hayatında bir kerede olsa geçirdikleri hast Rahim Ağzı Mantarı, Kadınlarda önemli bir organ olan rahim, birçok farklı hastalıklarla karşılaşabilmektedir. Rahim ağzı mantarı günümüzde kadınların yüzde ellisinin hayatında bir kerede olsa geçirdikleri hastalıklardan biridir.  Bu hastalık kimi insanlarda etkilerini gösterir ve kişiyi farklı şekillerde rahatsız eder. Bunun yanında bu hastalık bir başka kişide ise hiç belirti vermeden kendiliğinden geçip gitmektedir.  Bu sorun genellikle vajinal mantar enfeksiyonları ile hemen hemen aynı safa da yer almaktadır. Birçok zaman vajinada meydana gelen mantar enfeksiyonlarına müdahale edilmediği için rahime de bulaşan bu mantar enfeksiyonları kişilerde farklı belirtilere yani akıntı gibi sorunlara neden olabilmektedir. Rahimde meydana gelen mantar nedeni ile gerçekleşen akıntılar genellikle çok kötü ve keskin bir kokuya sahiptir. Bu nedenle kişiler bu durumdan son derece rahatsızlık duyar. Bu kötü kokunun yanı sıra aynı zamanda bu akıntılarla birlikte şiddetli kaşıntılar ve vajinal bölgede kızarıklıklar meydana gelebilmektedir.  Bunun yanında birçok zaman cinsel birleşme ile de kişilerde meydana gelen mantar enfeksiyonları yine kişinin doktorunun tavsiye ettiği ilaçları kullanarak kısa sürelerde atlatabileceği problemler arasında yer almaktadır. Bu durum gerekli müdahaleler yapıldığında kolay bir şekilde atlatılabilmektedir. Fakat ülkemizde birçok kişi doktora gitmeye erindikleri için ya da çekindikleri için rahim ağzı mantarı problemini önemsememektedir.

Rahim Ağzı Mantarı
Genellikle bir başka kişiden bulaşmadan kişinin rahim bölgelerine yakın yerlerindeki mantar hücrelerinin vücutta aktif hale gelerek bu bölgede toplanmasına ve çoğalması ile ortaya çıkan bu durum  zamanla iyice çoğalarak yukarıda bahsettiğimiz belirtileri kişiye hissettirir. Kadınların vücudunda vajinal bölgelerde vücuda zararlı olan bakterilerin yanında birde yararlı bakteriler bulunmaktadır. Bu bakteriler zararlı bakterilerin çoğalmasını önleyerek bu tür mantar problemlerinin meydana gelmesini engelleyebilmektedir.  Rahim ağzı mantarı sorun görülen kişilerin vajinal bölgesinde son derece şiddetli bir kaşıntı meydana gelmektedir. Bu kaşıntı tabi ki de  rahim ağzı mantarının kişiye yaptığı etkilerdendir. Kişi ne olursa olsun bu bölgeyi kaşıyarak daha fazla tahriş etmemelidir.  Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey tabi ki uzman bir doktor ile görüşmektir. Rahim ağzı mantarlarına neden olan enfeksiyonların ortaya çıkmasını tetikleyen bazı etkenler bulunmaktadır. Bu etkenlerden en büyüğü kişinin stres durumlarıdır. Kişide herhangi bir duruma bağlı olarak ortaya çıkan stres durumları  bu tür bakterilerin harekete geçerek bölgede sorunlara neden olmaktadır. Bunun yanında bir diğer etken kişinin herhangi bir nedenden dolayı halsiz düşerek yorgun kalmasıdır. Bu durumda bakteriler hızla çoğalarak bölgede problemlere neden olmaktadır.

Rahim ağzı mantarı enfeksiyonu sorunu olan bir kişide bu durum ilerledikçe kişi sürekli olarak daralır ve huzursuzluk durumları yaşayabilir. Bu durum genellikle geceleri daha da artarak kişiyi uykusunda bile rahatsız eder. bunun yanında normal olan vajinal akıntılar  rahim ağzı mantarı ile birlikte iyice artarak kişide rahatsızlık meydana getirecek derecede artar. Bunun yanında kişi bu enfeksiyonlardan etkilendiğinde cinsel ilişki sırasında yanma ve ağrı durumları görülebilmektedir. Bu nedenle kesinlikle zaman kaybetmeden doktora gitmek sizler için çok daha iyi olacaktır. 
]]>
Rahim İçi Kanseri https://www.rahim.gen.tr/rahim-ici-kanseri.html Fri, 02 Nov 2018 10:23:37 +0000 Rahim içi kanseri, rahim içi zarında oluşmakta ve endometriuma kanseri olarak ta bilinmektedir. Altta vajinaya uzanan rahim ağzı ile üstte gövde denilen iki kısımdan oluşan rahimde gövde de 2 kısımdan oluşur. Bunun Rahim içi kanseri, rahim içi zarında oluşmakta ve endometriuma kanseri olarak ta bilinmektedir. Altta vajinaya uzanan rahim ağzı ile üstte gövde denilen iki kısımdan oluşan rahimde gövde de 2 kısımdan oluşur. Bunun iç kısmı endometriuma olarak tanımlanır. Genellikle bütün endometriuma kanserleri endometriumda salgı yapan hücrelerden oluşur. Bunlara endometrium adenokarsinomu denmektedir. Bunun dışındaki kanserler daha nadirdir. Kadınlarda görülen kanser türleri arasında rahim içi kanseri 4. sırada yer alır. Bu aynı zamanda en fazla görülen kadın üreme sisteminin kanseridir. Genellikle menopoz döneminden sonra, 50-60 yaşlarında görülür. 

Rahim içi kanseri nedenleri

Bu kansere sebep olan etkenler tam olarak bilinmemektedir. Fakat kanserin oluşumu açısından bazı risk faktörleri vardır. Çoğu hormon bağımlı olur. Kadınlardaki hormon düzensizliği rahim içi kanserine neden olabilir. Rahim içi kanseri risk belirtileri arasında, erken dönemde başlayan ya da ileri yaşlara kadar devam eden adet kanaması, doğum yapmamak, obezite, over hastalıkları, hayvani yağların fazla tüketilmesi, östrojen tedavisi, meme kanserinde kullanılan tamoksifen, şeker hastalığı, pelvik ışın tedavisi, genetik etkenler, over ve meme kanseri geçirmek sayılabilir.

Rahim içi kanseri belirtileri

Kadınlarda düzensiz adet döngüsü ilk belirtiler arasındadır. Daha çok menopoz döneminden sonra oluşan kanamalar rahim içi kanserini düşündürmelidir. Bu kanamalar kanserden olmasa bile, değerlendirilmesinde yarar vardır. Rahimdeki ağrılarda kanserin ilerlemiş aşamalarda irin birikiminden kaynaklanabilir. Özellikle kötü kokulu akıntıların buna eşlik etmesi, ilerlemiş rahim içi kanserinin belirtileridir. Bunun yanında kabızlık, kilo kaybı, halsizlik gibi belirtilerde kanseri çağrıştırır.

Rahim İçi Kanseri

Rahim içi kanseri tanısı nasıl konur

Yukarıdaki belirtilerin izlenmesi halinde, kadının jinekolojik muayeneden geçirilmesi önerilir. Rahim içinden parça alınarak, patolojik tetkik yapılır. Bu sayede kesin tanı konur. Pelvik ağrı olmasında, anormal kanamalarda, ani kilo kaybında kadınların kapsamlı jinekolojik muayeneden geçirilmesi her zaman yararlıdır.

Rahim içi kanserinde tedavi nasıl yapılır

Hastalığın tedavisi evresine göre farklı şekilde olur. Rahim dışına çıkmamış kanserde cerrahi girişimle hastada iyileşme sağlanır. Eğer kanser başka organlara, lenf dokularına kadar ilerlemişse ek tedaviler uygulanır. Yapılan cerrahi girişimin ardından, radyasyon tedavisi uygulanır. Kanser türlerinde uygulanan kemoterapi ise, sınırlı alanda kullanılabilir. Hastalara genellikle ilaçlarla yapılan kombinasyonlarla tedavi seçeneği uygulanır.

Rahim içi kanseri tedavisi yapılan hastaların bir sonraki yılda 3 ayda bir defa, daha sonra 2 yıllık dönemde 6 ayda bir kontrolden geçirilmesi gerekir. Bu kontrollerde kan testleri, fiziki muayene, pap smear testi, pelvik muayene ve radyolojik tetkikler yapılabilir. İlk evrede tedavi edilen hastalarda % 85-90 ilk 5 yılda kanser etkisi görülmez. İleri evrede tedavi edilen hastalarda ise, iyileşme oranı daha düşüktür. Yeniden rahim içi kanseri belirtisi olursa, endometrial biyopsi ya da küretajla doku örneği alınır ve tetkik edilir. İleri evredeki kanserlerde yayılma ve tekrarlama riski de yüksek olur.

]]>
Rahim Kanseri https://www.rahim.gen.tr/rahim-kanseri.html Fri, 02 Nov 2018 20:40:36 +0000 Rahim Kanseri, adından da anlaşılacağı gibi sadece kadınlarda görülen bir hastalıktır genel olarak menopoza girmeye yakın yani 50-60 yaşları arasında görülür. Rahim kanseri genel olarak 20 yasın altında iliskiye girm Rahim Kanseri, adından da anlaşılacağı gibi sadece kadınlarda görülen bir hastalıktır genel olarak menopoza girmeye yakın yani 50-60 yaşları arasında görülür. Rahim kanseri genel olarak 20 yasın altında iliskiye girmis kadınlarda, çok eşlilik durumları, kişisel bakımların yapılmaması, sigara ve alkol kullanımı, viral ve bakterial enfeksiyonlara karşı önlem alınmaması, partnerin sünnetsiz olması gibi nedenlerden dolayı kaynaklanır. Menopoz sonrasında meydana gelen kanamalar devam ederse bir uzman doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu tür kanamalar da rahim kanserinin belirtisi olabilir. Rahim kanseri teşhisinde ağrılar önemli bir rol oynamaz.

Rahim Kanseri
Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim kanseri tedavisinde öncelik rahmin alınarak kanserin yayılmasını önlemektir. Daha sonra hastalığın yayılıp yayılmayacağını anlamak için karından alınan örneklerin yanı sıra   yumurtalıklardan  alınan örneklerde değerlendirilir. Daha sonra alınan bu örnekler patoloji muayene için laboratuara gönderilir. Ardından hastalığın nerelere yayılıp yayılmadığı belirlenerek tedaviye başlanır. Gerekirse hastalığın tekrar etmemesi için kemoterapi ve ilaçlı tedavi yöntemlerine başvurulur.
]]>
Rahim Kanseri Nedir https://www.rahim.gen.tr/rahim-kanseri-nedir.html Sat, 03 Nov 2018 11:44:24 +0000 Rahim kanseri nedir, aslında rahim iç zarında meydana gelen kanser oluşumları karşımıza çıkmaktadır. Rahimin genel yapısına baktığımız zaman alt kısmında vajinaya uzanmakta olan ve serviks dediğimiz rahim ağzı bulunmaktad Rahim kanseri nedir, aslında rahim iç zarında meydana gelen kanser oluşumları karşımıza çıkmaktadır. Rahimin genel yapısına baktığımız zaman alt kısmında vajinaya uzanmakta olan ve serviks dediğimiz rahim ağzı bulunmaktadır. Üst kısmında ise gövde olarak adlandırmış olduğumuz kısım bulunmaktadır. Gövde dediğimiz kısım da iki kısımdan oluşmaktadır. Bunlardan iç kısmına endometrium denmektedir. Bu kısımda kadınların adet döngüsünde değişiklikler olur. 

Siklusun sonunda endometrium dökülmesinin sonucunda adet oluşmaktadır. Kadın hayatında bu döngünün menopoza kadar devam etmesi söz konusudur. Neredeyse tüm rahim kanserlerinin endometriumun salgı yapmakta olan hücrelerinden oluşmaktadır. Bu tip kanserlere endometrium adenokarsinomu denmektedir. Yani bu tip kanserler diğer kanser türlerine nazaran daha ende görülmektedir.

Rahim Kanseri Nedir
Rahim kanserine sebep olan durum her ne kadar tam olarak bilinmiyor olsa da bu hastalıkla ilgili bazı risk faktörlerinin olduğu görülür. Pek çok endometrium kanserinin hormonlara bağlı olduğu görülür. Kadında bulunan hormon düzensizliğinin olduğu durumlarda kansere yakalanma riskinin oldukça fazla olduğu görülmektedir. 

Kadınlarda yumurtalıklar tarafından sargılanmakta olan ve adet siklusunu düzenleyen östrojen ve progesteron adlı hormonların düzenli salınımının her ay devam etmesi gerekir. Düzensizlik oluşması kansere sebep olur. Bu düzensizliğin yanı sıra erken yaşta başlamış olan adet, gecikmiş menopoz dönemi, kısırlık ve obezite de kanser oluşumuna sebep olabilmektedir.
]]>
Rahim Ağrısı https://www.rahim.gen.tr/rahim-agrisi.html Sun, 04 Nov 2018 02:54:07 +0000 Rahim ağrısı aslında insanların günlük hayatta birçok zaman yaşadıkları fakat birçok zaman kısa sürdüğü için sorun haline gelmeden ortadan kalkan ağrılardır. Tabi ki bazı insanlarda hızlı bir şekilde ortadan kalka Rahim ağrısı aslında insanların günlük hayatta birçok zaman yaşadıkları fakat birçok zaman kısa sürdüğü için sorun haline gelmeden ortadan kalkan ağrılardır. Tabi ki bazı insanlarda hızlı bir şekilde ortadan kalkan bu ağrılar bazı insanlarda da sürekli olarak ve genellikle başka bir nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Birçok zaman kadınların bel ya da kasık ağrısı sandıkları durum aslında bazen rahim ağrısından dolayı meydana gelebilmektedir. bu ağrılar  birçok zaman şiddetlenerek kişiyi günlük hayattaki işlerinden yoksun bırakarak yaşam kalitesinin son derece düşmesine bile neden olabilmektedir. Aynı zamanda artan bu ağrılar birçok zaman kişilerin iş hayatında bile olumsuz durumlara neden olarak işlerinin aksamasına neden olabilmektedir. Bu tür kadınsal sorunlar günümüzde kadınların yüzde yetmiş beşinde görülen bir durumdur. Rahim ağrısı bazen kişinin cinsel hayatında da olumsuz durumlara neden olarak cinsel ilişki sırasında ağrı ya da sızlama gibi durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Rahimde gerçekleşe ağrılar bazen farklı hastalıklardan dolayı meydana gelebileceği gibi bazende soğuk algınlığı durumdan dolayı da ortaya çıkabilmektedir.  Bu ağrılar özellikle gençlerde psikolojik durumlara bile neden olarak kişinin küçük psikolojik sorunlar yaşamasına bile neden olacak kadar artabilmektedir. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey en kısa sürede bir doktora başvurmaktır.. 

Rahim ağrısı ile doktora gidildiğinde kişinin ağrının şiddetini doğru söylemesi, ağrının nasıl başladığını ve nasıl devam ettiğini iyi takip etmesi son derece önemlidir. Bu durumlar teşhisin konulması ve ağrının asıl nedenine saptanması amacı ile son derece önemli durumlar arasında yer almaktadır. Çünkü rahim ağrıları ani başlayanlar ve uzun süreli rahim ağrıları olmak üzere farklı nedenlere bağlı olabilmektedir. Örneğin uzun süren rahim ağrıları başka bir hastalıktan dolayı ortaya çıkarken kısa süren rahim ağrıları çok daha basit nedenlerden dolayı meydana gelmektedir.  Rahim ağrısı sorununun en çok görüleni ve insanlar üzerinde en çok sorun olan sebebi tabi ki enfeksiyonlardır. Farklı enfeksiyonların belli yollar ile birlikte kişinin rahmine etki etmesi ile kişide rahim ağrıları meydana gelebilmektedir. Bu rahim ağrıları genellikle kasıklarda ve bel bölgesinde varlığını sürdürmektedir. Ayrıca enfeksiyon nedeni ile meydana gelen rahim ağrısı, oldukça uzun sürmektedir. Genellikle birkaç hafta süren bu ağrılar doktora gidilerek müdahaleler yapıldığında  çok daha kısa sürelerde iyileşme gösterebilmektedir. Rahim ağrılarının bir diğer nedeni ise genellikle soğuk havalarda ya da serin bölgelerde oturmaktan dolayı meydana gelmektedir. Kişinin soğuk havanın etkisinde kalması nedeni ile rahmin bu durumdan etkilenmesi bu tür kısa süreli yanı genellikle bir ya da iki hafta süreli ağrılar görülebilir. Bu durum hemen hemen soğuk algınlığı ile aynı özellikler göstermektedir.

Rahim Ağrısı
Bunların dışında daha birçok nedeni olan rahim ağrısı sorununu kısaca şu nedenlere bağlayabiliriz. 
 • Dış gebelik: Gebeliğin genellikle rahim dışında gerçekleşmesi ile ortaya çıkan ağrılardır. bu durumda çok şiddetli olarak ağrılar meydana gelirken kadınların iş hayatı ya da sosyal hayatı bu durumda son derece etkilenmektedir. Öyle ki bu durumda kişi kesinlikle zaman kaybetmeden doktora gitmelidir. 
 • Rahim ağzı enfeksiyonları: Genellikle cinsel ilişki ile bulaşan yad a vücutta direk olarak oluşan bu sorun müdahale edilmediğinde meydana gelerek kişide rahim ağrılarına neden olan durumlar arasında yer almaktadır. 
 • Rahmin duruş bozukluğu: Genellikle uzun zamanlarda meydana gelen bu durum rahmin yönünün değişmesi ile meydana gelen ağrılarla kişiyi rahatsız etmektedir. Bu durum genellikle kişide büyük probleme neden olarak rahatsızlıklar vermektedir. 
]]>
Rahim Kanseri Ameliyatı https://www.rahim.gen.tr/rahim-kanseri-ameliyati.html Mon, 05 Nov 2018 00:58:01 +0000 Rahim Kanseri Ameliyatı, En sık görülen jinekolojik rahatsızlık rahim kanseridir. Rahim kanseri tanısındaki ortalama yaş 61'dir. Rahim kanserlerinin çoğu rahim iç yüzünü örten endometrium ismi verilen tabakanın kalınlaş Rahim Kanseri Ameliyatı, En sık görülen jinekolojik rahatsızlık rahim kanseridir. Rahim kanseri tanısındaki ortalama yaş 61'dir. Rahim kanserlerinin çoğu rahim iç yüzünü örten endometrium ismi verilen tabakanın kalınlaşması ve bununla birlikte kanser gelişimine yol açan rahimin aşırı miktarda östrojen ile uyarılması sonucunda oluşmaktadır. Bunun gibi kanserler genellikle düşük evrede oldukları için iyi bir gidişat gösterirler ve tip 1 olarak isimlendirilirler. Tip 1 rahim kanseri şişmanlık, geç menopoza girme, erken adet görme, doğum yapmamış olma, kısırlık, polikistik over sendromu, bazı ilaçlar, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi durumları içermektedir. Doğum kontrol hapları ve sigara riski düşürmektedir. Tip 2 endometrial kanser tüm olguların %10 'unu oluşturmaktadır. Tip 2 rahim kanseri hastalarının çoğunluğunun yaşı 70'in üzerindedir ve %50' den fazlası tanı sırasında ileri evrededir. Tanımlanmış ileri yaştan başka risk faktörü bulunmamaktadır. 

Rahim kanseri olan menopoz sonrası kadınların %90'ı vajinal kanama ile bir hekime başvurmaktadır. Fakat menopoz sonrası kanama ile hekime başvuranların %15'inde endometrial kanser tespit edilmektedir. Vajina kanseri ve rahim ağzı kanserleri de dikkate alınmalıdır. Çok kokulu ve yoğun vajinal akıntı ve seyrek bir şekilde ağrı belirtileri genellikle ilerlemiş hastalık göstergeleridir. Kadınların bazılarında belirti görülmemektedir. Bu durumda pap smearlerinde saptanan endometrial hücreler sayesinde tanı koyulmaktadır. 

Rahim Kanseri Ameliyatı
Ameliyat;

Rahim kanseri olan kişilerin bazı durumlarda rahim ameliyatı olması gerekmektedir. Bunun için öncelikle fizik muayene, tam kan sayımı ve biyokimyayı içeren rutin kan tetkikleri ve akciğer filmi yapılması gerekmektedir. Rahmin alınması, iki taraflı tüplerin ve yumurtalıkların alınması, karın içi yıkantı sıvısı alınması ve karın boşluğunun dikkatli değerlendirilmesi birçok rahim kanserinin tedavisinde başlıca dayanaktır. Erken evre olarak kabul edilen olgularda, iyi gidişli olan tipte lenf bezi çıkarılması yapılmasa da, bir çok cerrahiye giden hastalarda lenf bezlerinin çıkarılması tavsiye edilmekte, önerilmektedir. Rahmin alınması sonrasında patolojiye gönderme uygulaması hastalığın değerlendirilmesi için tercih edilmektedir. Hastalığın rahim dışına yayılımı için risk olan hastalarda aort damarının etrafındaki lenf bezlerinin çıkarılması gerekmektedir. Yakın zamanlarda bazı yayınlar laparoskopinin rahim kanserinin cerrahi tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Bütün bu sayılan ameliyatlar laparoskopik ya da robotik cerrahi yöntemi ile de yapılabilmektedir.

Tekrarlama riski sebebiyle hastaların takip edilmesi;

Hastalardaki nükslerin %80'i tanı sonrası ilk 3 yıl içerisinde ortaya çıkabilmektedir. Nüksler hastalığın evresine ek tedavi verilip verilmemesine bağlı olarak duruma göre değişebilmektedir. Radyasyon tedavisi almayan erken evreli hastalarda görülen nükslerin çoğunluğu vajina da ve genital bölgede ortaya çıkmaktadır. Daha uzak bölgelerdeki nüksler akciğer, uzak lenf bezleri, karın içi, karaciğer, beyin ve kemikte görülebilmektedir. Fizik muayenesi ilk 2 yılda 3 ayda bir yapılmaktadır. Her şey yolunda göründüğünde muayeneler sonraki 3 yılda9yda bir yapılmaktadır. Pap smear her vizitte yapılır, ileri düzeyde hasta olan kişiler sıklıkla CA-125 düzeyleri ile takip edilmekedir. Herhangi başka bir gereklilik bulunmuyorsa rutin bilgisayarlı tomografi taraması ve akciğer filmi önerilmemektedir.
]]>
Rahim Ağzı Polipleri https://www.rahim.gen.tr/rahim-agzi-polipleri.html Mon, 05 Nov 2018 07:55:08 +0000 Rahim ağzı polipleri, genellikle dokulardan kaynaklanan ve iyi huylu olarak adlandırılan et parçalarıdır. Rahim ağzı poliplerinin neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir ve her yaş grubundaki kadınlarda oluşu Rahim ağzı polipleri, genellikle dokulardan kaynaklanan ve iyi huylu olarak adlandırılan et parçalarıdır. Rahim ağzı poliplerinin neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir ve her yaş grubundaki kadınlarda oluşum gösterebilmektedir. Daha çok menopoz öncesi ve menopoz sonrası dönemde ortaya çıkmaktadır. Rahim ağzı polipleri genelde tek bir tane olsa da bazı kadınlarda sayıca fazla olabilir.

Rahim Ağzı Polipleri Belirtileri

Rahim ağzı polipleri genellikle her hangi bir belirti vermeden seyredebilir. Rahim içinde oluşan farklı bir hastalık nedeniyle oluşum gösterebilmekte ve cerrahi müdahale sonucu rahmin alınması ve patolojiye gönderilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Boyut olarak oldukça büyük olan polipler, birden fazla ise kadında adet düzensizliği, adet aralarının uzaması gibi belirtilere yol açabilir. Ayrıca cinsel birliktelik anında ağrı, kanama ve kramplara yol açabilir. Bu tür sorunlar kadında enfeksiyon ve akıntıya yol açabilir.

Rahim Ağzı Polipleri Tanısı

Rahim ağzı polipleri nedeniyle ortaya çıkan düzensiz kanamalar ya da cinsel birliktelik anında oluşan ağrı ve kanama sonucu doktora başvurulduğunda doktor, jinekolojik muayene ile beraber rahim içinden parça isteyerek patolojiye gönderir. Patolojik inceleme sonucu rahim ağzı polipleri tespit edilebilir. Şayet polipler rahim ağzından sarkmışsa doktor bu durumu tespit edebilir.

Rahim Ağzı Polipleri

Rahim ağzı polipleri, jinekolojik muayene sırasında ortaya çıkar. Bazı vakalarda rahim içine özel bir sıvı verilerek ultrasonografi uygulanır ve yine polip varlığı tespit edilebilir.

Rahim Ağzı Polipleri Tedavisi

Rahim ağzı poliplerinden şüphelenildiği zaman ilk olarak poliplerin varlığı kesin olarak tespit edilmelidir. Rahim kanseri ya da rahim ağzı kanseri varlığı söz konusu ise bu konu ayrıştırılmalıdır. Rahim içinden alınan doku patolojik olarak incelendikten ve polip tanısı konmalıdır. Rahim içinden patolojik parça alındığında polip bulunduğu yerden çıkarıldığında lezyonlar ortadan kalkabilir. Bu sayede kişi için başka tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Bazı vakalarda ise histeroskopi tekniğiyle polip çıkarılarak tedavi edilebilir.

]]>
Rahim İçi Araç https://www.rahim.gen.tr/rahim-ici-arac.html Mon, 05 Nov 2018 17:00:45 +0000 Rahim içi araç, gebelikten korunmak için en çok tercih edilen halk arasında spiral diye bilinen, spermleri öldürerek, fallop tüplerinden geçmesine engel olan, sonuçta döllenme olsa da, embriyonun rahme yerleşmesine eng Rahim içi araç, gebelikten korunmak için en çok tercih edilen halk arasında spiral diye bilinen, spermleri öldürerek, fallop tüplerinden geçmesine engel olan, sonuçta döllenme olsa da, embriyonun rahme yerleşmesine engel olan gebelikten korunma aracıdır. Bazen rahim içi yapışıklıklarını önlemek amacıyla kullanılan rahim içi araçların temel işlevi gebeliğin önlenmesini sağlamasıdır.

Rahim içi araç, çoğunlukla T biçiminde, plastik üzerine bakır telle çevrili, alt ucu çıkarılmasını ve kontrol edilmesini sağlayan ipi bulunan bir araçtır. En fazla polietilen gövdeye baryum kaplanmış olanları tercih edilir. Bunların bakır sülfatla kaplanmasının nedeni, röntgen filmlerinde rahatça görünmelerinin sağlanması içindir. Bazı rahim içi araçlarda bakırın yerine progesteron hormonu kullanılır. Bu türler kanama miktarını azaltır. Diğerleri 3-4 ay adet kanamasının fazla olmasına neden olur. Fakat progesteron hormonu kullanılanlar oldukça yüksek maliyetlidir.

Rahim içi araç ve gebelikten koruma etkisi

Bunlar rahme takıldığı zaman hemen etkisini gösterir. Rahimden çıkarıldığı zamanda etkisini yitirir. Gebelikten koruyucu etkileri genellikle 5-10 yıldır. Ancak garanti olması açısından, 5 yılda bir değiştirilmesi tavsiye edilir. Gebelikten korunma yöntemi olarak rahim içi araç kullanan kadınların sadece % 1 kadarı gebelik için risk taşır. Rahim içi araç rahme takılmadan önce kadının jinekolojik muayeneden geçmesi, gerektiği takdirde smear alınması tavsiye edilir. Bu muayene ile rahim içi araç takılması için belirlenen günde, gerekirse lokal anestezi kullanılarak spiral rahme yerleştirilir. Bu gerekirse doğumun ardından ya da düşük yaptıktan sonra da takılabilir.

Rahim İçi Araç

Rahim içi araç kimlere uygundur

 • Kadınlar son bir yılda klamidya ve gonore enfeksiyonu ya da pelvik iltihabı geçirmediyse
 • Kadınların cinsel yolla bulaşan hastalıklar bakımından yüksek risk taşımamış olması halinde
 • Doğumun ardından emziren kadınlara 40 gün sonra
 • Daha önce en az 1 defa doğum yapan, adet düzensizliği, rahim ağzı yarası gibi sorunları olmayan kadınlara
 • Sigara kullanmayan, hormonal yöntemleri kullanmayan ya da doğum kontrol hapı kullanmayan kadınlara
 • Uzun süreli, yüksek koruma etkisi olan bir gebelikten korunma yöntemi isteyen kadınlar, rahim içi araç takılmasına uygundur.

Rahim içi araç ne zaman kullanılmaz

Kadınlarda rahim içi araç kullanımı engelleyen en öneli etken şüpheli bir gebeliktir. Bunun dışında daha önceden geçirilen ya da var olan bel soğukluğu, klamidya, pelvik enfeksiyonu durumunda, son 3 aylık dönemde rahim içi enfeksiyonu, enfekte düşük yaşayanlarda, cinsel partneri birden fazla olanlarda, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı olanlarda rahim içi araç kullanılamaz.

Bu etkenlerin dışında nedensiz adet düzensizliği olanlarda, kalp kapakçığı hastalarında, doğuştan ya da sonradan rahimde yapısal sorunu olanlarda, bakır alerjisi olanlarda, serviks ya da vajinal enfeksiyonu bulunanlarda, pap smear testi uygun olmayanlarda, diadermi ısı tedavisi uygulananlarda, vücutta bakır birikimine neden olan Wilson sendromu olanlarda, rahim içi kanseri ya da serviks kanseri riski olan kadınlarda da rahim içi araç kullanılamaz. Bunu gebelikten korunma yöntemi olarak kullanma isteyen kadınlardaki en önemli sorun enfeksiyona yatkınlıktır. Bu sorun nadiren yaşansa da, dikkate alınmalıdır.

Rahim içi araç ne zaman takılmalı

Öncelikle kadının jinekolojik muayenesi yapılarak, enfeksiyon varlığı bakımından değerlendirilmesi gerekir. Uygunluk olduğunda, rahim içi araç takılması için gün belirlenir. Genellikle adet dönemi içinde bir gün seçilir. Bu başında, ortasında ya da bittikten 1-2 gün içinde olabilir. Ancak kadının kesinlikle gebe olmaması gerekir. Bunun takılması adet döneminin sonlarına doğru daha kolay olur.

Rahim içi araç takıldıktan]]> Rahim Sarkması https://www.rahim.gen.tr/rahim-sarkmasi.html Tue, 06 Nov 2018 11:51:28 +0000 Rahim Sarkması, Rahim, kadınların yumurtalarının döllendiği ve döllenen yumurtanın doğuma kadar geliştiği yere verilen isimdir ve büyüklüğü doğum yağmamış kadınlarda 5 ile 6 santim, doğum yapmış kadınlard Rahim Sarkması, Rahim, kadınların yumurtalarının döllendiği ve döllenen yumurtanın doğuma kadar geliştiği yere verilen isimdir ve büyüklüğü doğum yağmamış kadınlarda 5 ile 6 santim, doğum yapmış kadınlarda ise, 6-7 santim aralığındadır. Yaş, doğum sayısı ve doğum şekli gibi nedenler ile bağların gevşemesi ve genital organların vajina içine sarkması doğaldır ve bazı etmenler ile rahmin vajinada aşağı sarkması durumuna rahim sarkması adı verilmektedir.

Kişinin birden fazla sayıda gebelik yaşaması, normal doğum, doğan bebeğin iri olması, yaşın ilerlemesi, şişmalık, kronik kabızlık ve bazı hastalıklar sonucunda karın çevresinde bulunan kasların ve bağ dokusunun gerilmesi gibi etmenler rahim sarkmasının nedenleri arasındadır.

Yeni başlayan sarkma problemlerinde genellikle hiçbir belirti görülmemektedir. Bunun yanı sıra, rahim sarkması olan kişinin şikayetleri genellikle sabahları azdan başlamakta ve akşam saatlerine doğru artmaya devam etmektedir. Orta ve ileri derecede rahim sarkması olan kişilerde ise, bel bölgesinde ağrı, vajina içinden çıkan yabancı maddeler, karnın alt bölgesinde ağırlık yada aşağı çekilme hissedilmesi ve cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi gibi belirtiler görülebilmektedir. Rahim sarkmalarının belirtileri kişiden kişiye ve hastalığın derecesine göre değişmektedir ve rahimde aşırı sarkma olması halinde bu hasta tarafından hissedilmektedir. Bunun yanı sıra, hastalığın daha da ilerlemesi durumunda rahim vajinadan dışarı çıkabilmektedir. Ayrıca, rahim sarkmasından rahimin yanı sıra, kalın bağırsak ile idrar torbası da etkilenebilmektedir.

Rahim Sarkması

Rahim Sarkması Teşhisi Ve Tedavi Yöntemleri: Rahim sarkması olması durumunda kişi genellikle bu durumun farkındadır ancak, hiç belirtisi olmayan kişilerde de rahim sarkması görülebilmektedir. Rahim sarkması durumu genellikle, idrar kaçırma, alt bölgede hissedilen dolgunluk gibi şikayetler ile doktora başvurmakta ve muayene sonucunda rahim sarkması teşkisi koyulabilmektedir.

Rahim sarkması tedavisinde kişinin yaşı, hastalığının hangi derecede olduğu, genel sağlık durumu ve çocuk sahibi olmak isteyip istememesi gibi durumlar tedavi şeklinin belirlenmesinde fayda sağlamaktadır. Rahim sarkması henüz yeni başlamış ise, kegel ismindeki egzersizler ile bu durum durdurulabilmektedir ancak, ileri derece rahim sarkması olan kadınlar için cerrahi yöntem uygulanması gerekmektedir. Kadın daha önce doğum yapmış ise ya da doğum yapmayı düşünüyor ise, genellikle vajina daraltılma operasyonu yapılması gerekmektedir. Rahmin vajinadan çıkartılması ve ön vajina duvarlarındaki fazlalık kısımların çıkartılmasına dayanan vajina daraltma perasyonundan sonra, doğum yapmak isteyen kadınların sezeryan ile doğum yapmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra, normal doğum yapmak isteyen üreme çağındaki kadınlarda rahim alınma yoluna başvurulmamaktadır ve sadece ön ile arka vajina duvarlarındaki fazla dokular alınarak daraltma işlemi gerçekleşmektedir. Eğer belirgin bir rahim sarkması durumu var ise, karın içindeki rahmi tutan bağların yukarı çekilip sağlamlaştırılması yöntemi uygulanmaktadır. Bu şekilde,  rahim sarkması olan kadın, rahim alınmadan tedavi edilmiş olamaktadır ancak, bu operasyon yöntemi uygulandığında rahim sarkmasının ortalama 5 yıl içinde kendini tekrarlaması riski de bulunmaktadır. 

]]>
Rahim İçi Yapışıklık https://www.rahim.gen.tr/rahim-ici-yapisiklik.html Tue, 06 Nov 2018 18:07:50 +0000 Rahim içi yapışıklık, rahim içinde meydana gelen yapışıklık, gebe kalamama, oluşan gebeliğin düşükle sonuçlanması ve adet bozuklukları gibi belirtiler ile kendini gösterir. Tıp dilinde Asherman olarak tanımlan Rahim içi yapışıklık, rahim içinde meydana gelen yapışıklık, gebe kalamama, oluşan gebeliğin düşükle sonuçlanması ve adet bozuklukları gibi belirtiler ile kendini gösterir. Tıp dilinde Asherman olarak tanımlanan hastalık, rahim içinde gerçekleşen bir travma nedeniyle oluşum gösterir. En sık görülme sebebi ise kürtajdır. Özellikle kurallara uygun olmadan yapılan kürtaj operasyonundan sonra daha sık görülebilir. Kürtaj haricinde rahim içi yapışıklığa yol açan diğer nedenler ise, doğum anında bebeğin eşinin tam olarak düşmemesi nedeniyle yapılan operasyonlar, rahim içi miyom ameliyatları olarak sıralanabilir. Ayrıca çocukluk döneminde geçirilen verem enfeksiyonuna bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Kürtaj operasyonundan sonra rahim içinin her ay yenilenmesini sağlayan bazal hücre tabakasında meydana gelen tahribat nedeniyle rahim içi tabakası yenilenemez hale gelir ve rahim içinde yapışıklık ortaya çıkar.

Rahim İçi Yapışıklık Belirtileri Ve Tanısı

Rahim içinde yapışıklık genellikle kürtaj sonrasında adet kanamalarında yaşanan düzensizlikler ve adet kanamalarının azalması ile kendini gösterir. Kürtaj operasyonundan sonra düzenli adet gören bir kadının 4-8 hafta sonra adet görmesi beklenir. Adet görülmediği takdirde rahim içi yapışıklık söz konusu olabilir. Ayrıca gebe kalama, hiç adet görmeme ve tekrarlayan düşükler de yapışıklık belirtisi olabilir.

Rahim içi yapışıklık tanısı vajinal ultrason, rahim filmi ve histeroskopi yöntemleri ile yapılabilir. Bu tedavi yöntemleri arasında bulunan histeroskopi yöntemi sayesinde hastalık aynı zamanda tedavi de edilebildiği için altın standart tedavi olarak tanımlanır.

Rahim İçi Yapışıklık Tedavisi

Adet düzensizlikleri, hiç adet görememe, gebe kalamama, tekrarlayan düşük gibi şikayetlere yol açabilecek olan rahim içi yapışıklık günlük yaşamı olumsuz etkilemiyorsa tedavi gerektirmeyebilir. Ancak hastalık düşük ve gebe kalamama gibi şikayetlere yol açıyorsa tedavi yapılması gerekir. Genellikle uygun olmayan koşullarda ve uygulama ile yapılan kürtajdan sonra ortaya çıkan rahim içi yapışıklık için birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerden en çok kullanılanları ise şu şekilde sıralanabilir;

Rahim İçi Yapışıklık

Histeroskopi: Rahim içi yapışıklık için günümüzde en fazla tercih edilen tedavi seçeneği histeroskopidir. Histereskopi yönteminde ufak bir teleskop vajinadan rahmin içine doğru yerleştirilerek rahmin boş kalan kısmı özel bir sıvı ile şişirilir. Bu yöntem en güvenilir ve etkili sonuç alınan bir yöntemdir. Rahime yerleştirilen teleskop ile rahim içi kolaylıkla görüntülenebilir ve yöntem sayesinde birçok girişim aynı anda yapılabilir. Histeroskopi yöntemi ile hem yapışıklık tespit edilir aynı zamanda hastalık tedavi edilebilir.

Cerrahi Yöntem: Rahim içi yapışıklıklarda cerrahi daha çok yapışıklığın ilerlemesi nedeniyle uygulanır. Cerrahi anında özel sıvılar ile rahim boşluğu genişletilir. Bir makas yardımıyla yapışıklık oluşan bölgenin alt kısmından başlayarak kesilir. Rahim normal haline gelene kadar işlem tekrarlanır. Cerrahiden sonra hastayı takip etmek amacıyla rahim içi araç yerleştirilir. Rahim içi araç rahme takıldığı için yapışıklığı azaltmak için yerleştirilir. Rahim içi araç yerleştirildiğinde tekrar yapışıklık oluşma ihtimali oldukça azdır. Ancak araç yerleştirilmezse tekrar yapışıklık oluşma ihtimali yaklaşık %50 civarındadır. Rahim içi yapışıklık tedavi edildikten sonra belli aralıklarla kontrol edilmelidir.

]]>
Rahim Perdesi https://www.rahim.gen.tr/rahim-perdesi.html Wed, 07 Nov 2018 15:52:05 +0000 Rahim perdesi, aslında tam olarak bir hastalık değilde bir bulgu niteliği taşıyan sorundur. Bu durum genellikle  kişilerde doğuştan olarak gelerek kişinin ileri ki yaşlarda bazı problemlerle karşılaşmasına neden olmaktad Rahim perdesi, aslında tam olarak bir hastalık değilde bir bulgu niteliği taşıyan sorundur. Bu durum genellikle  kişilerde doğuştan olarak gelerek kişinin ileri ki yaşlarda bazı problemlerle karşılaşmasına neden olmaktadır. Eski zamanlarda bu sorundan dolayı birçok kadın hamile kalamazken bu sorun günümüzde gelişen teknoloji ve bununla birlikte gelişen tıp bilimi sayesinde bazı tedavi yöntemleri ile riskleri normale göre biraz daha azaltılmış durumlar arasına girmektedir. Rahim perdesi yani tıbbi adı ile "septum" olayı her yüz kadından beşinde görülebilen bir durumdur. Bu sorun dünyada ve ülkemizde olmak üzere birçok kadında hamileliği kısıtlayan bir sorundur. Sağlık açısından kişide herhangi bir probleme neden olmayan bu bulgu, iltihaplanma durumunda yada gebelik durumunda kişide sorunlara neden olabilmektedir. Rahim perdesi olan kişilerde rahim dışarıdan bakıldığında son derece normal ve herhangi bir sorun yokmuş gibi görünmektedir. Fakat bu kişilerde rahim iç taraftan incelendiğinde rahimde perde problemi ile karşılaşılmaktadır. Bu durum ise kişinin hayatında önemli değişikliklere neden olacak kadar büyük sorunları meydana getirmektedir. Rahim içerisinde şekil bozukluğu olarak değerlendirilen bu durum kişiden kişiye değişerek aynı zamanda şiddetinde de farklılıklar görülebilmektedir. Septum problemi bazı kişilerde fazla iken bazı kişilerde son derece az görülür. 

Rahim Perdesi
Bilindiği gibi kadınlarda bulunan rahmin bölgeleri vardır. Rahim perdesi ise bu bölgelerin herhangi birinde oluşabilmektedir. Oluşan bu perde bölümlere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin rahmin üst bölgesinde görülen rahim perdesi,  "fundusta" adını alır. bu perde rahmin orta bölgesinde yer alıyor ise "inkomplet" bu perde rahmin alt kısmında yer alıyor ise "komplet" adını almaktadır. Bu durum tabi ki rahim perdesi probleminin tıbbi isimleridir.  Rahim perdesi görülen kişilerde birçok zaman farklı rahim bulguları da ortaya çıkabilmektedir. Genellikle çift rahim olarak değerlendirilen bulgu da bu duruma örnek olmaktadır. Rahim ağzına yakın bulunan perdeler çift rahim durumunu meydana getirebilmektedir.  Aslıdan her insan doğuştan çift rahme sahiptir. Bu durum anne karnında bebeğin oluşması sırasında meydana gelmektedir. Fakat daha sonra bebeğin doğup büyümesi sırasında  bu iki rahim zamanla birbiri ile birleşir ve arada perde ortadan kalkar. Bazı durumlarda bu durum tam olarak gerçekleşmez ve aradaki bu yapı ortadan kalkmaz bu durumda hem rahim perdesi oluşur hemde çift rahim durumu kişide meydana gelir. Bu durum kişinin hayatında genellikle gebe kalmak istediğinde sorun haline gelmektedir. Yapılan incelemeler ve testler sonucunda böyle bir bulguya rastlandığında sorunu ortadan kaldırmak için gerekirse kapalı operasyonlar yapılabilmektedir. 

Rahim perdesi kadınlarda herhangi bir sağlık sorununa neden olmamaktadır. Hatta bu durum kişinin hayatı boyunca herhangi bir sağlık sorununa neden olmadığı için ta ki doktor testleri ve tıbbi görüntüleme cihazları ile kontrol edilmeden ortaya çıkarılamaz. Kişide herhangi bir probleme neden olmayan bu durum aslında kişi anne olmak istemiyorsa herhangi bir sorunu ortaya çıkarmaz. Rahim perdesi problemi olan kişilerde düşük yapma durumu gözlemlenebilir. Bu durumda tekrarlayan düşük durumlarında kişide kısırlık sorunu riski meydana gelebilir. Bu nedenle gerekli müdahalelerin yapılması hem sizler için hemde ileri hayatınız için çok daha iyi olacaktır
]]>
Rahim Yırtılması https://www.rahim.gen.tr/rahim-yirtilmasi.html Thu, 08 Nov 2018 02:51:34 +0000 Rahim yırtılması, Hamilelik aşamasında en istenmeyen, bebek ve anne için oldukça riskli durumlar ortaya çıkarabilen bir olaydır. Aşırı kanama sonucunda anne ve bebek ölümleri gerçekleşe bilmektedir. Bunun  dışında mes Rahim yırtılması, Hamilelik aşamasında en istenmeyen, bebek ve anne için oldukça riskli durumlar ortaya çıkarabilen bir olaydır. Aşırı kanama sonucunda anne ve bebek ölümleri gerçekleşe bilmektedir. Bunun  dışında mesane yaralanması, histerektomi, neonatal morbidite ve anne karnındaki bebeğin oksijensiz kalması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Rahim yırtılması, olması gerekenden daha uzun süren doğumlar, başarılı olmamış operatif doğumlar aşamasında meydana gelmektedir. Normal doğum sırasında rahim yırtılması yaygın olarak daha önceki hamileliklerinde sezaryanla doğum yapmış olanlarda meydana gelir. Fakat sezeryan yada farklı bir operasyon sebebiyle skar dokusu olmayan rahimde de yırtılma meydana gelmektedir. Geçmiş gebeliğin de sezaryan olan kadınların bir kısmı sonraki hamileliklerinde normal doğumu tercih ederler. Bu kadınlarda ortalama olarak yüzde birlik kısmında rahim yırtılması meydana gelir. Sezaryan doğumdan sonra geçen süre, gebeliğin ağırlığı, rahme uygulanan kesiğin yöntemi, anne adayının yaşı, gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu gibi sebepler rahim yırtılması arasında doğrudan bir ilişki söz konusudur. 

Rahim yırtılması belirtileri

Rahim yırtılması aşamasında yoğun şekilde karın ağrısı, rahmin çok fazla şekilde kontraksiyonları, vajinal kanama, bebeğin strese girmesi durumlar ortaya çıkabilir. Bu belirtiler arasında yer almakta olan vajinal kanama her kadında görülecek diye bir durum yoktur. Yada görülse bile çok az olabilir. Doğum sonrası yaşanan kanama ve geçmeyen ağrı yırtılma belirtisi olabilmektedir. Yırtılma şayet mesaneye kadar ilerlemiş ise belirtilere kanlı idrarda eklenmelidir.

Rahim yırtılması için risk faktörleri
 • Daha önce kürtaj operasyonu geçirmiş olmak
 • Daha önce sezeryan yaptırmış olmak
 • Çok sayıda doğum yapmak
 • Zor ve normalden daha fazla uzamış doğumlar
 • OHSS
 • Bebeğin suyunun fazla olması
 • Travma
 • Plasentanın erken ayrılması
 • Plasentanın yerleşim bozuklukları
 • Daha önce myomektomi, kornual rezeksiyon gibi cerrahi müdahale edilmesi
Rahim yırtılması teşhisi
Rahim yırtılması sırasında şiddetli kasılma ile ağrı duygusunun artması, bebeğin kalp hızındaki ani değişimler, karın içine kanamada karın ve göğüs ağrısı, gebeliğe ait bölümlerin karından hissedilmesi olarak teşhis edile bilmektedir.

Rahim Yırtılması
Rahim yırtılması tedavisi
Rahim yırtılma sorunu tedavisi hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Şayet kadın yeniden çocuk istiyor ise, tedavi buna göre planlanması ve ilk hedef olarak rahmin onarılması gerekmektedir. Gebe kalmak istemeyen ve bidaha çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kadınlar için ise, rahim  onarılmayacak şekilde ise rahmin alınması sağlanır.

Rahim yırtılmasını engellemek için önlemler
 • Gebelikte kontrollerin sıkılaştırılması
 • İstenmeyen gebelikler için önlem alınması
 • Gebe kalma aralıklarının uzatılması
 • Sezeryan ardından doğumlarda epidural anestezi kullanılmaması gerekmektedir.
]]>
Rahimde İltihap https://www.rahim.gen.tr/rahimde-iltihap.html Thu, 08 Nov 2018 04:47:47 +0000 Rahimde iltihap, birçok kişide görülen ve birçok kişide görüldüğü halde çok fazla belirti vermeyen bir durumdur.  Bu durum  kadın hastalıklarında sürekli olarak rastlanan bir problemdir. Kadınların en büyük problemle Rahimde iltihap, birçok kişide görülen ve birçok kişide görüldüğü halde çok fazla belirti vermeyen bir durumdur.  Bu durum  kadın hastalıklarında sürekli olarak rastlanan bir problemdir. Kadınların en büyük problemlerinden biri olan bu durum genellikle cinsel ilişki yaşayan kişilerde sık görülmektedir. Birçok nedeni olan rahim iltihabı her zaman cinsel ilişki nedeniyle oluşuyormuş gibi düşünmemek lazımdır. Çünkü birçok nedene bağlı olarak gelişebilen bu sorun bazen başka bir hastalığa bağlı olarak ta görülebilmektedir.  Günümüzde kadınların yüzde seksene yakın kısmı rahim iltihabı sorununa mutlaka yakalanmıştır. Yaygın olarak rastlanan bir kadın hastalığı olan rahim iltihabı, günümüzde gelişmiş olan tıp ile kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat eğer bu iltihap başka bir organdan kaynaklanıyor ise bu  durum iyileşse bile tekrar görülmektedir. Bu nedenle ilk olarak bu iltihabın oluşmasına neden olan kaynağın bulunması ve iyileştirilmesi gerekebilmektedir. Rahimde iltihap sorunu cinsel ilişki yaşamayan kişilerde son derece az görülmektedir. Bu durumun ana kaynağı cinsel yol ile bulaşan enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar rahimde hızlı bir şekilde çoğalarak iltihaplanma durumlarını meydana getirmektedir.

Rahimde İltihap
Belirtileri:
 • Rahim iltihabı probleminin en büyük belirtisi tabi ki sürekli olarak meydana gelen vajinal akıntılardır. Genellikle  sabahları ve gün içerisinde vajinadan gelen koyu akıntılar rahim iltihabının belirtilerinden biridir. Genellikle koyu bir kıvamda olan bu akıntılar son derece keskin ve kötü bir kokuya sahiptir. Bu nedenle kişinin sosyal hayatında da olumsuz etkiler oluşturan bu durumun ortadan kalkması için rahim iltihabı sorunununda ortadan kalkması şarttır. Bu akıntılar genellikle adet döneminden sonra ortaya çıkarak biraz daha şiddetli bir hal alır.
 • Bir diğer belirti ise vajinada sürekli olarak görülen kaşıntılardır. Bu kaşıntılar aslında meydana gelen akıntılar ile birlikte gelen enfeksiyonların etkileridir. Bu etkiler genellikle kaşıntı ve kızarıklık gibi durumların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu durum akıntılarla birlikte gele enfeksiyonlardan dolayı oluşur. 
 • İdrar sırasında acı hissi: Bu durum yine rahimde iltihap  sorunu nedeni ile kişilerde görülen bir durumdur. Bu durumda kişi idrarını yaptığı sırada şiddetli bir yanması hissi ile karşı karşıya gelmektedirler. Bu durumun nedeni de tabi ki rahim iltihaplanmasına neden olan enfeksiyonlardır. 
Bu durumun en kolay ve en etkin tedavisi doktor tarafından verilen ilaç tedavileridir. Verilen antibiyotik ilaçlarla kişide bulunan rahim iltihaplanması sorunu tamamen ortadan kaldırılır. Bu durumda genellikle kişi birkaç hafta içerisinde tamamen iyileşir. Bazen insanlar bu sorunun varlığında bazı bitkisel ilaçlar kullanarak durumu ortadan kaldırabilirler. İnsanlar bitkisel ürünleri kullanarak tedavi süresini kısaltmanın yanı sıra vücutlarına aldıkları zarar da azalır.  

Bu sorundan korunmak isteyen kişiler şu yolları izlemelidir. 
 • En önemli etken tabi ki çok fazla cinsel partner değiştirilmemelidir. 
 • Cinsel ilişkiler sırasında korunma yollarını kullanmalısınız.
 • Yabancı cisimlerin vajinadan uzak tutulması en önemli etkenlerden biridir.
 • Son olarak yılda en az bir kere uzman bir doktorun muayenesinden geçmelisiniz.
]]>
Hsg Rahim Filmi https://www.rahim.gen.tr/hsg-rahim-filmi.html Thu, 08 Nov 2018 18:47:50 +0000 HSG rahim filmi, kadın hastalarda rahim içine ve tüplere özel bir sıvı verilerek görüntüleme teknikler ile detaylı incelemeye yardımcı olan bir tür tanı yöntemdir. HSG rahim filmi ile hem rahim içi hem de tüplerde HSG rahim filmi, kadın hastalarda rahim içine ve tüplere özel bir sıvı verilerek görüntüleme teknikler ile detaylı incelemeye yardımcı olan bir tür tanı yöntemdir. HSG rahim filmi ile hem rahim içi hem de tüplerde meydana gelen sorunlar kolaylıkla tespit edilebilmektedir. HSG rahim filmi genellikle kısırlık problemi yaşayan vakalarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Rahim filmi adet kanaması bittikten sonra birkaç gün içinde uygulanır. Adet kanaması bitmeden uygulandığında bazı problemlere neden olabilir. Eğer adet kanaması tamamen bitmeden uygulanırsa rahim içine verilen ilaçlar ile birlikte adet kanı karın bölgesine gidebilir. Bu durumda bazı sıkıntılar meydana gelebilir. Ayrıca gebelik riski de olabileceğinden dolayı HSG rahim filmi mutlaka adet kanaması tamamen bittikten sonra çekilmelidir. Adet dönemi bittikten sonra rahim filmi için yine 10-15 günlük bir bekleme süresi olası bir gebelik için risk teşkil edebilir. Eğer farkında olunmayan bir gebelik varsa ve rahim filmi çekilmişse gebelik riske atılmış olabilir.

HSG Rahim Filmi Öncesi Yapılması Gerekenler

HSG rahim filmi anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir. Fakat bazı hastalarda anestezi gerekebilir. Bu gibi olasılık nedeniyle HSG çekilmeden 6 saat öncesi hastanın bir şey yiyip içmemesi gerekir. Doktor işleme başlamadan yarım saat önce ağrı kesici ilaç önerebilir. Ağrı kesici ilacın amacı hastanın işlem anında ağrıya maruz kalmamasıdır.

HSG Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir

HSG rahim filmi yaygın olarak kısırlık problemleri için kullanılmaktadır. Günümüzde teknolojik imkanların bir hayli artmasına rağmen tüp ve rahim içi en iyi şekilde görüntüleyen tek yöntem HSG rahim filmi olarak kabul edilmektedir.

HSG Rahim Filmi Nasıl Çekilir

HSG rahim filmi çekmek için hasta röntgen masasına alınarak yatırılır. Hastaya jinekolojik muayene pozisyonu aldırılır. HSG jinekoloij uzmanı ve röntgen teknisyeni ile birlikte uygulanır. Hastaya özel bir durum söz konusu değilse anestezi verilmez. Çünkü HSG hastayı zorlayacak bir işlem değildir. Ancak vajinal muayene anında bile korkusunu yenemeyen hastalar için anestezi uygulanmak zorunda kalınabilir.

Hsg Rahim Filmi

Görüntüleme için pozisyon alan hastaya spekulum adlı bir alet takılır. Daha sonra rahim ağzının özel sıvılar ile hijyeni sağlanır. Daha sonra rahim ağzına kanül olarak tanımlanan bir alet yerleştirilir. Yerleştirilen alet sayesinde rahim içine ilaç akışı sağlanır. Rahim içine verilen ilaç tüp ve karın bölgesine kadar gider. Bu aşamaya ulaşıldığında hasta ufak çaplı bir ağrıya maruz kalabilir. Verilen ilaç rahim içine ulaştığında karın bölgesi röntgenlenir. Skopi olarak adlandırılan bir alet aracılığı ile monitörden rahim içine verilen ilacın nereye kadar ulaştığı kontrol edilir.

Röntgen alındıktan sonra rahim ağzına takılan aletler teker teker alınır. Bir süre bekledikten sonra karın filmi tekrar çekilir. Röntgen çekildikten kısa süre sonra hasta ayağa kaldırılır. HSG rahim filmi yaklaşık 10 dakika içinde tamamlanan bir yöntemdir.

HSG Sonuçları Ne Zaman Alınır

HSG sonuçları işlem tamamlandıktan yaklaşık 15-20 dakika sonra hazır olur. Röntgen siyah kağıtlara basılır, basım işlemi oldukça çabuk yapılır. Basılan röntgenleri radyoloji uzmanı inceleyerek rapor yazar. Rapor yazma işlemi HSG'nin uygulandığı kuruluşa göre biraz zaman alabilir. Rapor hazırlandıktan sonra hastaya verilen rapor jinekoloiji uzmanına gösterilir. Uzman raporu inceledikten sonra hastaya gerekli olan bilgileri verir.

HSG Rahim Filmi Yan Etkileri

HSG rahim filmi enfeksiyon ve alerjik reaksiyonların gelişmesine yol açabilir. Fakat enfeksiyon ve alerjik reaksiyonların görülme olasılığı oldukça azdır. Dolayısı ile hastada antibiyotik tedavisi gerektiren bir durum söz konusu değildir. Şayet Mitral kapak hastalığı tespit edilmişse olası enfeksiyonu önlemek için HSG'den 1 gün evvel hast]]> Rahim Varisi https://www.rahim.gen.tr/rahim-varisi.html Thu, 08 Nov 2018 23:15:41 +0000 Rahim varisi, her kadında görülme ihtimali olan ve günümüzde birçok kişide rastlanan bir durumdur. Birçok şekilde etkiler göstererek varlığını hissettiren bu varisler genellikle kişilerde karın bölgesinin altında şidde Rahim varisi, her kadında görülme ihtimali olan ve günümüzde birçok kişide rastlanan bir durumdur. Birçok şekilde etkiler göstererek varlığını hissettiren bu varisler genellikle kişilerde karın bölgesinin altında şiddetli ağrıları hissettirerek kişilerde problem haline gelebilmektedir.  Genellikle gebelik durumlarından sonra kişilerde problem haline gelen varis sorunu genç kişilerde daha az görülmektedir. Bunun yanında hiç cinsel ilişkiye girmemiş kişilerde de bu sorunun görülme ihtimali son derece düşüktür. Genellikle ileri yaştaki kadınlarda art arda meydana gelen gebelik nedeni ile rahim varisi meydana gelebilmektedir. Bu durumun kişiye en büyük etkisi tabi ki oluşturmuş olduğu şiddetli ağrılardır. Kadınlarda bulunan rahim içerisinde oluşarak çok kısa bir süre sonra artan varis problemleri müdahale edilmediğinde kişide çok büyük problemlerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Genellikle kan damarları içerisindeki kanın birikmesi ile oluşan varisler bazı tedavi yöntemleri ile bir süre sonra ortadan rahat bir şekilde kaldırılabilmektedir. Tıbbi olarak bu durumun asıl nedeni her ne kadar gebelik durumları olsa bile aslında oluşan varislerin tam olarak asıl nedeni bulunamamıştır. Oluşan bu varisler kişilerde şiddeti ağrılara neden olduğu için çözüme kavuşturulması gereken şeylerden olduğu için tıp bilimi bu durum üzerinde bazı çalışmalar yapmaktadır. 


Rahim varislerinin en çok görülme ihtimali yine yüksek kiloya sahip olan kişilerdir. Bu kişilerde damar genişlemeleri çok daha rahat bir şekilde olacağı için bu kişiler daha çok risk altında olmaktadır. Bunun yanında gebe kalan kişilerde bazı hormon seviyelerinin değişmesi tüm vücut sistemini etkilediği için normal olarak bu durumdan kan değerleri ve kan damarları da etkilenecektir. Etkilenen damarlar kimi damarlar genişler kimi damarlar ise daralır. Bu duruma bağlı olarak kişinin rahim bölgesinde varisler meydana gelir. 

Belirtileri:

Bu durumun en büyük belirtisi daha önce de söylediğimiz gibi karın bölgesinin altında beliren şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar bazen öyle artar ki kişiyi yerinde durduramayacak kadar şiddetlenebilir. Bu durumda kişi kesinlikle ağrı kesici ilaçlar kullanmamalıdır. Bu ağrılar yine cinsel ilişki sırasında artış göstererek kişinin bu ilişkiden memnun kalmamasına da neden olabilecektir. Bunun dışında belirtilerden biri ise tabi ki kişinin vajinal akıntılar ile karşılaşması durumudur. Bu durumda genellikle kişi kötü kokulu ve koyu bir akıntı ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumun asıl nedeni ise ahimde meydana gelen enfeksiyonların oluşturduğu etkilerdir. 

Rahim Varisi
Rahim varisi, bu tür kadın hastalıklarında teşhisi en zor koyulan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu nedenle kişinin son derece detaylı testlere ve incelemelere alınması gerekmektedir. Fakat teşhisi konulan bu sorunun birçok ta tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bazen ultrason cihazları ile bakılarak bu sorunun varlığı kanıtlanabilir. Rahim varisi sorununun en büyük tedavisi tabi ki fizik tedavi ve akupuntur gibi tedavilerdir. Bu sorunun ilaçlar ile çözülmesi son derece zordur. Bu nedenle genellikle farklı tedavi yöntemleri kullanılarak bu sorun çözülmeye çalışılmaktadır. Eğer kişideki varisler ilerlemiş ise bazı cerrahi operasyonlar ile bu varisler oluştuğu bölgeden alınarak kişi sağlığına kavuşturulur. Fakat her ne şekilde tedaviler uygulanırsa uygulansın bu hastalığın tedavisi sonrasında bazen kişilerdeki ağrı henüz etkisini kaldırmayabilir.  
]]>
Rahim Darlığı https://www.rahim.gen.tr/rahim-darligi.html Fri, 09 Nov 2018 04:14:34 +0000 Rahim ağzı, Rahim ile serviks vajina organlarını birbirine bağlayan ve rahmin en alt kısmında bulunan ince ve uzun bir yapıdır. Servikal kanal, rahim ağzında bulunmakta olan ve rahme doğru giden açıklığa denmektedir. Cinse Rahim ağzı, Rahim ile serviks vajina organlarını birbirine bağlayan ve rahmin en alt kısmında bulunan ince ve uzun bir yapıdır. Servikal kanal, rahim ağzında bulunmakta olan ve rahme doğru giden açıklığa denmektedir. Cinsel birleşmeden sonra erkeğe ait sperm bu kanal sayesinde geçerek rahim içerisine gitmektedir. Bu arada yumurta hücresi ile buluşmakta ve hamilelik durumu ortaya çıkmaktadır. 

Rahim ağzının görevi
 • Vajinadan rahim içine geçmek için gelen spermlerin geçişlerini sağlamaktır.
 • Spermlerin daha uzun sure yaşamasına yardımcı olmaktır.
 • Bakterilerin vajinadan rahme geçişini engellemektir.
Rahim ağzında bulunmakta ola yapışkan salgı, spermlerin yaşaya bilmesi için uygun ortam oluşturmaktır. Bakteriler için ise tam tersi etki yaparak geçişlerine izin vermemektedir. Bebek sahibi olmak isteyipte olamayanlar bu yönden araştırma yaptırmalıdır. Çünkü rahim ağzı darlığı söz konusu ise, spermler yumurta ile buluşamayacak ve gebelik durumu oluşmayacaktır. Kadına ait kısırlık sebebi rahim ağzı darlığından gelmekteyse, servikal faktör olarak adlandırılır. Bu durum kısırlık nedeni arasındadır fakat bu durum çok yaygın olarak görülmemektedir.

Rahim Darlığı
Servikal faktör patolojik şunlar
 • Rahim ağzı darlığı
 • Rahim ağzı enfeksiyonları
 • Rahim ağzında bulunmakta olan mukusta yapısal bozukluklar
Bu nedenlerden bir kaçı spermlerin yumurtaya ulaşmasını engelleye bilmektedir. Rahim ağzı darlığı gibi sebepler kadında hamilelik olasılığını düşürmektedir. Bazı kısırlık tedavisinde nedenden kaynaklı olduğu bilinirse çözüm kolaylaşır. Kadına ait kısırlık nedenlerinden biri olan, rahim ağzı darlığında sorunu çözmek daha kolaydır. Çünkü aşılama yöntemi ile direk rahim içine sperm örneği ulaştırılır ve sperm zorlu yollardan geçerken sıkıntı yaşamamış olacaktır.

Rahim darlığı neden gelişir

Kadın üreme sisteminde çok fazla detay bulunur. Anlık psikolojik durumlar bile yumurtlamaya engel olmakta ve belki de uzun süre gebe kalınmasını engelleyecektir. Oysaki erkeklere ait kısırlık nedenleri saymak ve de teşhisi daha kolaydır. Rahim ağzı darlığına etki eden bir çok sebep vardır. Bu sebeplerden ötürü servikal darlık ileri seviyeye ulaşmışsa sperm rahme ulaşamayacak ve kadın doğal yollardan hamile kalmayacaktır.

Rahim darlığına sebep olacak etkenler
 • Konizasyon işlemleri
 • Daha önceden geçirilmiş rahim ağzı ile ilgili cerrahi operasyonlar
 • LEEP işlemi
 • Rahim ağzına ait problemlerden dolayı dondurma ve yakma işlemi uygulanmış kişilerde, rahim ağzı daralarak normal yolla hamile kalma şansları vardır. Bu iki işlem nadir görülen durumlar arasındadır.
]]>
Rahimde Kanama https://www.rahim.gen.tr/rahimde-kanama.html Fri, 09 Nov 2018 19:26:21 +0000 Rahimde Kanama, Bayanlar yaklaşık 21-28 günde bir adet kanaması görürler, bunun dışında rahimde kanama oluyorsa bu önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Rahimde kanama gebelik ve gebelik dışında Rahimde Kanama, Bayanlar yaklaşık 21-28 günde bir adet kanaması görürler, bunun dışında rahimde kanama oluyorsa bu önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Rahimde kanama gebelik ve gebelik dışında organik ve fonksiyonel olan bir çok nedenden kaynaklanabilir. Ve o bölgedeki kanamanın kaynağı genital sistem dışında ki gastrointestinal sistem veya üriner sistem de olabilir. Yani rahimde kanama daha doğrusu rahimde olduğunu sandığımız kanama boşaltım sisteminin ve dolayısıyla böbrek sorununun habercisi olabilir. Eğer kanama rahimden geliyorsa bir jinekoloğa gitmek gerekir. Böyle bir anormal kanamada doktora gidip tanı koyulması önemlidir. Rahim kanamasının anormal olabilmesi için eğer hasta kişi adet dönemindeyse kanaması olduğundan uzun süre olur ve  normalden fazla akıntı gözlenir. Adet dönemleri arasında daha adet olmamışken yada adet olduktan hemen sonra rahimde kanama görülebilir. Ayrıca adet döneminde olduğundan değişik olan kanamalarda anormal rahim kanamalarındandır. Anormal rahim kanaması gören kişi (ilk ilişkisi dışında) cinsel ilişkiye girdiğinde kanama görebilir.

Rahimde kanamanın birçok nedeni bulunmakdır. Jinekolog hastanın bulunduğu yaş gurubunda en sık görülen anormal kanama nedenlerini kontrol eder ve rahimdeki kanama nedenini kolayca saptar. Bu nedenlerin bazıları ciddi olmadığından kolayca tedavi edilebilir. Ufak tefek ilaçlarla tedavi kolayca sonuca ulaşır. Bazı rahim kanamaları ise ciddi olabilir.  Bazı kadınlardaki düzensiz veya fazla rahim kanamasının sebebi hormonal da olabilir. Bu ise belli hormonların, vücut tarafından fazla veya az üretilmesi ile yakından ilişkilidir. Bazen de troid bezindeki sorunlar, guatr hastalığı rahimde kanamaya sebep olur. Bazı ilaçların kullanımı nedeniyle rahim kanaması görülebilirken bazen genetik sebeplerden dolayı bu duruma rastlanır.Bunlar dışında diğer nedenler şunlardır:

 • Gebelik: Hamile bayanlarda ara sıra ufak çaplı kanamalar görülebilir. Bayanların bu dönemde kendilerini yormamaları ve zorlamamaları hem bebek için hem kendi sağlıkları için önem arz etmektedir.
 • Düşükler: Düşükler aniden gerçekleşen doğumlardır denebilir. Annedeki bazı sağlık sorunları veya anne karnındaki çocuğun gelişememesi ile düşükler meydana gelir. Düşük sırasında ise bazen şiddetli, bazen şiddetsiz kanamalar görülebilir.
 • Dış gebelik: Dış gebelik yaşayan bayanlarda bebek dar bir alanda gelişecektir. Ve bir müddet sonra bebek uygun koşullarına getirilmezse aşırı derecede kanama görülebilir. Düşük olabilir ve hatta bu durum annenin ölümüyle sonlanabilir.
 • Doğum kontrol yöntemleri: Doğum kontrol hapı, spiral gibi doğum kntrol yöntemleri düzensiz doktor kontrolü olmadan kullanılırsa kanamalar görülebilir.
 • Rahim veya rahim ağzının iltihapları: Rahimde gerçekleşen herhangi bir iltihap, yaralanma, çatlak rahim kanamalarına neden olur

Rahimde Kanama

 • Miyomlar: Küçük çaplı kanamaların büyük sebebidir.
 • Pıhtılaşma bozuklukları: Pıhtılaşma bozukluğu rahim ve vücudun herhangi başka noktasında olan kanamada başlı başıa bir sorundur.
 • Polipler: Bazen aşırı kanamaya neden olsa da genellikle damla şeklinde kanamayla başlar.
 • Çeşitli üriner kanserler : Uterus kanseri , Rahim kanseri, serviks kanseri, rahim ağzı kanseri, vajen kanseri, hazne kanseri ve benzeri üriner kanserin teşhisi rahimde kanama ile koyulur.
 • Kronik medikal sorunlar: Troit, şeker hastalığı, hemofili gibi bazı genetik ve hormonal hastalıklarda rahimde kanama görülür. 

Anormal rahim kanamasının tedavisi, rahim kanamasının nedeni, kanama görülen hastanın yaşı, rahim kanamasının şiddeti, kanama görülen hastanın çocuk isteyip istemediği gibi bir çok faktörle yakından ilişkilidir. Hastanın tüm özelliklerine bakılıp gerekli testler yapıldıktan sonra tedaviye başlanır. Ufak çaplı hastalıklarda az ola]]> Rahim Mantarı https://www.rahim.gen.tr/rahim-mantari.html Sat, 10 Nov 2018 03:16:05 +0000 Rahim mantarı, deride görülmekte olan mantar rahatsızlığının vajina bölgesinde olduğu rahatsızlıktır. Kadınların yaklaşık olarak %75'lik kısmının hayatı boyunca en az bir kez geçirmiş olduğu bir rahatsızlık olan vajin Rahim mantarı, deride görülmekte olan mantar rahatsızlığının vajina bölgesinde olduğu rahatsızlıktır. Kadınların yaklaşık olarak %75'lik kısmının hayatı boyunca en az bir kez geçirmiş olduğu bir rahatsızlık olan vajinal mantar enfeksiyonunun oluşmasına neden olan mikroorganizmalar içerisinde en sık görüleni Candida albicans denen bir maya hücresi olarak karşımıza çıkıyor. Bu maya hücresinin sağlıklı bir kadında normal olarak ağız içerisinde bulunan bir mantar olduğu görülmektedir.


Rahim mantarı oluşumuna baktığımız zaman çoğunlukla bu hastalığın başka bir yerden bulaşmadığı görülür. Bu rahatsızlık kadınların kendi normal vajinal floralarında bulunmakta olan mantar hücrelerinin çeşitli sebeplere bağlı olarak vücut direncinin düşmesini fırsat bilerek aktif hale gelip vaginit oluşturdukları görülmektedir. 

Kişide rahim mantarı olduğunu gösteren belirtilere baktığımız zaman kişide kaşıntı ile beraber gelen beyaz renkli bir akıntı karşımıza çıkar. Ayrıca bölgede kızarıklık, kaşıntı ve yanma hissinin oluşması da söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumda mümkün olduğu kadar bölgenin kaşınmaması ve böylece hastalığın başka yerlere taşınmaması sağlanır. 

Kişinin böyle bir durumda kirli çamaşırlarını iyice yıkaması, durulama suyuna da dezenfekte edici ilaçlar kullanması çok önemlidir. Bu hastalığın etkeni olan maya hücresinin çok bulaşıcı bir yapıya sahip olması sebebi ile kişisel temizliğe her zamankinden daha fazla önem verilmesi ve diğer bölgelere de bu rahatsızlığı bulaştırmamak için dikkatli olunması gerekir.

Rahim Mantarı
Bir kişide rahim mantarı rahatsızlığının ortaya çıkmasına etki eden bazı risk faktörleri de bulunmaktadır. Bu faktörlere baktığımız zaman geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı, gebelik, bağışıklık sisteminde meydana gelen baskı, hormon kullanımı, doğum kontrol hapları, spiral, naylon iç çamaşırı kullanımı, obezite, rahim ağzı yaraları, şekerli gıda tüketimi, metabolik rahatsızlıklar gibi sorunlar karşımıza çıkıyor.

Rahim mantarı hastalığının tedavi edilebilmesi için ilk olarak mantar oluşmasına neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Daha sonra hastalığın tedavisi için ağız yolu ile alınan haplar, vajinal bölgeye uygulanan ya da dış genital bölgeye sürülen ilaçlar da kullanılabiliyor. Bu şekilde tedavi edilme olasılığının oldukça yüksek olduğunu görebiliyoruz. Ancak bazı kesimlerde etkili olmaması ya da tekrarlaması gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu durumda da baskılayıcı tedavilerin çok uzun süre uygulanması gerekebilmektedir.
]]> Rahim Alınması https://www.rahim.gen.tr/rahim-alinmasi.html Sat, 10 Nov 2018 20:22:25 +0000 Rahim Alınması, tıp dilindeki adı histerektomi'dir. Rahimde kanser, şiddetli endometriyosis, myom var ise veya alt karın kısmında rahmin komşu organlara yapışması gibi bir durum ortaya çıkmış ise çok ağır ve kontrol edi Rahim Alınması, tıp dilindeki adı histerektomi'dir. Rahimde kanser, şiddetli endometriyosis, myom var ise veya alt karın kısmında rahmin komşu organlara yapışması gibi bir durum ortaya çıkmış ise çok ağır ve kontrol edilemez kanamalar mevcut ise veya rahim düşmüş ve vajinadan dışarı taşıyorsa rahim alınması gerekmektedir. Rahim alınmasını gerektiren başka durumlarda bulunmaktadır. Menopoz sonrasında veya menopoza yakın yaşı olan kadınlarda genellikle beraberinde yumurtalıklar da alınmaktadır. Eğer hastanın yaşı 40'ın altında ve yumurtalıklarda gözle görülebilen bir sorun yok ise en azından biri bırakılır. 

Hangi durumlarda rahim alınması ameliyatı yapılmaktadır

Rahim myomları: rahim alınması için en önde gelen sebep rahimin myomlarıdır. endikasyonlar hasta olan kişinin yaşı ile ilgili olarak değişebilmektedir. Rahim myomları kadınlarda en sık karşılaşılan iyi huylu tümörlerden biridir ve bu sebeple histerektomilerin çok geniş bir bölümünden sorumludurlar. Myomlar için rahim alınması ameliyatı uygulanması kararı genellikle anormal derecede olan kanama, pelvik ağrı veya basi gibi şikayetlerin tedavilerinin gerekli olmasına dayanmaktadır. 
Düzensiz kanama, disfonkisyonel kanamalar: rahim alınmalarının %20'sinde endikasyon hormonal nedenlere bağlı olan düzensiz kanamalardır. Bu tür hasta kişilerde ilaç tedavisi etkili olmazsa veya hasta kişi ilaç tedavisini kabullenemezse ameliyat düşünülmektedir.
Şiddetli adet ağrıları: adet ağrıları hasta kişinin yaşamını sekteye uğratıyorsa ilaç tedavisi başarılı olmazsa ve hasta çocuk doğurmak istemiyor ise rahim alınması düşünülebilmektedir.
Rahim sarkması, kasık ağrıları, kanser öncesindeki belirtiler: Hastanın rahimden kaynaklandığını düşündüğü kasık ağrıları, rahim ağzında görülen kanser öncüsü lezyonlar, rahimin sarkması durumlarında rahim alınması ameliyatı yapılabilmektedir.
Rahim Alınması
Doğumda acil durumlar ve doğum komplikasyonları: Acil rahim alınması gibi durumlar doğumla ilgili komplikasyonlarda uygulanmaktadır. Doğum sonrasında rahim kanamasının durdurulamaması, tamir edilemeyen rahim yırtıkları, bebeğin esinin-plasentanin ayrılması olgularında gerekli olabilmektedir. 
Bütün bunların dışında rahim içerisinde bulunması gereken rahim içi zarının rahim dışında bulunması, rahim ve yumurtalık kanseri, iyi huylu yumurtalık tümörlerinde histerektomi yapılabilmektedir. rahim ve yumurtalıkları tutan enfeksiyon ve abse gelişiminde de rahim alınması gerekebilmektedir.

Rahim alınması ameliyatı için kullanılan cerrahi teknikler nelerdir

Rahim alınması ameliyatı karına yapılan bir kesi ile veya vagenden karına hiç kesi yapılmadan gerçekleşebilmektedir. Rahim alınmalarının yaklaşık %80'i karın kesisi ile gerçekleşmektedir. Bu yöntem genellikle daha fazla ameliyat sonrası ağrıya ve daha uzun hastanede kalmaya sebep olmaktadır. Zor vakalar genellikle bu yöntemle yapılmaktadır. Eğer büyük bir rahim veya yumurtalık tümörü veya kanseri var ise karından girilmesi gerekmektedir. Doktorların çoğu bu tür müdahaleyi tercih etmektedir. Çünkü karındaki organlar daha iyi görülmektedir. Vajinadan girilerek yapılan histerektomi genellikle Rahim sarkmasının düzeltilmesi amaçlı durumlarda tercih edilmektedir.
Rahim alınması 3 türlü yapılmaktadır.

Total histerektomi (rahimin tamamı çıkarılmaktadır) : Rahim kanalı ve ağzı birlikte çıkarılmaktadır.
Radikal histerektomi: Uterus, serviks, destekleyen bağları, vagenin üst kısımları ve bazı lenf bezleri çıkarılmaktadır. Bazı kanser türlerinde uygulanmaktadır.
Subtotal histerektomi: Rahmin sadece gövde kısmı çıkarılmaktadır. Rahim kanalı yerinde kalır. eskiden sıklıkla yapılan bir operasyon olmasına ve son zamanlarda yeniden popülarite kazanmış olmasına rağmen heki]]> Rahim Alınması Sonrası https://www.rahim.gen.tr/rahim-alinmasi-sonrasi.html Sun, 11 Nov 2018 06:16:48 +0000 Rahim Alınması Sonrası; tıptaki ismi ile "Histerektomi" olarak geçen ve halk arasında rahim alınması olarak bilinen ameliyat oldukça riskli ve ciddi bir ameliyattır. Günümüzde çoğu kadınların başına gelen ve hem fiziksel he Rahim Alınması Sonrası; tıptaki ismi ile "Histerektomi" olarak geçen ve halk arasında rahim alınması olarak bilinen ameliyat oldukça riskli ve ciddi bir ameliyattır. Günümüzde çoğu kadınların başına gelen ve hem fiziksel hemde ruhsal çöküntülere neden olan ameliyatı gerektiren bir çok etken vardır. Bunların başında, ilk sırayı rahimde bulunan tümörlerden kaynaklanarak ameliyat gerçekleşir. Ameliyat genel olarak tümörlerin rahimle birlikte alınarak kanser gibi ciddi rahatsızlıkların önlemini almak amacıyla ameliyat gerçekleşir. Bundan dolayı, rahim alınması ameliyatı öncesinde olduğu gibi ameliyat sonrasın da doktor yardımı alabilirsiniz. Rahim alınması ile artık yeni bir hayata geçiş sağlamış olacaksınız. Kadınların en çok etkilendiği ve ruhsal çöküntüye sebeb olan asıl konu ise artık anne olamayacakları gibi durum ile karşı karşıya kalmalarıdır. Bundan dolayı, ciddi ruhsal çöküntülere neden olur. Rahim alınması sonrası; iyileşme süreci, fiziksel ve ruhsal süreç olarak üç başlık altında açıklamaya çalışırsak;

İyileşme Süreci; Rahim alınması sonrası ilk olarak ameliyatınızın durumuna göre ve doktorun belirlediği süre kadar hastanede kontrol altında tutulursunuz. Bu süreç genel olarak hiç bir sıkıntı yaşanmamışsa 3-4 günü geçmez. Ve taburcu edilirsiniz. Ameliyat sonrasında ise rahimin alınmasına neden olan tümör veya et parçaları incelenmek üzere labarotuvara gönderilir. Bunun dışında iyileşme süresini kısaltma size bağlıdır. Yani ameliyat sonrası eski sağlığınıza kavuşmak ve toparlanmak için dikkat etmeniz bir kaç husus vardır. Bunlar, ameliyat sonrası ilk olarak bol bol yürümeye çalışın ve mümkün olduğunca 6-7 hafta boyunca hiçbir şekilde ağır kaldırmayın. Bol bol dinlenin. Ameliyat sonrası ise bir diğer dikkat etmeniz gereken cinsel organınıza hiç bir şey uygulamayın. Bunun dışında doktorunuzun iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla vermiş olduğu ilaçları kullanarak iyileşme sürecini gerçekleştirmiş olursunuz.

Rahim Alınması Sonrası
Fiziksel Süreç; Rahim alınması ile birlikte artık hayatınız bir anlamda değişmiştir. Fiziksel olarak açıklamak gerekirse; rahim alınması ile birlikte en çok merak edinilen konu ise, cinsel ilişki konusudur. Rahim alınması sonrası, cinsel ilişkide hiçbir sıkıntı yaşanmamaktadır. Fakat bazı rahim ameliyatı ile birlikte yumurtalıkların alınması ile cinsel salgılama gerçekleşmez. Bunun dışında rahim ameliyatı sonrası kadınlarda özellikle 25-35 yaşı arasında olanlarda erken menopoz dönemi gerçekleşebilir. Buda ameliyat esnasında yumurtalıkların alınması ile daha da hızlanarak çok erken dönemde menopoz sorunu ile karşı karşıya kalabilirler. Rahim alınması sonrası bir diğer fiziksel etki ise genel olarak kemik erimesi hastalığı başlangıcına sebeb verebilir.

Ruhsal Süreç; Oldukça dikkat edilmesi geren bir durumdur. Çünkü rahim alınması, kadınların en çok korktuğu ve pisikolojik olarak en etkilendikleri ameliyatların başında yer almaktadır. Artık anne olamayacakları ve erken menopoza girme gibi durumlarla karşı karşıyalardır. Rahim alınması sonrasında hasta yakınlarına büyük görev düşmektedir. Çünkü her hastada bu süreç farklılık göstermektedir. Kimi bir ay kadar ağır depresyon süreci yaşarken kimilerinde bu süreç oldukça uzamaktadır. Bundan dolayı rahimi alınan hastalar stresden uzak durmalı ve yakınları tarafından mutluluğuna önem verilerek, yeni dönemlerine alışmaları sağlanmalarıdır. Aksi takdirde sinir bozuklukları gibi ciddi rahatsızlıklara neden olunabilir.
]]>
Rahim Ağzı Yarası https://www.rahim.gen.tr/rahim-agzi-yarasi.html Sun, 11 Nov 2018 16:07:19 +0000 Rahim ağzı yarası, rahim ağzında dış yüzeyde olan hücrelerin bir kısmının ya da tamamının yokluğu halk arasında rahim ağzında yara olarak bilinir. Yara ya da doku kaybı olarak tanımlanan bu durum, gerçekte bu Rahim ağzı yarası, rahim ağzında dış yüzeyde olan hücrelerin bir kısmının ya da tamamının yokluğu halk arasında rahim ağzında yara olarak bilinir. Yara ya da doku kaybı olarak tanımlanan bu durum, gerçekte bu alandaki hücrelerin bulunmaması gereken bir yerde olmasından kaynaklanır. Burada bulunması gereken hücrelerin yerini, rahim ağzı kanalından gelen hücrelerin almasıyla rahim ağzı yarası oluşur. Buraya gelen hücreler daha ince tabakadan oluştuğundan, alttaki kan damarlarının yüzey yakınlaşması ve belirgin hale gelmesiyle bölgede yara gibi bir görünüm oluşur. İnce olan doku daha kırılgan yapıda olduğundan kolay bir şekilde kanama yapabilir ve enfeksiyonlara karşı daha açık olur. Buna sebep olan etkenlerde tam olarak belirlenememiştir.

Rahim ağzı yarası neden olur

 • Genellikle bel soğukluğu, klamidya, HPV enfeksiyonları sonucunda
 • Travmatik ve sıkça yapılan cinsel ilişkilerden
 • Prezervatiflerdeki kimyasal ajanlar, tampon kullanımı
 • Doğumda onarılmayan, unutulan rahim ağzı yırtıkları

Bu etkenlerin rahim ağzında bulunan çok katlı yassı epitel yüzey tabakaları kaybolmakta, rahim ağzı kanalı dışa doğru yer değiştirmektedir. Bölgedeki kanlanma artmakta ve erezyon oluşmaktadır. Bu nedenden kaynaklanan rahim ağzı yarası, dokunun kaybolması ve stromanın enfekte olması rahim ağzı ülseri ve naboti kistleri meydana gelebilir.

Rahim ağzı yarası belirtileri nelerdir

Vajinal akıntı olabilir. Bu akıntı beyaz, sarımsı, koyu kıvamda ve yapışkan olur. Bunun kıvamı yumurtlama döneminden olandan daha farklıdır.

Adet dışı ara kanamaların ve ilişki sonrası kanama olabilir. Rahim ağzı kanalındaki epitelin fazla şişmesi ve ödem oluşması yüzünden kırılganlık artar, çok kolay travmatize gerçekleşir. Bu durum cinsel ilişkide, vajinal duş gibi durumlarda kanamaya neden olabilir.

Kuyruk sokumunu etkileyen bel ağrısı

İdrarda yanma, idrar tutamama, sıkça idrara çıkma görülebilir. Bunun nedeni enfeksiyonun idrar kesesine yayılmasındandır.

Rahim Ağzı Yarası

Kısırlık sorunlarının % 10 kadarı rahim ağzı yaralarından kaynaklanır. Enfeksiyon ve yapısal değişiklikler nedeniyle spermin rahme girişi engellendiğinden, gebeliğin oluşmasında sıkıntı yaşanır.

Rahim ağzı yarası teşhisi nasıl yapılır

Rutin jinekolojik muayene sırasında rahim ağzındaki yara kolayca teşhis edilebilir. Ancak tedavi edilmeden önce, bunun kontrol edilmesi amacıyla smear alınması gerekir. Gerekli görülürse, bu alandan biyopsi de yapılabilir. Şüpheli durumlarda ya da HPV pozitif olanlarda kolkoskopi yapılarak, damarlanma gözlenerek biyopsi yapılmalıdır. Rahim ağzı yarasının tedavisinden önce bu tetkiklerin sonucu mutlaka alınmalıdır.

Rahim ağzı yarasından korunmak için ne yapılmalı 

Cinsel ilişkide partner iyi seçilmelidir. Doğum sırasında rahim ağzının kendiliğinden açılması için beklenmemelidir. Bu durumda kontrolsüz yırtıklar oluşabilir. Herhangi bir enfeksiyon sorunu olduğunda, hemen tedaviye başlanmalıdır. Tamponların kimyasal madde içermemesine dikkat edilmelidir. Vajina pH dengesinin korunması için, sabun ve suyla vajina yıkanmamalıdır. 9-26 yaş arasında kadınlara HPV aşısı yapılmalıdır.

Rahim ağzı yara tedavisi nasıl yapılır

Yakma (Koterizasyon): Kalem gibi probun ucuyla elektrik akımı verilip, ısıyla yara bölgesi dağlanır ve hücreler öldürülür. 5-6 dakika süren işlem, anestezi gerektirmeden ağrısız şekilde tamamlanır. Sonrasında 15 gün kadar sarımsı bir akıntı gelerek, yenilenme süreci başlar. Hastaların 1 ay kadar cinsel ilişkiden uzak kalması gerekir. Bu yöntemle yapılan tedavi doğum yapmayan kadınlara uygulanmaz. Bunlar için dondurma yöntemi kullanılır.

Dondurma (Kriyoterapi): Rahim ağzında bulunan yaranın büyüklüğüne göre uçlarla, yara -45 ve -60 derecede dondurulur. Bu işlemde anestezi gerektirmez, a]]> Rahimde Kist https://www.rahim.gen.tr/rahimde-kist.html Mon, 12 Nov 2018 07:38:24 +0000 Rahimde kist rahim duvarında, içinde ya da dışında dokuların kalmasına bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu oluşumların neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Bu oluşumlar kendi aralarında büyüklüklerine ve durumları Rahimde kist rahim duvarında, içinde ya da dışında dokuların kalmasına bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu oluşumların neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Bu oluşumlar kendi aralarında büyüklüklerine ve durumlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kistlerin kötü huylu olduğunu ve ura dönüştüğünü görebilmek mümkün olduğu gibi bu tür kistler kişinin doğuma hazırlanan bir kadın görüntüsüne ulaşmasına neden olabilmektedir. Bazılarının ise çok küçük olmaları sebebi ile dışarıdan bakıldıkları zaman anlaşılmadığı ve iyi huylu olduğunu görebilirsiniz. Bu tip kistlerin sadece rahim muayenesi sırasında ortaya çıktığı görülmektedir.


Rahimde Kist Belirtileri
 • Neden olduğu belli olmayan kanamalar
 • Adet dönemlerinin uzaması
 • Adet döneminde her zamankinden daha çok olan kanamalar
Kadınlarda bulunan östrojen hormonu kist oluşumunu olumlu yönde etkileyen hususlar arasında yer alır. Bilhassa hamile kadınlarda kistin daha çok büyüdüğü görülmesine rağmen bebeğe herhangi bir zarar vermediğini de belirtmek gerekir. Menopoza girmiş olan kadınlara baktığımız zaman ise kistin daha küçük olduğu ya da kendiliğinden tamamıyla yok olduğunu görebilmek mümkündür.

Pek çok kadın rahimde kist sorunu ile karşı karşıya kaldığını öğrendiği zaman kanser riskinden korkar, ancak bu oldukça az rastlanılan bir durum olarak karşımıza çıkar. Kadında görülen kistlerin oluşumu ve sayısına göre ameliyatla alınması mümkün olmaktadır. Bu durumda bazen rahimin tamamen alındığını görebilmek de mümkün olmaktadır. Ancak bazı durumlarda ameliyata gerek kalmadan kullanılan bazı ilaçlar sayesinde kistin tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir.

Rahimde Kist
Kısırlığa sebep olmayan rahimde kist sorunu sırasında kanamaların fazla olması durumunda doğum kontrolünde kullanılan bazı ilaçlar sayesinde kanamaların azaltılması söz konusu olabilir. Ayrıca kisti küçültebilmek için hormon ilaçları kullanılarak yapılan tedavilerin menopoz dönemine girmekte olan kadınlarda kullanılabilir, ancak bunların yan etkilerinin oldukça fazla olduğunu görebilmek mümkündür.

Rahimde kist kişiyi fazla rahatsız etmediği ve fazla sayıda olmadığı sürece rahim ya da kistin alınması gerekmeyebilir. Ancak hastada fazla kanama bulunuyorsa ve kist kişiyi rahatsız edici boyutlara geldiyse ameliyat düşünülebilir. Bununla birlikte kistin tekrarlaması söz konusu olabileceğinden rahimin de alınması önerilebilir. Yumurtalıklar alınmadığı sürece hastada östrojen hormonunun salgılanması devam edecektir. Kişinin rahminde kist olması durumunda düzenli olarak doktor kontrolüne ihtiyacı bulunur.
]]>
Rahim Tümörü https://www.rahim.gen.tr/rahim-tumoru.html Mon, 12 Nov 2018 11:32:52 +0000 Rahim tümörü, hem rahimde hem de rahim boyunda görülebilen, iyi huylu ya da kötü huylu olabilen tümörlerdir. Genellikle rahimde görülen tümörlere daha önce doğum yapmamış kadınlarda rastlanırken, aynı şekilde rahim boyunda Rahim tümörü, hem rahimde hem de rahim boyunda görülebilen, iyi huylu ya da kötü huylu olabilen tümörlerdir. Genellikle rahimde görülen tümörlere daha önce doğum yapmamış kadınlarda rastlanırken, aynı şekilde rahim boyunda görülen kanserlere de genellikle doğum yapmamış kadınlarda rastlanılır. Tümörün cinsine bağlı olarak kişiye ameliyat ya da yakma yoluyla tedavi gerçekleştirilir.

Fibroit Rahim Tümörü: Çoğunlukla rahimde nadiren de olsa rahim boynunda görülen iyi huylu tümörlere "Fibroit" adı verilmektedir. Bağ dokusundan meydana gelmiş olan bu yumru evlenmemiş ve doğum yapmamış kadınlarda daha sık görülebilmektedir.

Fibroit Rahim Tümörü Belirtileri
 • Rahimde bulunan kan dolaşımına etki ederek aşırı adet kanamalarının oluşmasına sebep olabilmektedir.
 • Regl dönemleri arasında kalan 3 haftalık dönemlerde de kanamalar yaşanması söz konusu olabilir.
 • Tümörün rahime baskı uygulamasından dolayı sancılar oluşabilir ve idrarda zorluklar görülebilir.
 • Kişinin ayak bileklerinde şişme oluşabilir, ayrıca varis, basur memesi ve nadir durumlarda görülen akıntılar da diğer belirtiler arasında yer almaktadır.
Rahim Tümörü
Fibroit Rahim Tümörü Tedavisi

Bu kanser türünde ameliyat dışında bir çare bulunmaz. Birden fazla kişide tümör bulunması durumunda doktorun rahimin alınmasını teklif etmesi de söz konusu olabilmektedir.

Servisit Rahim Tümörü: Rahim boynunda görülmekte olan bir iltihap çeşidi olarak karşımıza çıkmakatdır. Daha çok rahim düşüklüğü sonrasında karşımıza bu tür tümörler çıkmaktadır.

Servisit Rahim Tümörü Belirtileri
 • Akıntı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissetme
 • Sık idrara çıkma
Servisit Rahim Tümörü Tedavisi

Bu tip tümörlerde ilk olarak iltihap kurutucu ilaçlar kullanılarak iltihaplanmanın giderilmesine çalışılır. Daha sonra eğer gerek görülürse "diyatermi" denilen bir yöntemle rahim boynunun yakılması söz konusu olabilir. Ancak genelde ilaçlarla rahatlıkla tedavi edildiği ve bir sonraki adet dönemi bittiği zaman tümörün kaybolduğu görülür.
]]>
Rüyada Rahim Görmek https://www.rahim.gen.tr/ruyada-rahim-gormek.html Mon, 12 Nov 2018 15:23:54 +0000 Rüyada rahim görmek, rüya sahibinin büyük uğraşlar verip, sonunda beklediği refaha erişeceğine, uzun süre çaba harcadıktan sonra hayal ettiği kazancı sağlayacağına ve çektiği zorlukların ardından elde edeceği nimet Rüyada rahim görmek, rüya sahibinin büyük uğraşlar verip, sonunda beklediği refaha erişeceğine, uzun süre çaba harcadıktan sonra hayal ettiği kazancı sağlayacağına ve çektiği zorlukların ardından elde edeceği nimete işaret etmektedir. Ayrıca, bir kişinin de yardımı ile hayalini kurduğu parayı alarak iş hayatında yükseleceğine, kendisini seven insanların olduğuna ve bu insanlar ile refah içinde, mulu bir ömür geçireceğine, çevresinde kaybetmiş olduğu haysiyeti geri kazanacağına, çok kısa bir zaman içinde müjdeli bir haber duyacağına da işaret etmektedir. rüyada kadın rahmi gören kimse, zorluklar karsışında dik durarak istediği güce kavuşacak ve çektiği tüm sıkıntıların meyvesini alacak demektir. Bunun yanı sıra, bu kişinin cevresinde bulunan cimri birine ya da rüya sahibinin cimri biri olduğuna da işaret etmektedir. Rüyasında rahim gören kişi çok büyük ve başarılı işler yapacak ve özgüvenini geri kazanacak, farklı ortamlara girip yeni kişilerle tanışacak, yeni arkadaşlıklar kuracak, yeni işlere girişecek, en kısa zamanda istediği üne ve şöhrete kavuşarak yüksek mertebeye çıkacak demektir.

Rüyada rahim ameliyatı olduğunu görmek, rüya sahibi kişinin yapmak istediği bir takım şeylerin önünde engeller olduğuna, ama bunları yakın zamanda aşacağına, çok zor ve büyükmüş gibi görünen zorlukların sonunda biteceğine ve zor zamanlarından kurtulup sonunda refaha erişeceğine işaret etmektedir.

Rüyada rahim düşürmek, rüya sahibi kişinin hayalini kurduğu ve uzun zamandan beri yapmayı isteyip yapamadığı şeyleri yapacağına, ancak bunun olabilmesi için çok büyük bir zorluk atlatması gerekeceğine, hayali yolunda ilerlerken de büyük zorluklar ile karşılaşacağına ve bu durunda ise elinden geleni yapması, pes etmemesi gerektiğine, sonunda tüm çabalarının karşılığını alacağına ve hayallerine kavuşacağına işaret etmektedir.

Rüyada rahim kanseri olduğunu görmek, rüya sahibi kişinin çok kötü olaylar yaşadığına ve yaşadığı bu olaylardan dolayı çok zor zamanlar geçirdiğine, bundan sonra ise kendisine daha fazla dikkat etmesi gerektiğine, aksi taktirde hayallerini gerçekleştirmesinin imkansız hale gelebileceğine işaret etmektedir.

Rüyada Rahim Görmek

Rüyada rahim kanaması görmek, rüya sahibi kişinin çok uzun zamandır düşlediği ve gerçekten çok istediği şeylere olaşamadığına ve bu sebeple de büyük sıkıntılar ve korkular yaşadığına, hatta artık yorulup hayallerinden vazgeçecek duruma geldiğine işaret etmektedir.

Rüyada kıllı rahim görmek, rüya sahibi kişinin, büyük cefalar çektikten sonra sonunda istediği gibi bir geleceğe kavuşacağına, büyük zahmetler çektikten sonra sonunda zafer elde edeceğine, yaşadığı zor günlerin ardından yüksek mertebelere yükseleceğine, ticari anlamda özlem duyduğu kazancı sağlayacağına, tüm umudunu yitirdikten sonra sonunda eline geçecek olan ganimete, fena huylu bir tanıdığı olduğuna ve bu tanıdık tarafından zarar göreceğine ve bir kişinin de yardımını alarak sonunda feraha erişeceğine işaret etmektedir.

Rüyada rahim temizlediğini görmek, rüya sahibi kişinin yaptığı hatalara ve bu hatalardan sonra gözlediği toplu kazanca, büyük zahmetler çektikten sonra sonunda hak ettiği malı elde edeceğine ve tüm bu zahmetlerin ardından hak ettiği rahatlığa kavuşacağına, yaptığı hataların ardından itibar sahibi olacağına, zorluklar sonucunda kazanılmış temiz rızka ve ganimete, ümitlerini yitirdikten sonra elde ettiği şan ve şöhrete işaret etmektedir. Bunun yanı sıra, rüyada rahim temizlediğini görmek, rüya sahibi kişinin tanıdığı birinin parasal yükü bulunduğuna ve rüya sahibinin bu kişiden uzak duracağına, evine bereket ve bolluk geleceğine ve hayatının geri kalan kısmını çektiği cefaları unutarak bolluk içinde geçireceğine, çevresinde yeni arkadaşlar ve dostlarının olacağına işaret etmektedir.

]]>
Rahimde Sıvı Birikmesi https://www.rahim.gen.tr/rahimde-sivi-birikmesi.html Mon, 12 Nov 2018 22:04:37 +0000 Rahimde Sıvı Birikmesi, Her kadında bulunan ve aslında bir üreme organı olan rahim, iki kenarında bulunan fallop boruları ile yumurtaların geçmesini sağlayarak rahme ulaşmasını sağlayan bir sisteme sahiptir. Rahimde sı Rahimde Sıvı Birikmesi, Her kadında bulunan ve aslında bir üreme organı olan rahim, iki kenarında bulunan fallop boruları ile yumurtaların geçmesini sağlayarak rahme ulaşmasını sağlayan bir sisteme sahiptir. Rahimde sıvı birikmesi aslında tam olarak bu durumla birlikte gerçekleşmektedir. Genellikle bu boruların tıkanması ille birlikte rahimde sıvının birikmesi durumu meydana gelerek kişide birçok sorunu meydana getirmektedir. bu sorun her ne kadar eskilerde çözülemeyen problemler arasında olsa da günümüzde önemli kadın hastalıkları arasına girerek çözümü biraz daha kolaylaştırılmıştır.  Rahimde sıvı birikmesinin tıp bilimindeki adı "hidrosalpinks" olarak geçmektedir. Bu hastalık genellikle ergenlik dönemini geçmiş kişilerde görülen bir durumdur. Bu durumda kişide birçok belirtiler görülür ve kişi bazı şikayetlerden dolayı doktora gider. Bu durumda insanların merak ettiği bir soru vardır ki bu soru; rahimde biriken sıvının asıl olarak nereden geldiğidir. Sorunun cevabı aslında çok basittir. Tıkanan fallop boruları nedeni ile fallop tüplerinde üretilen sıvı bu borulardan geçerek rahimden çıkamaz ve bu şekilde bir sıvı birikmesi meydana gelir. Rahimde oluşan sıvı birikmesi aslında çok fazla miktarda bir sıvı değildir. Genellikle bu durumu insanlar abartılı olarak düşünmektedir ki biriken sıvının miktarı oldukça azdır. Fakat bu sıvı her ne kadar az olursa olsun kişilerde birçok probleme neden olabilmektedir.  

Rahimde Sıvı Birikmesi
Kişi üzerindeki belirtileri:
 • Rahimde sıvı birikmesinin aslında çok fazla bir belirtisi bulunmamaktadır.  Bazı kişilerde oluşan belirtiler ise kişiden kişiye değişebilen durumlardır. Fakat genel olarak bu hastalıktan şikayetçi tüm kadınlarda görülen bir durum cinsel ilişki sırasında ağrılardır. bu sorunun olduğu kişiler cinsel ilişki sırasında biraz daha şiddetli bir ağrı ile karşı karşıya gelmektedirler. Öyle ki bu durum kimi zaman evli çiftler arasında soruna bile neden olabilmektedir.
 • Bunun yanında kişilerde çok görülen vajinismus olarak adlandırılan bir hastalık meydana gelebilir ve bu hastalık ile özellikle kasıklarda çok şiddetli ağrıları meydana getirerek kişilerde rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu durumda kişi bu şiddetli ağrılar nedeni ile gerek iş hayatı gerekse normal hayatındaki işlerinin aksaması durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmek en iyi seçim olacaktır. 
 • Son olarak bu durumda rahimin yumurta ile buluşturulmasında rol oynayan fallop boruları tıkalı olduğu için yumurta rahme ulaşamaz ve kişinin hamile kalma ihtimali sıfıra kadar düşer. Bu durumda kişi geçici olarak kısırlık gibi bir durumla karşı karşıya kalmaktadır. Bu şikayet ile doktora giden insanların birçoğunda rahimde sıvı birikmesi teşhisi koyulmaktadır.
Rahimde sıvı birikmesi teşhisi genellikle kişinin yukarıda belirtiğimiz şikayetlerden dolayı doktora gitmesi ile birlikte doktorun yaptığı bazı testler ve bunun yanında  önemli rol oynayan ultrason cihazları ile kişi rahminin incelenmesi halinde ortaya çıkmaktadır.  Rahimde biriken bu sıvı tıbbi görüntüleme cihazları sayesinde tam olarak ortaya çıkarılabilmektedir.  Rahimde sıvı birikmesi problemi tam olarak aslında sürekli cinsel ilişkiye giren kişilerde görülmektedir. Bu durum sürekli cinsel partnerin değiştirilmesinden dolayı ortaya çıkarak kişilerde meydana gelen enfeksiyonlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Meydana gelen bu enfeksiyonlar ise tabi ki rahim fallop borularının tıkanmasının ana nedenidir. Bu sorun aslında çocuk sahibi olmayan kişilerde herhangi bir müdahale yapılmadan ve sadece kontroller dışında herhangi bir müdahale gerektirmeyen bir durumdur. Bunun yanında eğer kişi çocuk sahibi olmak istiyorsa  birçok zaman tüp bebek yöntemleri denenir. Son olarak kişide yapılan bazı cerrahi müdahaleler ile birlikte kişideki sorun ortadan kaldırılmaktadır. 
]]>
Hamilelikte Rahim Ağrısı https://www.rahim.gen.tr/hamilelikte-rahim-agrisi.html Tue, 13 Nov 2018 07:42:36 +0000 Hamilelikte rahim ağrısı, anne adaylarının hamilelik döneminin farklı dönemlerinde karşılaşabildikleri sorunlar arasında yer almaktadır. Bu ağrıların sebebi genellikle eklemlerinizin su tutarak yumuşaması ve gevşemesi olarak Hamilelikte rahim ağrısı, anne adaylarının hamilelik döneminin farklı dönemlerinde karşılaşabildikleri sorunlar arasında yer almaktadır. Bu ağrıların sebebi genellikle eklemlerinizin su tutarak yumuşaması ve gevşemesi olarak görülmektedir. Pek çok anne adayının hamileliğin 6-8. haftaları arasında hafif bir rahim ağrısı hissetmesi söz konusu olabilir. Bu durum adet gecikmesinin sonrasındaki iki haftaya denk geliyor. Bazı gebeliklerde de rahim ağrılarının üçüncü ay civarında rahim büyümesinin hızlanmasına bağlı olarak gelişmesi söz konusu olabilir.

İlk gebeliklerde daha sık görülen rahim ağrılarının daha erken aylarda başladığı ve daha fazla hissedildiği görülebilir. Sonraki gebeliklere bakıldığı zaman ise rahim ağrısının bazen sadece gebeliğin son aylarında karnın büyüyüp ağırlaşması ve rahimde kasılmaların başlamasına bağlı olarak oluşması söz konusu olabilir. Hamilelik dönemi esnasında özellikle son zamalara gelindiğinde ortaya çıkan rahim ağrılarının anne adayları tarafından doğum habercisi olarak algılanması söz konusu olabilmektedir. Ancak rahim ağrılarının gelişen rahmi tutan kasların gerginleşmesi sebebi ile ortaya çıktığını görebilmek mümkündür.

Hamilelikte Rahim Ağrısı
Hamileliğin son dönemlerinde görülen hamilelikte rahim ağrısı sorununun anne adaylarının ani hareketleri sonucunda ortaya çıkabildiğini görebilmek mümkün olmaktadır. Bu sebeple anne adaylarının son zamanlarında ani oturup kalkmalardan kaçınması çok önemlidir. Ayrıca ilk çocuklarına hamile olan anne adaylarının çoğu zaman çocuğun hareketlerini ağrı olarak algılaması da söz konusu olabiliyor. Eğer hamile olan anne adayının rahim ağrısı uzun süreli oluyorsa ya da sık sık tekrarlayan bir yapıya sahipse veya kanama da bu ağrılara eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Hamilelikte rahim ağrısı ile karşılaşan anne adaylarının ılık bir banyo yapması bazen gevşemesine ve ağrının hafiflemesine olanak sağlayabilir. Eğer ılık duş yapılmasına rağmen sancı devam ederse ya da daha şiddetli bir hale gelirse bu durumlarda da doktora danışılması önem arz eder. Çünkü çok az rastlanılsa da bazen bu tür sancıların düşükle, idrar yollarında bulunan iltihapla ya da gebeliğin ilerlemekte olan dönemleri sırasında erken doğum tehlikesiyle ilgisi bulunabilmektedir.
]]>
Rahim Anomalileri https://www.rahim.gen.tr/rahim-anomalileri.html Wed, 14 Nov 2018 07:13:33 +0000 Rahim anomalileri dediğimiz zaman tıpta Uterus olarak adlandırılan rahimde 6 çeşit anomali olduğu görülür. Bu anomaliler düşük yapmaya neden olabilmektedir. Bu yüzden bu anomalilere sahip olan kişilerin hamileliklerinin sıkınt Rahim anomalileri dediğimiz zaman tıpta Uterus olarak adlandırılan rahimde 6 çeşit anomali olduğu görülür. Bu anomaliler düşük yapmaya neden olabilmektedir. Bu yüzden bu anomalilere sahip olan kişilerin hamileliklerinin sıkıntılı olması söz konusu olabilmektedir. Bir kadında uterus anomalisi olması böbreklerde de anomali olma ihtimalini ortaya çıkarabildiğinden bu olasılığın göz önünde bulundurularak doktor değerlendirmesinden geçilmesi gerekebilir.

Rahim Anomalileri

1- Arkuat Uterus: Bu uterus anomalisinde rahmin fundus olarak adlandırılan kısmında 1 cm'den küçük olan hafif bir depresyon alanı bulunduğu görülür. Bu anomali hamile kalma üzerinde olumsuz bir etki yaratmaz ve gebeliğin normal zamanında sonlanması, doğumun gerçekleşmesi söz konusu olur. Ancak bazı durumlarda bu anomali erken doğum riskini artırabilir. Uterusun normal formlarından biri olarak kabul edilen bu durum histeroskopik rezeksiyonun önerilmediği durumlardandır. Ultrason, rahim filmi ya da MR ile tanı konulması mümkün olur.

2- Bikornuat Uterus: Rahim içinde farklı iki boşluk olduğu bu anomalide rahim kalp görünümüne sahiptir. Fundus kısmında da çentikleşmenin daha belirgin bir yapıya sahip olduğu görülürken fundustaki çentikleşmenin tipik bir biçimde 1 cm'den fazla olduğu görülür.Ultrason, rahim filmi ya da MR incelemesi tetkikleri ile tanısının konulması söz konusudur. Ayrıca tanıya yardımcı olması için laparoskopi de yapılabilir. Doğurganlıkla ilgili bir sorun yaratmadığı sürece cerrahi müdahaleye gerek görülmez. Ancak tekrarlayan gebelik kaybına sebep olması durumunda Strassman Metroplasti uygulanması önerilir. Rahim ağzı yetmezliği problemi görülmesi durumunda serklaj uygulamasının bebeğin yaşam şansını artırdığı görülür. Servikal yetmezliğin ve bikornuat uterusun birbirine çok yakından bağlantılı olduğu görülür. Bu bakımdan profilaktik serklaj yönteminin uygulanması söz konusu olabilir.

Rahim Anomalileri
3- Uterus Didelfis: Çift rahim olarak da adlandırılabilen bu anomalide rahim ve rahim ağzının iki tane olması söz konusudur. Bu durumda rahimlerin birleştirilmesi için cerrahi müdahale önerilmemektedir. Normal muayene sırasında fark edilen bu durumda hamileliğin normal süresini tamamlayabilmesi çok zordur. Her üç gebelikten birinin düşük olmasına neden olan bu durumun prematüre doğum yapma olasılığının ise %50 olduğu görülür. Bu anomali çocuğun yaşama olasılığın %40 oranında kalmasına neden olur. Unikornuat uterus ile beraber doğurganlık üzerinde en çok etkisi bulunan rahim anomalisi olarak karşımıza çıkan bu durum kısırlık ihtimalini de artırır.

4- Unikornuat Uterus: Tek taraflı rahim olarak bilinir. Bu rahimlerde diğer tarafın güdük şeklinde olduğu görülürken çift rahim anomalisinden sonra doğurganlık üzerinde en çok etkisi bulunan anomalidir. Bu anomalide rahim içinin muz şeklinde olduğu görülür. Bu durum düşük riskinin %41-62'lere çıkmasına neden olur. Ultrason ve laporoskopi tetkikleri ile ortaya çıkan bu durum renal anomaliler bakımından mutlaka araştırılması gereken durumlardandır.

5- Uterus Septus: Perde rahim olarak da adlandırılan bu anomali en çok karşılaşılan anomalidir. Doğurganlıkla ilgili problemlerin %67 oranında görüldüğü bu anomalide fundus konturunun normal olduğu görülür. Kaviteler arasındaki açının 75 dereceden küçük olduğu ve endometriumlar arası mesafenin de rahim kasıyla aynı ekoda septumla ayrıldığı görülür. Bu tip anomalilerde düşük riski %90'dir. Gebe kalmada sorun oluşturmazken düşük ve erken doğum riskinin fazla olması tedaviyi zorunlu hale getirir.

6- Rokitansky- Küstner Hausen Sendromu: Rahim olmaması olarak tanımlayabileceğimiz bu durum en ciddi rahim anomalisi olarak karşımıza çıkar. Üst vajenin 2/3'ü, rahim ve rahim ağzı bulunmaz. Yumurtalıkların sağlıklı olduğu görülen bu anomali]]> Rahimde Miyom https://www.rahim.gen.tr/rahimde-miyom.html Thu, 15 Nov 2018 05:59:30 +0000 Rahimde miyom, miyom rahim ve rahim çevresinde oluşum gösteren, rahimde bulunan düz kaslardan köken alan selim tümöral dokulara verilen addır. Kadınlarda üreme sisteminde en fazla oluşum gösteren tümörler miyomlardı Rahimde miyom, miyom rahim ve rahim çevresinde oluşum gösteren, rahimde bulunan düz kaslardan köken alan selim tümöral dokulara verilen addır. Kadınlarda üreme sisteminde en fazla oluşum gösteren tümörler miyomlardır. Miyomların büyüklüğü ve şekillerine bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler değişebilir. Miyomu tedavi edebilmek için ilk olarak sınıflandırma yapılmalıdır. Miyomlar dört farklı sınıflandırmaya tabi tutulur. Dört farklı türü olan tümörlerin bazı kadınlarda bir tanesi ya da aynı anda bir kaç tanesi görülebilir. Birden fazla miyom olan kadınlarda ortaya çıkan şikayetlerin hangi miyom tarafından oluştuğunu saptamak oldukça güçtür. Miyomun konumlandığı yer, boyutu ve sayısına bağlı olarak tedavi seçenekleri değişebilir.

Rahimde Miyom Çeşitleri

Submukozal Miyomlar: Submukozal miyomlar diğer miyomlara bakıldığında daha az görülen miyom türleridir. Bu miyomlar rahmin alt katmanında oluşum gösterir ve gelişmeye başlar. Boyut olarak büyümüş olan miyomlar uterus kavitesinde genişlemeye yol açarak, follop tüplerinin tıkanmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda kadında gebelik ile alakalı bir takım komplikasyonlar gelişebilir.

Rahim iç tabakasında yerleşen submukozal miyomların bir kısmı hastada hiçbir şikayete yol açmazken, bazı miyomlar çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Miyom nedeniyle açığa çıkan şikayetler oldukça ağır kanamalar ve adet dönemlerinin uzamasına neden olabilir. Kanamalar bu şekilde ağır ve uzun süre devam ettiğinde pıhtılaşma sorunu ve adet aralarında lekelenme tarzı kanamalar oluşabilir. Bu şikayetlerin boyutu kadının yaşam kalitesini düşürecek şekilde olabilir. Tedavi edilmeyen ve aşırı kanama yaşayan kadınlarda zamanla kansızlık, halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetler açığa çıkar. Bu miyomlar kadında gebe kalmayı zorlaştıran ve aşırı kanamaya en fazla neden olan miyom türleridir.

Rahimde Miyom

İntramural Miyomlar: Bu miyom türü rahim duvarının içinde gelişim gösterir ve büyümeye başlar. İntramural miyomlar kadınlarda en yaygın görülen miyom türüdür. Miyomun boyutu büyüdükçe rahimde dolgunluk hissi oluşabilir. Bu durumda kadın kendini gebe zannedebilir ve hatta kilo aldığını düşünebilir. Bu miyom türü kadında birçok semptoma aynı anda neden olabilir. Adet kanamalarının uzaması, pelvik ağrı, pıhtılaşma ve sık aralıklarla idrara çıkma isteği en sık karşılaşılan belirtiler arasında yer alır.

Subserozal Miyomlar: Bu miyom türleri rahim dışı ve rahim duvarı üzerinde gelişim gösterir. Rahimden dışarı doğru çıkma eğilimlidirler. Kadında her zaman belirtiye yol açmadığından jinekolojik muayene sırasında tesadüfen fark edilebilir.

Saplı Miyomlar: Saplı miyomlar sap üzerinde büyüdüğünden dolayı saplı miyomlar olarak adlandırılır. Sapın etrafında dönme gerçekleşmesi ile ciddi anlamda ağrı ve baskıya neden olurlar. Miyom sapının kendi çevresinde dönmesi bölgede kanlanmayı bozar ve miyomda dejenerasyona neden olur.

Rahimde Miyom Belirtileri

Rahim miyomları genellikle her hangi bir belirtiye yol açmadan seyreder. Jinekolojik muayene sırasında tesadüfen teşhis edilirler. Fakat miyomun büyüklüğü, şekli ve bulunduğu yere bağlı olarak bazı belirtiler açığa çıkabilir. Bu belirtiler;

 • Aşırı adet kanaması
 • Cinsel birliktelik anında ağrı
 • Adet arasında lekelenme
 • Sık aralıklarla idrar çıkma
 • Adet dönemi ya da cinsel birliktelik anında ağrı
 • Aşırı adet kanamasına bağlı gelişen kansızlık, halsizlik ve yorgunluk
 • Kısırlık

Rahimde Miyom İçin Tanı

Ultrasonografi: Karın üzerinden ya da rahim içine yerleştirilen bir alet yardımı ile iç genital organlar incelenerek miyomlar tespit edilebilir.

Histereskopi: Teleskop tarzı bir alet rahim içine doğru yerleştirilir. Rahim içi monitörden izlenerek miyomların varlığı tespit edilir.

<]]> Rahim Kanseri Başlangıcı https://www.rahim.gen.tr/rahim-kanseri-baslangici.html Thu, 15 Nov 2018 13:12:54 +0000 Rahim Kanseri Başlangıcı, Rahim kanseri genellikle rahmin iç kısmını kaplayan çeperi oluşturan hücrelerde başlar. Bu astara “endometrium” ya da uterus mukozası denilir bu sebeple rahim kanseri endometriyum kanser Rahim Kanseri Başlangıcı, Rahim kanseri genellikle rahmin iç kısmını kaplayan çeperi oluşturan hücrelerde başlar. Bu astara “endometrium” ya da uterus mukozası denilir bu sebeple rahim kanseri endometriyum kanseri olarak da bilinmektedir. Rahim kanseri genel olarak elli yaş üzeri kadınlarda görülen bir kanser çeşididir ve elli yaş altında görülme oranı seyrek sayılabilecek kadar azdır. Erken dönemde teşhis edilmesi rahim kanseri için iyileşme şansı oldukça yüksektir. Rahim kanseri teşhisi sırasında düzensiz kanamalar ve vajinadan kanlı, sulu akıntı gelmesi ilk belirtiler arasında yer almaktadır.

Rahim Kanseri Belirtileri:

Rahim kanserinin başlıca nedenleri menopoz sonrasında yaşanan vajinal kanamalardır. Bu kanama çeşitleri, hafif kanamalar, lekelenme veya ağır kanamalar olarak kadar çeşitli şekillerde bulunabilir. Bazı hallerde vajinadan çok az kanlı fakat, sulu ve kokulu akıntı gelebilir. Cinsel ilişki sonrası kanama (postkoital kanama) adı verilen kanama çeşidi de görülebilir. Henüz menopoz dönemine gelmemiş bayanlarda adet dönemleri arasında yaşanan kanamalar rahim kanseri sinyalleri veriyor olabilir. Kanama düzensizlikleri dışında, cinsel ilişki sonrası ağrılar, karın bölgesinde hissedilen ağrılar ve yine aynı kısımda yaşanan rahatsızlık hissi rahim kanseri başlangıcı belirtileri sayılabilir. Kanserin ilerleyen dönemlerinde durumlarda halsizlik, kilo kaybı ve kabızlık gibi diğer bulgularda ortaya çıkabilir. Menopoz öncesi veya sonrası yaşanan her akıntı ve kanamaların bütünü rahim kanserinin başlangıcı değildir. Fakat bu düzensiz kanamalara neyin neden olduğunun belirlenmesi için doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Rahim Kanseri Başlangıcı

Ne Zaman Doktora Gitmeli

 Aşağıdaki belirtilerden birini veya bir kaç tanesini yaşıyorsanız hiç beklemeden bir doktor muayenesine gitmeniz gerekmektedir..

 • Cinsel ilişki sonrasında veya duş aldıktan sonra kanama olması.
 • Yedi günden fazla süren kanama.
 • Her yirmi bir günde veya daha sıklıkla meydana gelen adet kanaması.
 • Menopoza girdikten bir yıl sonra veya daha uzun süre sonra oluşan kanamalar.
 •  Karnın alt bölümünde ağrılar veya şişlik.

 Rahim Kanseri Teşhisi:

Doktor ilk olarak vajinanın fiziksel muayenesini yapabilir. Bu hususta kanserli hücreler nedeniyle yayılan rahim fiziksel olarak anlaşılabilir. Teşhisin kesin olması için aşağıdaki test ve usuller kullanılabilir.

Ultrason: Rahim ultrasonu rahim kanseri başlangıcında teşhisinde kullanılan ilk yöntem olarak bilinir. Ses dalgaları kullanılarak taranan rahmin tam resmi görülebilir ve varsa tümör bu şekilde görülebilir. Örnek: Çok ince bir tüp ile rahmin iç tarafından, rahim duvarı adı verilen bölgeden örnek alınır. Bu uygulama esnasında hastaya anestezi yapılmaz. Alınan örnekler laboratuvar ortamında incelenerek kanserli hücre olup olmadığı kontrol edilir

Hysteroskopi: Doktorun uterus boşluğunu, histeroskop (ince ve esnek bir teleskop) ile muayene eder. Histeroskop hem rahim duvarının gözle kontrolü hem de riskli görülen bölgelerden parça alınmasında kullanılır. Bu muayene esnasında da anestezi hastaya uygulanmaz.

Rahim Kanserinin Kapsamı ve Yayıldığı Alanı Belirlemek İçin Yapılan Testler

Yukarıdaki kontroller esnasında rahim kanseri teşhisi konulması kanserin kapsamı ve yayılıp yayılmadığının belirlenebilmesi için CT taraması, MR, göğüs filmi, kan tahlili, anesteziyle yapılan rahim kontrolü, mesane ve rektum kontrolleri yapılır. Bu yapılan tetkikler  tümörün büyüklüğünü, lokal lenf bezlerini yayılıp yayılmadığını ve vücudun diğer bölümlerine yayılıp yayılmadığının kesin bir şekilde saptanması için yapılmaktadır. Bu testlerin sonunda  rahim kanserinin tedavisinde kullanılacak tedavi yönetmi belirlenir.

Rahim Kanserinden Korunmak Mümkü]]> Rahimde Et Parçası https://www.rahim.gen.tr/rahimde-et-parcasi.html Thu, 15 Nov 2018 22:22:59 +0000 Rahimde et parçası, olarak adlandırılan durum aslında diğer adı ile birçok kişinin bildiği  polip durumlarıdır. Rahimde oluşan et parçasına aslında polip denilmektedir. Bu et parçası rahim içerisinde meydana gelerek ki Rahimde et parçası, olarak adlandırılan durum aslında diğer adı ile birçok kişinin bildiği  polip durumlarıdır. Rahimde oluşan et parçasına aslında polip denilmektedir. Bu et parçası rahim içerisinde meydana gelerek kişide farklı belirtiler oluşturmaktadır. Genellikle kişinin üreme sisteminde bozukluklara yol açan bu sorun yavaş yavaş dahada sorun haline gelebilmektedir. Genellikle rahimde oluşan kadın hastalıkları doğum sonrasında ya da cinsel ilişki nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Rahimde et parçası olarak adlandırılan polipler ise bu durumun tam tersine cinsel ilişkiye girilmesine rağmen kişilerin hamile kalmaması nedeni ile oluşmaktadır. Rahimde et parçası aslında tam olarak bir urdur. Bu ur genelikle iyi huylu bir tümör olarak bilinmektedir. İyi huylu bu tümör birçok zaman kişiye uygulanan ilaç tedavileri ile ya da küçük cerrahi operasyonlar ile kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Rahimde et parçası rahimin tam iç bölgesinde oluşarak kişide farklı belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler birçok zaman kişide rahatsızlık durumlarına yol açarak bazı şikayetler ile kişiyi doktora götürür. Genellikle doktorlar tıbbi görüntüleme cihazlarından biri olan ultrason cihazları ile kolayca bu sorunların varlığını tam olarak ortaya çıkarabilmektedir.  Bazı insanlarda görülen rahimdeki et parçası müdahale edilmediği zaman hızlı bir büyüme durumu göstermektedir. Bu durumda kişilerdeki belirtilerde etkilerini daha da fazla bir şekilde göstererek sorunların artması ile karşılaşabilirler. Rahimde oluşan et parçaları milimetrik olarak ölçülür. Bunun yanında rahimde oluşan et parçası bir veya birden fazla olarak görülebilmektedir. 


Rahimde Et Parçası
Rahimde Et Parçası Belirtileri:
 • Rahimde meydana gelen et parçasının en büyük belirtisi düzensiz olarak gerçekleşen adet kanamalarıdır. Meydana gelen adet kanamaları çok düzensiz bir şekilde görülerek kişide bu durumun belirtisi haline gelmektedir. Meydana gelen adet kanamalarının düzensizliği genellikle birçok nedenden dolayı meydana gelebileceği için kişiler bu duruma bakarak kesinlikle rahimde et parçası durumunun kesin teşhisini koyamazlar. Bunun için kesinlikle tıbbi görüntüleme cihazları ile kontrol şarttır.
 • Bunun yanında rahimde meydana gelene et parçası yanı polip belirtilerinden bir diğer ise kişi adet günü gelmediği halde adet kanamasına benzer kanamalar görmesidir. İşte bu duruma bakarak kişinin aslında bir rahim problemi yaşayabileceği söz konusu olabilmektedir. Bu gibi kanamalar görüldüğünde zaman kaybetmeden bir jinekolog uzmanına görünmeniz sizler için ve sağlığınız için son derece önemli olacaktır. 
 • Bunun yanında hastalığın tam olarak ayırt edilmesi yapılamasa da adet kanamalarının gereğinden fazla ve gereğinden daha yoğun bir şekilde gerçekleşmesi durumunda kişinin rahim bölgesinde ya da diğer organlarında bu tür problemlerin olduğu anlaşılabilmektedir. 
Rahimde et parçası genellikle tıbbi olarak kesin bir nedene bağlanamamıştır. Fakat yapılan araştırmalara ve tahminlere göre rahimde oluşan et parçasının en etkili nedeni kişideki hormonal bozukluklardır. Bu durum uzun yıllar boyunca meydana gelerek oluşum gösteren sorunlar olduğu için hormonların bu durumda etkili olduğu düşünülmektedir. 

Rahimde et parçası görülen ve görülmesi mümkün olan risk grupları bulunmaktadır. Bu durumun en büyük risk grubu tabi ki fazla kilo problemi olan insanlardır. bu insanlarda hormonların düzensizliği sorunu olduğu için bu durum rahim üzerinde de etkili olabilmektedir.  Bunun yanında diğer bir risk grubu ise sürekli olarak kişide yüksek tansiyon problemi görülmesi durumudur. Son olarak bu hastalığın risk gruplarından biri olarak ülkemizde ve dünyada birçok kadında görülen meme kanseri nedeni ile kullanılan bazı ilaçlardır. Bu ilaçları kullanan kişilerde yine risk grupları içerisinde yer almaktadır. 
]]>
Kapalı Rahim Ameliyatı https://www.rahim.gen.tr/kapali-rahim-ameliyati.html Fri, 16 Nov 2018 05:28:54 +0000 Kapalı Rahim Ameliyatı, tıp dilindeki adı laparoskopik histerektomi'dir. Kapalı rahim ameliyatı ilk kez 1989 yılında uygulanmıştır. laparoskopi halk dilinde ''kapalı ameliyat'' olarak geçmektedir. Kapalı rahim ameliyatı so Kapalı Rahim Ameliyatı, tıp dilindeki adı laparoskopik histerektomi'dir. Kapalı rahim ameliyatı ilk kez 1989 yılında uygulanmıştır. laparoskopi halk dilinde ''kapalı ameliyat'' olarak geçmektedir. Kapalı rahim ameliyatı son zamanlarda modern tıbbın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Laparoskopi göbek deliğinden bir aletle girilerek iş organların izlenmesi ve karın alt kısmına yapılan 3 tane 0.5'er cm'lik bir kesikten sokulan üç tane aletle cerrahi işlemin uygulanmasıdır. Laparoskopik yöntem ile yumurtalık ve rahim operasyonları yapılabilmektedir. Özellikle over kistlerinin cerrahisinde çok geniş bir kullanılma alanı bulunmaktadır. Ancak bu işlemi güvenle yapabilmek için özel bir eğitim ve yeterli deneyim olması gerekmektedir. Laparoskopi ile yapılan operasyonlar dokulara ve organlara az hasar vermesi sebebiyle rahim ameliyatları ve yumurtalıkların çıkarılması gibi işlemler laparoskopi ile yapılmaktadır. Laparoskopi koruyucu bir cerrahi yöntemdir. 

Laparoskopide;
 • Karın içi organlar büyütülerek gözlemlendiği için cerrahi hakimiyet daha iyidir.
 • Karın açılmadığı için iltihaplanma riski ve ameliyat sonrasında yapışıklık ihtimali oldukça azdır.
 • Karın duvarı kesilmediği için ameliyata dair bir iz kalmaz ve karın fıtıkları olmaz.
 • Karın duvarı kesilmediği için ameliyat sonrasında ağrı çok az olmaktadır.
 • Bu işlem sonrasında hasta çok kısa sürede normal yaşamına dönebilmektedir. 

Kapalı rahim ameliyatı sırasında açılan deliklerden içeri girilerek rahmi vücuda bağlayan bağlar teker teker kesilir ve rahim vajinal yoldan dışarı çıkarılır. Laparoskopik yöntemlerle dikişler atılır ve işlerin yolunda gitmesi durumunda genelde hasta bir gün hastanede konaklar ertesi gün taburcu edilir. Laparoskopi özel bir uzmanlık dalı olması sebebiyle bu konuda tecrübeli doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Doktorun tecrübesi laparoskopi için uygun değil ise o zaman ameliyat açık şekilde yapılmalıdır. Açık ameliyatta karından kesik yapıldığı için daha fazla ağrı hissedilmekte ve hastanın hastanede kalma süresi daha uzun olmaktadır. Açık ameliyatta komplikasyonlara daha sık rastlanmaktadır. Laparoskopide hastalar daha ağrısız ve rahat bir şekilde ertesi gün taburcu edilebilmektedir. Daha kısa sürede normal yaşamlarına dönebilmektedir. Ayrıca cilt üzerindeki kesiklerin açık ameliyata göre daha küçük olması avantaj olarak görülmektedir. 

Kapalı Rahim Ameliyatı
Histerektomide laparoskopi uygulanması için hastaların ameliyata uygun olup olmadığını anlamak için bazı sınırlandırmalar bulunmaktadur. Öncelikle daha öncesinde karın operasyonlaı geçirmiş ve buna bağlı olarak karın içi yapışıklıkları olan hastalarda laparoskopi riskli bir işlemdir. İleri derecede büyük rahimlerin laparoskopi ile çıkartılması da güç olmaktadır. Yaşı ilerlemiş olan hastalar, ciddi kalp ve akciğer rahatsızlıkları olanlar, morbit obes denilen aşırı kilolu olanlarda da laparoskopi kullanımı yapılmaması tavsiye edilmektedir. 

Kapalı rahim ameliyatının riskleri nelerdir

Hiçbir ameliyat risksiz değildir. Her ameliyatta olduğu gibi kapalı rahim ameliyatında da riskler bulunmaktadır. Fakat ciddi komplikasyonlar nadir olarak görülür. Operasyon sonrasında idrar yolu enfeksiyonu, kesik yeri enfeksiyonu, kısa süre süren idrar yapma güçlüğü veya toplar damarlarda tıkanıklık oluşumu görülebilmektedir. Ameliyat esnasında mesane, idrar yolları, bağırsaklar, damarlar ve rahim gibi organlar yara alabilmektedir. Bu hasarları laparoskopik yolla iyileştirmek mümkün olmaktadır. Nadir de olsa büyük damar yaralanmaları gerçekleşebilmektedir. Bu yaralar hayati tehlike arz edebilmektedir. Laparoskopi esnasında ölüm riski binde birdir. Yeterli deneyim ve eğitime sahip doktorların bu operasyonları gerçekleştirmesi riskleri en aza indirecektir.
]]>
Adet Kanaması Dışında Rahimden Kan Gelmesi https://www.rahim.gen.tr/adet-kanamasi-disinda-rahimden-kan-gelmesi.html Fri, 16 Nov 2018 06:34:38 +0000 Adet kanaması dışında rahimden kan gelmesi, oldukça önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Bu tip kanamalar başta vajinal kanserler, myom, enfeksiyonlar ya da rahimde kistlerin bulunmasından kaynaklanabilmektedir. Bunlardan Adet kanaması dışında rahimden kan gelmesi, oldukça önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Bu tip kanamalar başta vajinal kanserler, myom, enfeksiyonlar ya da rahimde kistlerin bulunmasından kaynaklanabilmektedir. Bunlardan dolayı oluşacak olan kanamalar mutlaka dikkate alınmalıdır. Genç yaşlarda görülen adet dışı kanamaların genel olarak hormonal bozukluklardan dolayı olduğu düşünülmektedir. Bunun dışında yumurtlama bozuklukları ve gebelik ile ilgili kanamalar oluşabilir. Bu kanamalar dışında görülen ikinci sıklıkta kanamaların nedeni ise myom, kist ya da yara gibi iyi huylu oluşumlardan kaynaklanabilir. Bu tür kanamalarda genel olarak ilaç tedavisi ya da bazen ise cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Ancak bu tür kanamalı durumlarda nadir bile olsa jinekolojik kanserler de kanamaya neden olmaktadır. 

Adet Kanaması Dışında Rahimden Kan Gelmesi
Her zaman ve her türlü vajinal kanamalar kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Adet kanaması dışında oluşan vajinal kanama bir hastalığın habercisidir ve bu haber dikkate alınarak sebebinin bulunması oldukça önemlidir. Adet kanaması dışında oluşan kanama basit bir hormonal dalgalanmadan da kaynaklanabilir, bunun dışında kist ya da myom gibi daha ciddi bir süreç olabilir ya da kanserden kaynaklanabilir. Eğer adet dışında vajinal bir kanama yaşanıyor ise kesinlikle en kısa zamanda bir jinekoloğa hemen başvurmalı ve bu adet dışı olan vajinal kanamanın sebebinin ne olduğu öğrenilerek ona göre bir tedavi uygulanmalıdır. 
]]>
Çift Rahim https://www.rahim.gen.tr/cift-rahim.html Fri, 16 Nov 2018 13:24:17 +0000 Çift rahim, rahim anomalilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Anne karnındayken fetüs halindeki dişi bebekte rahmin iki küçük tüpten oluşmaya başladığı görülmektedir. Fetusun büyümeye başlamasıyla beraber b Çift rahim, rahim anomalilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Anne karnındayken fetüs halindeki dişi bebekte rahmin iki küçük tüpten oluşmaya başladığı görülmektedir. Fetusun büyümeye başlamasıyla beraber bu tüplerin birleşerek büyük ve içi boş olan bir organı yani rahmi meydana getirdiği görülmektedir. Ancak bazen bu tüplerin tam olarak birleşmemesi ve her birinin ayrı tüpler oluşturması söz konusu olabilir. Bu durumda doğan kız bebekte çift rahim olduğundan bahsedilmektedir. Genelde bu anomalide her birinin ayrı bir rahim ağzı olduğu görülmektedir. Ancak bazı çift rahimli kadınlarda vajinaların da çift olduğu ya da ikiye ayrılmış durumda olduğu görülebilmektedir. Çok ender görülse de normal doğumların %2-4'ünde çift rahim gelişebilmektedir.

Çift Rahim Belirtileri
 • Kadında bir kitle hissedilmesi
 • Adet kanamasının öncesinde ve adet dönemi esnasında alışık olunmayan bir ağrının varlığı
 • Adet kanaması esnasında aşırı derecede kanama olması
Çift Rahim Nedeni: Nedeni her ne kadar tam olarak bilinmiyor olsa da bu durumun genellikle böbrek anomalileri ile birlikte görülmesi söz konusudur. Bu durum bir şeylerin doğumdan önceki dönemlerde tüplerin gelişiminin böbrek anomalisi ile rahim anomalisinin birbirlerine etki ettiğini düşündürebilmektedir.

Çift Rahim Tanısı: Doktor tarafından yapılan normal muayene esnasında rahim ağzının iki tane olması ve rahmin farklı şekilde olmasından ötürü teşhis koyulabilmektedir. Ancak doktorun anormal bir durumdan şüphelenmesi diğer tetkiklerin de istenmesine neden olacaktır. Bu durumda ultrasound, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans kullanılarak iç organlar taranmaktadır. Histerosalpigografi ile rahim içine boyalı bir madde verilerek X ışınıyla rahmin şekli belirlenmektedir. Bunların yanı sıra histeroskopi ve laparaskopi de istenebilmektedir.

Çift Rahim
Çift Rahim Nelere Sebep Olur

Çift rahmi olan çoğu kadının normal bir cinsel hayata sahip olduğu ve gebeliği ile doğumunun da normal olduğu görülür. Ancak bu durum bazen kısırlık ve düşüğe neden olabilmektedir. Bu durum bazen de bebeğin rahim içerisinde anormal bir pozisyonda olmasına ya da erken doğuma da neden olabilmektedir. Çift rahminizin olması ve herhangi bir belirti ya da şikayetinizin olmaması pek tedaviyi gerektirmeyecektir. Çift rahmin ameliyatla birleştirilmesi çok nadir gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu durumda hamile iseniz doktorunuzla olası durumları konuşmanız ve doktorunuzun sizi oluşabilecek sorunlara karşı uyarması gerekebilmektedir.
]]>
Rahimde Yanma https://www.rahim.gen.tr/rahimde-yanma.html Sat, 17 Nov 2018 08:34:41 +0000 Rahimde yanma, problemi birçok nedene bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. meydana gelen yanma durumu kişi tarafından direk olarak anlaşılır ve kişi karın bölgesinde yanması şikayeti ile doktora başvurmaktadır. Rahimde y Rahimde yanma, problemi birçok nedene bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. meydana gelen yanma durumu kişi tarafından direk olarak anlaşılır ve kişi karın bölgesinde yanması şikayeti ile doktora başvurmaktadır. Rahimde yanma birçok kişi tarafından tam olarak önemsenmeyen ve dikkate alınmayan bir sorundur. Aslında birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bu sorun belki kendi başına çokta tehlikeli olmayabilir. Fakat bu sorun bir başka nedenden dolayı ortaya çıkıyorsa bu durum zamanla büyüyerek çok daha farklı sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Rahimde yanma sorunları en çok evli kişilerde ya da cinsel ilişki yaşamış kişilerde görülmektedir. Bu kişilerde görülen rahimde yanma sorunu genellikle enfeksiyonel nedenlerden dolayı meydana gelerek kişide sorun haline gelmektedir. Fakat her ne kadar nedeni tahmin edilirse edilsin rahimde yanma durumuyla karşılaşan kişiler kesinlikle bu sorunun asıl nedenini öğrenmelidir. Aksi halde bu durum son derece büyük tehlikelerle karşınıza çıkabilmektedir. Bu sorun bazen kişinin bel bölgesinde ve kasıklarında yanma hislerini meydana getirebilmektedir. Bu durumun yanında bazen ağrıların meydana gelmesine sorun olarak bunun yanında kişinin cinsel hayatında da ağrılar hissetmesine neden olabilmektedir.  

Rahimde Yanma
Rahimde yanma sorununun tehlikeli ve tehlikesi birçok nedeni bulunmaktadır.
 • En büyük nedeni tabi ki rahimde oluşan enfeksiyonlar ve iltihaplardır. Genellikle enfeksiyonların hızlı bir şekilde çoğalarak rahimde iltihaplanma durumlarını meydana getirmesi nedeni ile meydana gelen yanma durumları sadece bu iltihabın bir belirtisidir. Bu nedenle yanma sorunları görülüyorsa kişide vajinal akıntılar ve adet düzensizlikleri gibi sorunlarda görülebilmektedir.   Bazen bu iltihaplar enfeksiyonlardan meydana gelmese bile kişinin yaşadığı bel soğuk algınlığı ya da kişinin gebeliği sonrasında  oluşan durumlar arasında yer almaktadır. Bu iltihaplar yanma durumlarını oluşturarak kişinin son derece rahatsız olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kişiye doktor tarafından uygulanan ilaç tedavileri sorunları çözümünde etkili bir rol oynamaktadır. 
 • Rahimde yanma probleminin bir diğer nedeni ise tabi ki aşırı olarak görülen adet kanamasıdır. Bazen bu adet kanamaları kişilerde farklı nedenlere bağlı olarak yada herhangi bir nedeni olmadan çok aşırı bir şekilde gerçeklemektedir. Bu nedenle kişi rahminde yanma durumları adet kanamalarından önce ya da sonra görülebilmektedir. Bu durumda da yapılması en mantıklı durum acilen doktorunuza başvurmak ve sorunların nedenlerini tam olarak öğrenmektir.
 • Rahim yanmasına neden olan diğer bir etken ise kişi rahminde örülen iyi huylu ya da kötü huylu tümörlerdir. Kötü huylu olarak gruplandırılmış olan tümörler direk olarak kişilerde rahim kanseri yerine geçmektedir. Bu durumda rahimde yanma sorunu sadece bir başlangıç olabilmektedir.  Son derece tehlikeli olan rahim kanseri, kişide rahimde yanma sorununu meydana getirebilmektedir. Eğer rahimde yanma sorununa neden olan durum rahimde görülen iyi huylu tümör ise yapılan ilaç tedavileri ve cerrahi operasyonlar ile kolay bir şekilde çözüme kavuşturulabilmektedir. Bu sorunlarda da yine erken teşhis son derece önem taşımaktadır. 
Bu nedenler ile ortaya çıkarak rahimde yanma sorunlarına neden olan durumlar genellikle bu nedenlerden dolayı gerçekleşmektedir. Bu nedenlerin yanı sıra rahimde gerçekleşen diğer problemler de rahimde yanma sorununu ortaya çıkarabilmektedir. Bu konuda en detaylı ve en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Basit olarak gördüğünüz rahimde yanma sorunu aslında hayatınızı derinden etkileyecek problemlerden dolayı bile meydana gelebilir.
]]>
Yapay Rahim Nedir https://www.rahim.gen.tr/yapay-rahim-nedir.html Sat, 17 Nov 2018 11:03:02 +0000 Yapay rahim, tüp bebek tedavisinde son yıllarda adı geçen bu terim aslında endometrial co-culture tanımlamasının halk arasında kullanıldığı şeklidir. Bu yöntem tüp bebek tedavisine yardımcı olabilecek yöntemler Yapay rahim, tüp bebek tedavisinde son yıllarda adı geçen bu terim aslında endometrial co-culture tanımlamasının halk arasında kullanıldığı şeklidir. Bu yöntem tüp bebek tedavisine yardımcı olabilecek yöntemlerden biridir. Öncelikle tüp bebek tedavisine başlanmadan önce, rahim içinde bulunan endometrium hücrelerinden biyopsi ile parça alınarak, laboratuvar ortamında bu hücreler üretilir. Ardından tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolar, aynı rahim içindeymiş gibi bu ortamda büyütülür. Yani laboratuvarda bulunan embriyolar, bu zaman zarfında annenin rahminin içinde büyüyormuş gibi uygun bir ortam içinde olur. Yapay rahim kavramı işte bu şekilde annenin kendi rahim içi hücrelerinin laboratuvarda üretilmesiyle oluşturulur. Doğal yollarla elde edilen gebelikte sperm ve yumurta tüplerde buluşur ve döllenme olur. Bunun embriyoya dönüşmesi için, rahme doğru yolculuğu başlar. Rahimde embriyonun yerleşmesi annenin kendi rahim içi hücreleri sayesinde gerçekleşir. Bu laboratuvar ortamında yapay bir şekilde oluşturulur. Burada hedeflenen yapay ortamda embriyonun doğal şekilde daha iyi koşullarda büyümesinin sağlanmasıdır. Tüp bebek merkezinde tedaviden önce alınan biyopsi hücreleri, tek katlı tabaka olarak üretilir. Bu embriyo için destekleyici ve besleyici özellikleri olan bir tabakadır. Aynı zamanda embriyonun gelişimine katkı yapacak şekilde büyüme faktörleri de içine ilave edilir.

Tüp bebek merkezlerinin hepsi yapay rahim (Co-culture yöntemi) uygulamasını yapıyor mu

Günümüzde yaygınlaşarak kullanılmaya başlanan yapay rahim uygulamasını çoğu laboratuvarlar kullanmaz. Bunun bazı nedenleri vardır. Bunlar arasında başarı yüzdelerinin yüksek olması önemli bir yer tutar. Bu yöntemin uygulanması tedavinin uygulandığı çiftler açısından maliyetli olması ve bunun uygulanmasının özel bir deneyim istemesi de caydırıcı olabilir. Yapay rahim uygulaması başarılı olsa da, daha tüm dünyada kabul gören, rağbet edilen yöntemler arasında kabul edilmemektedir.
Yapay Rahim Nedir

Yapay rahim hangi hastalara uygulanabilir

Yapay rahim yöntemi henüz yaygın olarak kullanılan bir uygulama değildir. En fazla diğer tüp bebek yöntemlerinde başarısızlık yaşanan çiftlerde, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında tercih edilir. Bunlar arasında yaşı 40'ın üzerindeki kadınlar, FSH değerleri yüksek olan kadınlar ile yumurtalık uyaran ilaçlarsa yetersiz yanıt veren kadınlar yer almaktadır.

Uzmanlar bu yöntemin bazı hastalarda yararlı olabileceğini savunurken, bazı uzmanlarda yöntemin sağladığı yararın elde edilen başarıyla nasıl ayrıştırılacağının zor olduğu kanısındalar. Yani yapay rahim uygulamasının başarılı olup olmadığının tam olarak belirlenemeyeceğini söylerler.

Yapay rahim için hangi hücreler kullanılır

Rahmin içinden biyopsiyle alınan birkaç tür hücre vardır. En fazla kullanılanlar ise, fallop tüplerinden ve rahim kanallarından alınan hücrelerle, rahim içi tabakasındaki endometrium hücreleriyle yumurtalıklarda olan foliküllerden alınan hücrelerdir. Bunun için başka insanlardan alınan hücreler ülkemizde kesinlikle kullanılmaz. 

Yapay rahim yöntemiyle tüp bebek tedavisinin sonuçları nasıl etkilenir

Bunun için yapılmış bazı bilimsel incelemeler bulunmaktadır. Çalışmanın birinde yapay rahimle yani co-culture yöntemiyle embriyolarda % 68 başarı oranı yakalanmış, embriyoların transfer edildiği kadınlarda da % 50 oranında gebelik elde edildiği tespit edilmiştir. Başka bir araştırmada ise, dondurulmuş ve çözünmüş olan embriyo transferinde oldukça yüksek gebelik elde etme oranları tespit edilmiştir. Fakat bütün araştırmalar yapay rahim uygulamasında bu başarı seviyelerini desteklemez.

]]>
Rahim Duvarı İncelmesi https://www.rahim.gen.tr/rahim-duvari-incelmesi.html Sat, 17 Nov 2018 13:27:06 +0000 Rahim Duvarı İncelmesi, Kadınlarda bulunan rahmin yenilenmesi amacı ile her kadında her ay mutlaka adet kanamaları durumu görünmektedir. Bu kanamalar rahim duvarının tamamen yenilenmesi nedeni ile meydana gelmektedir. Rahim duva Rahim Duvarı İncelmesi, Kadınlarda bulunan rahmin yenilenmesi amacı ile her kadında her ay mutlaka adet kanamaları durumu görünmektedir. Bu kanamalar rahim duvarının tamamen yenilenmesi nedeni ile meydana gelmektedir. Rahim duvarının kabuklaşarak kan ile birlikte dışarı atılması durumunda bu nedenle rahim duvarı birazda olsa incelir ve daha sonra eski haline gelene kadar tekrar kalınlaşır. bu şekilde döngü halinde meydana gelen durumda bazı insanlarda kalınlaşma çok fazla ya da yeteri kadar gerçekleşmemektedir.  Bu durumda zamanla kişide rahim duvarı incelmesi durumları görülmektedir.  Her ay adet görülen bir kadında ay sonuna doğru rahim bir ya da iki milim kadar kalınlaşmaktadır. Kalınlaşan bu rahim duvarı eğer kişide yumurtlama görülmez ise yumurtalarla birlikte vücuttan dışarı atılır ve yeni rahim duvarı ile birlikte yumurtalar oluşur. Kişilerde adet kanamasının miktarı direk olarak rahim duvarının kalınlığı ile ilgili olmaktadır. Kanamaların yoğun olması tabi ki rahim duvarının daha fazla kalınlaştığını gösterir. Bu duruma bağlı olarak rahim duvarı incelmesi sorunu olan kişilerde adet kanamaları çok daha az miktarda gerçekleşir. Genellikle bu sorun ile doktora giden bayanlara jinekoloğun sorduğu ilk soru adet kanamasının miktarı olmaktadır. Rahim duvarı incelmesi birçok nedene bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Nedenleri:
 •  Rahim duvarı incelmesi görülen kişilerde bu sorunun en büyük nedeni kişinin kullandığı tıbbi ilaçlardır. bu ilaçlar direk olarak rahme etkilerde bulunarak adet düzensizliği sorunlarına ve rahim duvarı incelmesi sorunlarını meydana getirmektedir. Bu sorunları meydana getiren en büyük tıbbi ilaç ise tabi ki herkesin tahmin ettiği doğum kontrol haplarıdır. Bu haplar direk olarak kişinin adet günlerinin değişmesine ve bu durumun yanında kişinin rahim duvarında kalınlaşma ya da rahim duvarı incelmesi gibi problemlerin meydana gelmesine neden olmaktadır.  İşte bu nedenden dolayı kesinlikle ama kesinlikle zorunlu olmadıkça bu hapları tüketmemeniz hem sizler için hemde aileniz için son derece önemlidir. 
 • Rahim duvarı incelmesi probleminin bir diğer nedenine örnek olarak genellikle rahim enfeksiyonları nedeni ile kişide yine adet düzensizliklerini meydana gelerek rahim duvarının incelmesi gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu durum birçok zaman rahmin patolojik olarak incelmesine bile neden olabilir. Bu tür sorunlarda kesinlikle acil bir tedavi ve müdahale gerekmektedir. Aksi durumlarda  sorun başka problemlere yol açarak sizleri daha zor durumlara sokabilmektedir. 
 • Rahim içi duvarı normalde hormonların dengelemiş olduğu bir kalınlığa sahiptir. Yani hormonların kontrol ettiği bu organ, hormon dengesizlikleri gibi büyük problemler nedeni ile gerçekleşebilmektedir. Bu durum tam olarak anlaşıldığında kişiye tedavi olarak hormon takviyesi gibi çözümler sağlanmaktadır. 
Rahim Duvarı İncelmesi
Rahim duvarı incelmesi aslında bir durumda norma olarak görülmektedir. Bu durum ise tabi ki menopoz dönemidir. Yaşı ilerleyen kadınlarda görülen menopoz döneminde kadının üreme sisteminde birçok değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişikliklerden bir tanesi de tabi ki rahimde gerçekleşen incelme durumlarıdır. Yani demek istenen şudur ki rahim duvarı incelmesi problemi menopoz dönemindeki bir kadın için son derece normal kabul edilmektedir. Bunun dışında görülen rahim duvarı incelmesi son derece ciddi problemlere yol açabilmektedir.  Rahim duvarının kalınlığı ya da inceliği direk olarak kişilerin hamile kalma durumlarını da etkilemektedir.
]]>
Rahim Ağzı Kisti https://www.rahim.gen.tr/rahim-agzi-kisti.html Sun, 18 Nov 2018 03:15:22 +0000 Rahim ağzı kisti,  rahim ağzında bulunan kanalların tıkanmasıyla oluşan bir hastalıktır.  Doğum yapan kadınlarda bu hastalığın olma riski doğum yapmayan kadınlardan fazladır. Oluşan kistler  her hangi bir bel Rahim ağzı kisti,  rahim ağzında bulunan kanalların tıkanmasıyla oluşan bir hastalıktır.  Doğum yapan kadınlarda bu hastalığın olma riski doğum yapmayan kadınlardan fazladır. Oluşan kistler  her hangi bir belirti ve bir rahatsızlık vermediğinden hastanın bunun fark etmesi uzun sürer. Rahim ağzının önemli görevlerinden biri olan adet kanamalarını dışarı atmaktır. Diğer bir görevi ise rahime girecek olan bakteri ve spermleri  kontrol etmektir. Rahim ağzı tıkanıp kistler oluştuğunda rahim görevini yerine getiremez. İçi sıvı dolu olan kistler  2 ila 10 mm arası olur ve çoğalabilir özellikleri vardır. Herhangi bir sebepten dolayı oluşan enfeksiyonları engellemek kist oluşumlarını da engeller. Oluşan kistler dışardan görülmediğinden hastanın fark etmesi mümkün değildir. Düzenli olarak doktor kontrolünden geçmek  gerekmektedir. Fark edilmeyen kistler kısırlığa sebep olmadığından hamilelik kontrollerinde de anlaşılabilir.  Kistler  tek başına bir hastalık oluşturtmasa da altında yatan sebeplerin tedavi edilmesi lazımdır. Enfeksiyonun ilerlemesi  rahim kanserine kadar gidebilir.

Rahim Ağzı Kisti

Rahim ağzı kistinin tedavisi

Üretkenlik yaşına ermiş kişilerde görülebilecek olan  kistlerin tedavisi,  altında yatan sebebi tedavi etmekle başlar. Enfeksiyona  sebep olan her ne ise tespit edilir ve gerekli tedavi sürecine başlanır. Bu sürede kistler büyüyebilir. Birden fazla kistlerin  olması korkulacak bir şey değildir. Eğer kistler çok büyükse içlerindeki sıvı patlatılarak alınır.  Rahim  kanseri riskinden dolayı mutlaka patoloji de yapılmalıdır.  Enfeksiyon özellikle cinsel yolla bulaşır. Bu sebeple prezervatif kullanımı önemlidir.   Kistlerin varlığı bir tehlike arz etmediği gibi kişiye rahatsızlık  da vermez . Eğer  adet dönemlerinde ve cinsel  birleşme esnasında kasıklarda  oluşan bir ağrı varsa kistlere sebep olan bir  enfeksiyonun  tedavi edilmesi lazımdır.  

]]>
Rahim Dışında Miyom https://www.rahim.gen.tr/rahim-disinda-miyom.html Sun, 18 Nov 2018 03:37:59 +0000 Rahim dışında miyom, miyomlar çoğunlukla rahimde, rahim ağzı evresinde oluşan anormal gelişim gösteren düz kas dokusu büyümesi şeklindeki tümörlerdir. Rahimdeki miyometrium adlı kas tabakasındaki düz kas hücrel Rahim dışında miyom, miyomlar çoğunlukla rahimde, rahim ağzı evresinde oluşan anormal gelişim gösteren düz kas dokusu büyümesi şeklindeki tümörlerdir. Rahimdeki miyometrium adlı kas tabakasındaki düz kas hücrelerindeki anormal büyümeyle oluşurlar. Genellikle 35-40 yaşından sonra kadınları etkilemeye başlarlar. 40 yaşını geçen kadınlarda görülme sıklığı yaklaşık % 40 kadardır. Tam olarak neden oluştukları bilinmese de, kadınlık hormonu östrojen etkisiyle meydana geldikleri düşünülür. Çünkü gebelik döneminde östrojen salgısı arttığında, miyomların gelişimi hızlanmakta, menopozda östrojen azaldığında miyomlar gerileme göstermektedir. Ayrıca genetik etkenlerde miyom oluşumunda etkili olur. Çünkü annesinde, kız kardeşinde miyom bulunan kadınlarda daha fazla miyom oluşumu gözlenir. Miyomlar yerleşim yerlerine göre sınıflandırılır. Bunlar rahmin iç tabakasında, orta tabakasında ve dış tabakasında yerleşebilir. Rahim dışında miyom oluşumları subserozal miyom olarak tanımlanır. Miyomlar bu şekilde yerleşim yaptıkları yerlere göre farklı belirtilere neden olurlar.

Rahim dışında miyom (Subserozal miyomlar)

Bu tür miyomlar rahmin dış tabakasında ve rahim duvarının üzerinde gelişirler. Gelişimleri rahimden dışa doğru olur. Bu tür miyomların fazla belirti göstermemesi nedeniyle, teşhis edilmeleri genellikle rutin jinekolojik muayene sırasında olur. Rahim dışında miyomların büyümesi çevrede olan doku ve organlara baskı oluşmasına neden olur. Bu miyomlar nedeniyle kadında aşırı miktarda adet kanaması, tipik menstrual akıntı interferansı ortaya çıkmaz. Bu türdeki miyomlarda genellikle çevre organlara baskı ve pelvik ağrısı gibi etkiler olur. Yerleşim yaptıkları yere göre, basıya ve ağrıya ya da farklı komplikasyonlara neden olabilirler. Rahim dışı miyomlar genellikle rahme bağlı ince ya da kalın sapla birlikte rahimden ayrılmış bir kitle gibi izlenirler. Saplı subserozal miyomlar adı üzerinde bir sap üzerinde büyürler. Bunlar bazı durumlarda sapın çevresinde dönerek ağrı ve baskı etkisi yaratabilirler. Sapı kendi etrafında döndüğünde, bölgedeki kanlanmayı bozmakta ve miyom dejenerasyonu ortaya çıkmaktadır. Miyom sapının geniş bir bölgeye yayılması halinde, bunlara sessile tipte miyom tanımlaması yapılır.

Rahim Dışında Miyom

Rahim dışındaki miyomlar alınmalı mı

Rahim dışı miyom diğer miyom türlerine göre, en az yakınmaya neden olur. Belirttiğimiz gibi bu miyomlar büyüdükleri takdirde özellikle idrar torbası ve bağırsaklara baskı yapmaktadır. Bu durumda kadında sıkça idrara çıkma ve dışkılamada zorluk çekilmesi gibi yakınmalar oluşmaktadır. Eğer bu şekilde kadına fazla rahatsızlık verirlerse, miyomların alınması gündeme gelebilir. Ayrıca saplı miyomlarda sapın çevresinde boğulması söz konusu olursa, yine alınması gerekir. Bu miyomların tedavisinde alınmaları dışında, beslenmelerin kesilmesi, miyom embolizasyonu gibi tedavilerde uygulanabilir.

]]>
Rahim Tersliği https://www.rahim.gen.tr/rahim-tersligi.html Sun, 18 Nov 2018 19:51:41 +0000 Rahim tersliği, Normal olarak rahim karın boşluğunda yer almakta ve ters armut şeklinde bulunan bir organdır. Dik pozisyonda durmakta ve önde mesaneye doğru eğimli haldedir. Normalde öne mesaneye doğru eğik durumda olan rahim Rahim tersliği, Normal olarak rahim karın boşluğunda yer almakta ve ters armut şeklinde bulunan bir organdır. Dik pozisyonda durmakta ve önde mesaneye doğru eğimli haldedir. Normalde öne mesaneye doğru eğik durumda olan rahim bazı kadınlarda değişik sebeplerden ötürü arkaya yatık pozisyondadır. Bu duruma ters rahim yada retrovert uterus denmektedir. Halk arasında ters rahim genel olarak endişe yaratmasına rağmen gerçekte fazla korkulacak bir durum oluşturmaz.

Rahim tersliği nedenleri
 • Rahim doğumsal olarak gelişimini tamamen öne doğru gelişmediğinden görülmektedir. Rahimi yerinde tutan bağlar kısa kalmakta ve rahim geriye doğru yatık kalmaktadır.
 • Normal olarak vajinal doğum sonrası rahmin pozisyon değiştirmesiyle oluşa bilmektedir. Rahmi yerinde ve öne yatık pozisyonda bırakan bağların ve ligamentlerin gebelik sırasında zorlanması sonucu rahim ters pozisyonda arkaya doğru yer almakta ve sonuç olarak ters rahim sonradan oluşa bilmektedir.
 • Endometriozis, yani geçirilmiş enfeksiyonların yada miyomların yol açtığı  yapışıklıklar da rahmin pozisyonunu arkaya doğru itmektedir. Bu yapışıklık genel olarak uterus fiske olması sebebiyle ciddi bel ağrıları oluşturur.
Ters rahim şikayetleri

Rahim Tersliği
Genel olarak belirti vermezler rastgele rutin kontrollerde bir jinekolog muayenede, transvajinal ultrasonografi incelenmesiyle öğrenilmektedir. Bununla birlikte bazı kadınlarda semptomlara ve rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Rahim tersliğinin yol açabildiği bazı şikayetler ise, cinsel ilişki sırasında ağrı, adet sırasında ağrı, belli başlı bel ve kaşık ağrıları, idrar yolu enfeksiyonu, tampon kullanmada zorluklar ve bazen eğer rahim aşırı derece ters ise kabızlık sorunları baş göstermektedir.

Ters rahimde tedavi

Ters tanımın tedavi edilmesine gerek bulunmamaktadır. Nadirde olsa hastayı bıktıracak şekilde cinsel ilişkide ve adet döneminde aşırı ağrı oluşuyorsa, ağrıyı dindirme için cerrahi düzeltme ameliyatı denenmesini öneren doktorlar bulunmaktadır. Fakat genel olarak nasıl bir sonuç elde edileceği ve şikayetlerin geçebileceği kesin olarak bilinmediğinden tavsiye edilmemektedir. Sanılanın ve korkulanın aksine rahim tersliği kısırlığa yol açmamaktadır. Rahimin ters olması genellikle gebeliğin 12. haftasından sonra düzelmektedir. Gebelik ve doğum sırasında herhangi bir zorluğa sebep olmamaktadır.
]]>
Rahimde Yara Dondurma https://www.rahim.gen.tr/rahimde-yara-dondurma.html Mon, 19 Nov 2018 19:50:50 +0000 Rahimde yara dondurma, kriyoterapi denilen bu tedavide rahimde, rahim ağzında olan anormal dokular dondurularak işlem yapılır. Rahimde yara yani erezyon bölgede başka hücrelerin yerleşimiyle birlikte oluşan farklılıkta Rahimde yara dondurma, kriyoterapi denilen bu tedavide rahimde, rahim ağzında olan anormal dokular dondurularak işlem yapılır. Rahimde yara yani erezyon bölgede başka hücrelerin yerleşimiyle birlikte oluşan farklılıktan kaynaklanır. Bu yöntemle yapılan tedavide prob denilen bir alet uygulama yapılacak dokuya temas ettirilir, dondurma için kullanılacak gaz prob içinden geçirilerek, prob ucu yaklaşık -90 derecede soğutulur. Bu işlemde yapılan soğutma sırasında kullanılan gazın basınçla prob ucuna itilmesiyle birlikte, gaz ani bir şekilde hacmen genişler ve çevreden ısı çekerek probun ucu soğur. Dokunun probla temas etmesi donmasına neden olur. Rahimde yara dondurma tedavisinde kullanılan gaz genellikle karbon dioksit ya da sıvı nitrojendir. Yapılan işlem genellikle 3-4 dakikada tamamlanır. Fakat uygulama 1-2 defa yapıldığından, ortalama olarak 15 dakikada tedavi sonlandırılır.

Rahimde yara dondurma yapılması için, öncelikle pap smear yapılması gerekir. Bölgede donan yerin derinliği genellikle probun çevresinden taşmış olan alanla eşit olur. Bu halka gibi alanın kenarlarındaki sıcaklık ortalama -20 dereceye iner. Fakat bu bölgedeki hücrenin ölümü için yeterli olmaz. Rahimde yara dondurma tedavisinin etkin bir şekilde yapılması halinde, lezyonlar % 99,7 oranında tedavi edilebilir.

Rahimde yara dondurma sırasında neler hissedilir

Rahim ağzı ağrı sinirleri bulunmayan bir bölgedir. Yani bu bölgenin ağrıya karşı duyarsızlığı vardır. Bu yüzden rahimde yara dondurma işleminde ağrı hissedilmez. Fakat rahimde adet sancısına benzer kramp gibi kasılmalar olur. Bunlarda 1-2 dakikada kaybolur. Bu nedenle dondurma işleminden önce ya da hemen sonra basit ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Nadiren vajina içinde de bir his oluşabilir. Bu bir tür soğukluk gibi hissedilir ve hemen geçer.    

Rahimde Yara Dondurma

Rahimde yara dondurma işleminde olabilecek sorunlar

Rahimde yara dondurma işlemi jinekolojik muayene masasında uygulanır. Aynı normal muayene yapılır gibi vajinaya spekulum konularak serviks görünür hale getirilir ve kriyoterapi işlemi yapılır. Burada en fazla karşılaşılan sorunlar arasında, probun kayması ve vajina duvarına değerek ağrıya neden olmasıdır. Eğer dondurulan bölgenin asimetrik olması gibi bir sorun olursa, prob seçiminin uygun şekilde yapılması halinde düzeltilebilir. Nadiren vagal refleks denilen sorundan hastada tansiyon düşüklüğü de olabilir. Hastalarda 1-2 hafta kadar şiddetli bir akıntı olabilir. Tedaviden sonra birkaç ay hastada smear almak zorlaşabilir. Çünkü smear alınacak alan rahim ağzının içine doğru kaymaktadır. Ayrıca tedavinin başarısız olma riski de vardır. 

Rahimde yara dondurma işleminin avantajları nelerdir

Hastalardaki yaralanma riski ciddi sayılabilecek oranda düşüktür. Oldukça hızlı ve kolay uygulanır. Üstelik tedavi maliyeti de düşüktür. Anestezi gerektirmeden poliklinik koşullarında yapılan bir işlemdir. Hastalar uygulamadan sonra normal yaşamlarına hemen geri dönebilir. Hastaların üreme sisteminde herhangi bir olumsuzluğa neden olmaz.

Rahimde yara dondurma işleminden sonra hastaların takibi

Tedaviden sonra 3-4 hafta devam sulu akıntı ölü hücrelerin atılmasını sağlar. Bu akıntı genellikle kokulu olur. Bu süreçte rahim ağzı enfeksiyona ve travmaya açık olduğu için, cinsel ilişkide bulunulmaması, havuz ve jakuziden kaçınılması, tampon kullanılmaması, vajinal duş alınmaması gerekir. 3 ay sonra pap smear yapılarak, kontrol edilmelidir. Bundan sonra 2 yıl süreyle 6 ayda bir bu tekrarlanmalıdır. Çünkü tekrarlayan yaralar en fazla 2 yılda ortaya çıkar. Bu testle lezyon belirlenirse, biyopsi ya da LEEP işlemi yapılmalıdır.

]]>
Rahim Ağzı https://www.rahim.gen.tr/rahim-agzi.html Mon, 19 Nov 2018 22:24:01 +0000 Rahim Ağzı, (Serviks) Rahimin vajinaya açılan en alt noktasına rahim ağzı, yani serviks denilmektedir ve rahim ağzı, enfeksiyonların rahme ulaşmasını engelleme konusunda önemli bir bariyer görevi gören kısmıd Rahim Ağzı, (Serviks) Rahimin vajinaya açılan en alt noktasına rahim ağzı, yani serviks denilmektedir ve rahim ağzı, enfeksiyonların rahme ulaşmasını engelleme konusunda önemli bir bariyer görevi gören kısmıdır. Ayrıca, hamilelik sırasında da bebeği rahim ağzında tutabilmek için kapalı duran rahim ağzı, bebeğin doğuma hazır olması ile yaklaşık olarak 10 santim kadar açılarak bebeğin dışarı çıkmasına izin vermektedir.

Rahim Ağzı Kanseri: Rahim ağzı hücrelerinin normalin dışına çıkarak kontrolsüzce büyümeye başlaması ile oluşan rahim ağzı kanseri önlenebilir bir hastalık olup, erken tanı konulması halinde tedavisi mümkün olmaktadır.  Rahim ağzı kanseri dünya üzerinde yaşayan kadınlarda en fazla görülen kanser çeşitleri içerisinde ikinci sırada yer almaktadır ve kanser sebebi ile ölenlerin sayısına bakıldığında üçüncü sırada yer almakta olan bu kanser türü Türkiye’de ise en sık görülen kanser türleri içinde sekizinci sırada yer almaktadır.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanserinin Nedeni Ve Risk Faktörleri: İnsan popilloma virüsü (HPV) rahim ağzı kanserinin nedenidir ve bu virüsün 100 adet farklı tipi mevcuttur. Bu tiplerin birçoğu çok düşük risklidirler ve gözardı edilebilir bir rahim ağzı kanserine yol açma riskleri mevcuttur ancak, HPV virüsünün yüksek risk taşıyan türleri rahim ağzı kanserine yol açabilecek olan normalin dışına çıkmış olan hücrelerin gelişmesinde etkili olabilmektedir. 80’den fazla olan HPV virüsünün yaklaşık 80 kadarı cinsel yol ile rahim içinde tahribe yol açmaktadır ve bu enfeksiyonlardan yarısı kadarı rahim içi kanseri ile ilişkili olmaktadır. Erken yaşlarda ve hareketli cinsel hayatı olan kadınlarda, fazla doğum yapan kadınlarda ve çok uzun süre doğum kuntrol hapı kullanmış olan kadınlarda rahim kanserine yakanma riski daha fazla olmaktadır. Ayrıca, düzenli olarak Pap-Smear testi yaptırmayan ve sıgara içen kadınlarda da rahim kanserine yakalanma riski fazla olmaktadır. Bunun yanı sıra, bu alanda yapılan bazı çalışmalarda vitamin ve minerallerin kadınlarda rahim kanseri olma riskini azattığı görülmüştür. Ancak bu henüz kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Rahim Ağzı

HPV virüsüule bir kez karşılaşıp iyileşen kadınlarda bu virüsün tekrar ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir, çünkü  bağışıklık sistemi her kadında aynı kuvvette olmayabilmektedir ve vücut enfeksiyona karşı kuvetli bir cevap vermediğinde, tekrar aynı virüs ile enfeksiyon oluşması riski devam edebilmektedir.

Risk Faktörleri Ve Koruyucu Faktörler: Rahim ağzı kanserinin farklı tipleri bulunmaktadır ve doktorlar bunun için adenokarsinom ve yassı epitel hücreli karsinom gibi farklı terimler kullanabilmektedirler. Bunun yanı sıra, risk faktörleri, kişinin kansere yakalanma riskini arttıran faktörler için, koruyucu faktörler ise, kanserin gelişmesi riskini azaltan faktörlere verilen isimdir.  Genetik olan faktörlerin ortadan kaldırılmasını sağlayan bir koruyucu faktör mevcut olmamaktadır. Ancak, sigara kullanımı gibi bazı risk oluşturan faktörlerin ortadan kaldırılması ile düzenli olarak Pap-smear testi yapılması gibi yöntemler ile rahim ağzı kanseri riski büyük ölçülerde azaltılabilmektedir ve 30 yaşını aşmış kadınların her 5 yılda bir  bu testi yaptırmaları gerekmektedir. Bu sayede kanser erken döneminde anlaşılmakta ve tedavi sürecine hastalık ilerlemeden başlanabilmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Tanı ve Tedavi Yöntemleri: Rahim içi kanseri olan kişilerde vajinal bölgede kanama,  cinsel ilişki esnasında oluşan acı ve lekelenme ve beklenmedik durumda gelen vajinal akıntı gibi belirtiler görülebilmektedir. Yapılan Pap-smear testi sonuçlarına göre görülmesi durumunda hastalığın kesin teşhisi için kolposkopi ve biyopsi gibi bazı testler uygulanabilmektedir.

Kanserin ilk evresinde, konizasyon yöntemi ile kanserli dokunun tamamı çıkartılabilmektedir ancak, kanser ileri evrelerde ise ve lokal alanın dışına da yayıl]]> Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme https://www.rahim.gen.tr/rahim-ameliyati-sonrasi-beslenme.html Tue, 20 Nov 2018 11:12:47 +0000 Rahim ameliyatı sonrası beslenme, konusunda bazı bilgiler verilecektir. Histerektomi, uterusun (rahmin) tümden çıkarılması ameliyatıdır. Yunanca'da Histere: döl yatağı, ektome: kesme anlamına gelmektedir. Histerektomi ameliy Rahim ameliyatı sonrası beslenme, konusunda bazı bilgiler verilecektir. Histerektomi, uterusun (rahmin) tümden çıkarılması ameliyatıdır. Yunanca'da Histere: döl yatağı, ektome: kesme anlamına gelmektedir. Histerektomi ameliyatları, kadınlarda sezaryen ameliyatlarından ardından en sık sık yapılmış olan operasyonlar içerisindedir.

Ameliyat sonrası hasta kişi bakımı nasıldır  
 • İlk iki hafta çok fazla yorucu aktivitelerden kaçınmalı ve etkinlik seviyesini ağır ağır arttırmalıdırlar.  
 • Banyo; duş alma ve dökme suyla yıkanma biçimde olmalıdır. Itinalı bir rejim izlenmelidir. Bilhassa posalı ve sıvıdan zengin rejim seçim edilmeli, gaz yapıcı gıdalardan ise kaçınılmalıdır. 
 • Yine küçük abdest ve gaita yaparken şiddetli ıkınmaktan kaçınılmalıdır.  
 • Eğer vajinal kanama ya da ateş olursa doktora haber verilmelidir.  
Önemli: Histerektomi yalnızca rahmin çıkarılmasıdır.  Subtotal histerektomi dışı, histerektomi operasyonu meydana gelen bayanlar döl yatağı tam anlamıyla çıkarıldıysa  tekrar hiç adet göremez. 
 
Cinsel ilişkiyi imkanı sunan organ ise döl yatağı değil vajinadır. Histerektomi sırasında vajinaya dokunulmadığı amaçlı seksüel münasebet kurulmasında hiçbir zorluk meydana çıkmış. Ameliyat sonrası ağrılarınız mutlaka olacaktır. Bunun amaçlı ağrı kesici kullanabilirsiniz. Zararı vardır diyerek kullanmamazlık yapmayın. Zira bu ağrının verdiği stresin de zararları vardır. Boşuna ağrı çekmeyin. Ameliyat sonrası dikişler rastgele bir sorun yok ise 5 ile 10 gün içerisinde alınır. Kesim kesim dikiş alım günleri ayrıdır. Ameliyattan ardından yara iyileşmesinin daha çabuk olması amaçlı, 48 saatten ardından yaralar açık bırakılır. Rastgele bir sıkıntı yoksa pansuman yapılmaz.

Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme
Diyet; Bir çok fazla ameliyat ardından rastgele bir rejim önerilmez. Fakat karnın açıldığı açık abdomen ameliyatlarından ardından ilk 2-3 hafta narin gıdalar alınmalıdır, daha ardından alışılagelen gıdaya geçilebilir. Başlangıçta gıdalar günde 6 öğünde ve kısa miktarlar biçimde alınmalıdır. Şayet stoma (bağırsağın karındaki cildine ağızlaştırılması) varsa gıda ayarlaması diyetisyen ile birlikte yapılmalıdır.Haşlanmış ve yağsız ızgaralar, tavuk, hindi, balık etleri, iyi pişmiş sebzeler, haşlanmış patates, ekmek, peynir, komposto biçimde haşlanmış meyveler ilk 2 hafta yenilebilir. Bu dönemde kuru ürün, çiğ sebze ve ürün, baharatlı gıdalar, mısır, mantar, kuruyemiş, karbonatlı içeceklerden sakınmak gereklidir. Günde en kısa 1.5 litre su içilmelidir. Bu yolla dışkı yumuşayacak ve dışkılama sıkıntı olmayacaktır. İçkili içecekleri bilhassa ağrı kesici alındığı müddetçe kullanmamak gereklidir.

Banyo; Ameliyat sonrası banyo, şayet bir sorun yoksa 4-6. gün banyo yapılabilir. Epitelizasyon 24. saat nihayetinde tamamlanmış olabilir. Tersi belirtilmedikçe 3.günden itibaren banyo yapmakta sakınca yoktur. Fakat genede sabun ve öbür irritan maddeler geleceği düşünülerek açık ya da enfekte yara yoksa 5.günü beklemekte yara vardır. Kesi mahaline lif ve kese sürmeyiniz. 

Aktivite; Ameliyat sonrası ne denli kısa sürede ayağa kalkılırsa o denli iyi olabilir. Yavaş yavaş kolay egzersizler anında başlanabilir. Ağrı oluyor diyerek davranış etmemezlik yapmayın ağrı kesici kullanın. Karındaki ameliyatları ve fıtık ameliyatları sonrası 3 ay müddetle ağır kaldırılmamalıdır. Taburcu olduktan ardından 1-2 hafta otomobil kullanılmamalıdır. 

Ameliyat sonrası; 
 • 38 aşama ve üstü ateş. Yara yerinde şişlik ve coşku sesi 
 • Yara konusunda ağrı, şişkinlik, kızarıklık, koku ya da akıntı olması. 
 • Ciddi Kabızlık  
 • İdrar yapmada güçlük 
 • Bulantı, öğürme, üşüme, titreme 
 • Ameliyat sonrası tersi belirtilmedikçe, denetleme iki h]]> Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Bulaşır https://www.rahim.gen.tr/rahim-agzi-kanseri-nasil-bulasir.html Tue, 20 Nov 2018 17:04:03 +0000 Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Bulaşır, Rahim ağzı kanserinin nasıl bulaştığına bakmadan önce bu kanseri biraz tanımak gerekmektedir. Rahmin hazneye açılış kısmında oluşan bir kanser türü olan rahim ağzı kanseri kadın Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Bulaşır, Rahim ağzı kanserinin nasıl bulaştığına bakmadan önce bu kanseri biraz tanımak gerekmektedir. Rahmin hazneye açılış kısmında oluşan bir kanser türü olan rahim ağzı kanseri kadın sağlığı açısından kötü bir kanser türüdür ancak,  her yıl dünya üzerinde 500.000 kadından fazla kadında görülen bu hastalığın kansere dönüşen öncül hastalıkları olması ve bunların kanser oluşturmadan teşhisi ile tedavisinin bulunması da iyi birşeydir. Bu durumun oluşması pap-smear testinin düzenli olarak yapılması ile mümkün olabilmektedir ve bu sebeple de kadınların her yıl düzenli olarak bu testi yaptırması sağlıkları açısından gerekli olmaktadır. Rahim ağzı kanserinde erken tanı konulması durumunda cerrahi tedavi yöntemleri ile hastaların iyileşmesi mümkün olabilmektedir. Rahim ağzı kanserinin başlıca sebebi olan HPV virüsünün kişiye bulaşması önlenerek de rahim içi kanseri ve başka hastalıklardan korunmak mümkün olabilmektedir.

  80’den fazla olan HPV virüsünün yaklaşık 80 kadarı cinsel yol ile rahim içinde tahribe yol açmaktadır ve bu enfeksiyonlardan yarısı kadarı rahim içi kanseri ile ilişkili olmaktadır. Erken yaşlarda ve hareketli cinsel hayatı olan kadınlarda, 7 ya da daha fazla doğum yapan kadınlarda ve çok uzun süre doğum kontrol hapı kullanmış olan kadınlarda rahim kanserine yakanma riski daha fazla olmaktadır. Ayrıca, düzenli olarak Pap-Smear testi yaptırmayan ve sigara içen kadınlarda da rahim kanserine yakalanma riski fazla olmaktadır. Bunun yanı sıra, bu alanda yapılan bazı çalışmalarda vitamin ve minerallerin kadınlarda rahim kanseri olma riskini azattığı görülmüştür. Ancak bu henüz kesin olarak kanıtlanmamıştır. Bunun yanı sıra, bu virüsü taşıyan bir eşte virüs hastalık yapmayabilmekte ve özellikle bayanların cinsel bölgelerinde siğillere, rahim ağzı, dış genital bölge ile üreme yollarında kansere sebep olabilmektedir. HPV virüsü kişiye bulaştıktan sonra yaklaşık olarak iki yıl gibi bir süre içerisinde tamamına yakını vücut tarafından temizlenebilmekte, geri kalan kişilerde  ise, yıllar sonra bile kanserden önce oluşan yaralar oluşabilmekte ve 10-15 yıl arası bir zaman içinde kansere dönüşebilmektedir.

  Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Bulaşır

  Ayrıca, yapılan araştırmalar rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsünün sadece cinsel yolla bulaşmadığını da ortaya koymaktadır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre tıpkı diğer virüs türlerinde de olduğu gibi HPV virüsü de mutasyona uğramış bulunmaktadır ve artık temas yolu ile de bulaşabilir duruma gelmiştir. HPV virüsünün temas yolu ile bulaşma oranı tam olarak bilinememektedir. Ancak, HPV virüsü taşıyan bir kişi ile aynı ortamı paylaşmak, aynı tuvaleti kullanmak, ya da bu virüsü taşıyan kişinin tuvaletten sonra ellerini yıkamadan başka bir kişi ile tokalaşması da HPV virüsünün bulaşmasına sebep olabilmektedir. Asıl önemli olan HPV virüsünün o sırada aktif olup olmadığıdır ve bu sebeple de hiçbir şekilde hiçbir cinsel ilişkide bulunmamış olan kişilerde bu virüs görülebilmektedir.

  HPV virüsü ile bir kez karşılaşıp iyileşen kadınlarda bu virüsün tekrar ortaya çıkması da söz konusu olabilmektedir, çünkü  bağışıklık sistemi her kadında aynı kuvvette olmayabilmektedir ve vücut enfeksiyona karşı kuvetli bir cevap vermediğinde, tekrar aynı virüs ile enfeksiyon oluşması riski devam edebilmektedir. 

  ]]>
  Rahimde Yara https://www.rahim.gen.tr/rahimde-yara.html Wed, 21 Nov 2018 16:35:15 +0000 Rahimde yara, kadınlarda çok sık rastlanılan bir problemdir. Rahim ağzının yapısını bozan bir sorun olan yara servikal erozyon, rahim ağzı iltihabı ya da serviks kanseri ile çok sık karıştırılmaktadır. Rahimde Rahimde yara, kadınlarda çok sık rastlanılan bir problemdir. Rahim ağzının yapısını bozan bir sorun olan yara servikal erozyon, rahim ağzı iltihabı ya da serviks kanseri ile çok sık karıştırılmaktadır. Rahimde yara genellikle kadınlarda herhangi bir belirtiye yol açmadan seyreder. Dolayısı rahimde yara tesadüfen uygulanan bir jinekolojik muayene ile fark edilir. Bazı vakalarda rahimde yara sulu ve şeffaf bir akıntıya yol açabilir. Ancak yara ile beraber enfeksiyon da mevcutsa akıntının rengi yeşil kokusu ise oldukça kötü olabilir. Bölge hassas bir bölge olduğundan ve oluşan yara büyük olduğunda cinsel birliktelik anında kanama ve ağrıya yol açabilir. Oluşan kanama lekelenme şeklinde oluşum gösterir.

  Bazı vakalarda rahimde yara olması spermlerin rahim içine geçmesini engelleyebilir. Dolayısı ile gebe kalamama yani kısırlık problemi açığa çıkabilir. Yaraya rağmen gebe kalan kadınlarda devamlı vajinal akıntı görülebilir.

  Rahimde Yara Kimlerde Görülür

  Gebelik döneminde ve bekar kızlarda rahimde yara oluşması normal olarak değerlendirilir. Aynı şekilde doğum kontrol hapı kullananlarda da yara görülme olasılığı vardır.

  Rahimde Yara Nedenleri

  Rahimde yaranın tedavisini yapabilmek için ilk olarak yaranın neden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Şayet yara bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkmışsa enfeksiyonu yok etmek için uygun tedavinin başlatılması gerekir. Rahimde yaraya genellikle üç tane mikrop neden olur. Bu mikroplar, gonore, klamidya ve tirikomonastırdır. Yine bazı alerjik maddeler de rahim yarasına yol açabilir.

  Rahimde Yara Tanısı

  Rahimde oluşan yaraların tanısı jinekolojik muayene ile yapılabilir. Ancak doktor kesin tanı için bazı testler isteyebilir. Rahim normal şartlarda açık pembe bir renkte olurken yara oluştuğunda kızarır ve şişlikler baş gösterebilir.

  Rahimde Yara İçin İstenilen Tetkikler Nelerdir

  • Kolposkopi
  • Rahim ağzı kanser tarama testi
  • Biyopsi

  Rahimde YaraRahim Yarası Tedavisi

  Rahimde oluşan yaralar yakılarak tedavi edilebilir. Ayrıca krioterapi yöntemi kullanılarak yaralar dondurulabilir. Başka bir tedavi seçeneği ise lazer yöntemi ile hücrelerin yok edilmesidir. Rahim yarasında erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

  Rahim Yarası Yakma İşlemi: Rahim yarasında ilaç tedavisi kullanılarak hastalığı tedavi etmek mümkün değildir. Yara için en fazla tercih edilen yöntem yakılma yöntemidir. Rahimde yara tespit edilmişse hastada smear testi yapılır. Test eğer normal çıkmışsa yarada yakma yöntemi kullanılır. Rahim yarası elekrokoter olarak adlandırılan bir alet yardımı ile yakılır. Hasta jinekolojik muayene pozisyonu alınarak yaranın yakılma işlemi gerçekleştirilir. İşlem yaklaşık 5 dakika kadar sürer. İşlem anında hastaya lokal anestezi uygulanır. Dolayısı ile hasta hiçbir şey hissetmez. İşlem sonrasında rahim ağzı batikon ile temizlenerek kullanılan alet alınır ve hasta ayağa kalkabilir.

  Rahimde Yara Dondurma Tedavisi

  Krio olarak adlandırılan bir alet sayesinde rahimde oluşan yara tahrip edilir. İşlem muayenehanede gerçekleştirilir ve hasta için oldukça kolay bir işlemdir. Yaklaşık olarak 5 dakika kadar sürer. İşlemden sonra hasta için 1 ay boyunca deniz, havuz ve cinsel birliktelik yasağı koyulur. Tedaviden sonra hastada uzun süren bol akıntı görülebilir. Tedavinin başarı oranı yaklaşık %90 civarındadır. Yara dondurma işlemi geniş ve büyük yaralar için tercih edilmemektedir.

  Rahim Yarasında Lazer Tedavisi

  Rahim yarası lazer yöntemi ile tahrip edilir. Rahim yarası dondurma işleminden daha üstün bir tedavi değildir. Yara tahrip edildikten sonra hastada 2 hafta boyunca vajinal akıntı görülebilir. Ayrıca lekelenme tarzı yaralar olabilir. İşlemden sonra 1 ay boyunca cinsel birliktelik yasağı koyulur. İyileşme süreci ise yaklaşık 1,5-2 aydır.

  ]]>
  Rahim Duvarı Kalınlaşması https://www.rahim.gen.tr/rahim-duvari-kalinlasmasi.html Thu, 22 Nov 2018 09:16:13 +0000 Rahim duvarında kalınlaşma, tıp dilinde Endometrium Hiperplazisi olarak adlandırılmaktadır. Rahim duvarı olarak adlandırılan endometrium her ay adet döneminde kanama ile birlikte dışarı atılan bir dokudur. Rahim kal Rahim duvarında kalınlaşma, tıp dilinde Endometrium Hiperplazisi olarak adlandırılmaktadır. Rahim duvarı olarak adlandırılan endometrium her ay adet döneminde kanama ile birlikte dışarı atılan bir dokudur. Rahim kalınlaşması rahim iç tabakasının normalden daha fazla kalınlaşması olarak tanımlanır. Rahim kanserlerinin birçok türü bu dokunun kalınlaşması nedeniyle ortaya çıktığı bilinmektedir.

  Endometrium dokusu adet dönemi süresince yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve progesteron hormonuna cevap verecek şekilde işlemektedir. Yumurtalıklardan salgısı gerçekleşen östrojen hormonu rahim duvarında kalınlaşmaya yol açtıktan sonra, doku belli bir kalınlığa ulaşmış demektir. Sonra salgılanan progesteron hormonu endometriumda oluşan kalınlaşmayı yavaşlatarak durdurur. Belli bir zaman sonrasında hormon seviyelerinde yaşanan azalma ile beraber adet kanaması yaşanır ve yaşanan kanama ile beraber endometrium doku dışarı atılır. Bu fizyolojik bir durumdur ve sağlıklı kadınlarda her ay düzenli şekilde işler.

  Polistik over başta olmak üzere bazı yumurtlama problemlerinde progesteron hormonunun salgısı gerçekleşmez. Dolayısı ile östrojen hormonu kontrolsüz bir şekilde salgılanır ve bu kontrolsüz salgı rahim duvarını olumsuz yönde etkileyerek kalınlaşma oluşur. Endometrium devamlı kontrolsüz bir şekilde salgılanan östrojen hormonuna maruz kaldığında rahim duvarında kalınlaşma kaçınılmaz olur. Rahim duvarında yaşanan kalınlaşmanın zamanla kansere dönüşme olasılığı vardır. Dolayısı ile mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ve hasta aynı zamanda rutin aralıklarla kontrol edilmelidir. Rahim kalınlaşması olan kadınlarda adet kanamalarında düzensizlik yaşanır. Bu durum 40 yaş ve üzeri ve aşırı kilolu kadınlarda daha fazla görülür.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması

  Rahim Duvarında Kalınlaşma Nasıl Teşhis Edilir

  Rahim duvarında kalınlaşma ultrason yardımı ile tespit edilebilir. Ancak kesin tanı için rahim içinde doku örneği alınarak patolojik inceleme yapılır. Bu sayede kalınlaşma kesin teşhis edilebilir. Rahim kalınlaşması ultrason ile tespit edildikten sonra patolojik inceleme için iki farklı yöntem kullanılır. Bu yöntemler tam kürtaj ya da kürtaj ve pipelle ile biyopsi yöntemidir.

  Tam Kürtaj: Rahim içi dokusunun kürtaj ile tamamen temizlenmesini amaçlayan bir yöntemdir. Kürtaj yöntemi ile rahim duvarı kalınlaşmasında kesin tanı konulabilir. Ayrıca bu yöntem ile rahim içi tamamen temizlendiğinden hastanın yaşadığı kanama tamamen kesilebilir. Dolayısı ile kürtaj yöntemi hem tanı hem de tedavi için kullanılabilir. Kürtaj ile rahim içinin temizlenmesi anında hastanın ağrıya maruz kalmaması için lokal ya da genel anestezi kullanılabilir.

  Pipelle: Rahim içini incelemeye olanak sağlayan bir diğer yöntemdir. Bu yöntemde özel ince bir alet ile biyopsi yapılır. Hasta için ağrısız ve oldukça kolay bir işlem olduğundan dolayı anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Fakat pipelle yöntemi ile rahim iç kısmı tamamen temizlenemediği için işlemin tam olarak tedavi edici özelliği bulunmamaktadır. Her iki yöntemle alınan parça incelenmek üzere patolojiye gönderilir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşmasında Tedavi

  Rahim duvarı kalınlaşmasında takip edilecek tedavi kalınlaşmanın boyutuna, hastanın yaşına ve hastanın ileri çocuk isteyip istemediğine bağlı olarak değişir. Basit kalınlaşmalarda genellikle 3-4 ay boyunca ilaç tedavisi uygulanır. Ağız yolu ile progesteron tedavisi uygulanarak hasta takibe alınır. Bu zaman zarfında tedavinin başarısını kontrol etmek için ikinci bir biyopsiye ihtiyaç duyulur. Eğer rahim duvarı kalınlaşmasının kansere dönüşme olasılığı varsa ve hasta ileride çocuk sahibi olmak istemiyorsa rahim cerrahi ile tamamen alınabilir.

  ]]>
  Rahimde Polip https://www.rahim.gen.tr/rahimde-polip.html Thu, 22 Nov 2018 14:42:54 +0000 Rahimde polip, kadınların önemli bir bölümünü etkileyen sorunlardan biridir. Rahmin iç tabakasındaki kalınlaşmayla rahimi içinde oluşan et parçası olan polip, kadınlarda menopoz dönemi öncesinde görülebileceği Rahimde polip, kadınların önemli bir bölümünü etkileyen sorunlardan biridir. Rahmin iç tabakasındaki kalınlaşmayla rahimi içinde oluşan et parçası olan polip, kadınlarda menopoz dönemi öncesinde görülebileceği gibi, menopozdan sonra da etkili olabilir. Tümöre benzeyen bu et parçaları rahimden dışa doğru büyüme gösterebilir. Kötü huylu olma riskleri azda olsa, poliplerin kontrolü ihmal edilmemelidir. Daha sonra ciddi sorunlarla karşılaşmamak için, poliplerin önemsenmesi gerekir. Özellikleri polipleri olan kadınların rahim kanseri bakımından değerlendirilmesi gerekir. Polipler büyüme gösterdikleri takdirde çeşitli sorunlara neden olabilir.

  Rahimde polip belirtileri

  Rahimde polip olması kadının adet düzensizliği yaşamasına, ara kanamalara, aşırı ve uzun süreli etkili olan kanamalara neden olabilir. Çünkü poliplerin belirtileri arasında en fazla görüleni kanamayla ilgili yaşanan sorunlardır.

  Adet kanaması döneminde kramp etkisi gösteren ağrıların meydana gelmesi

  Cinsel ilişkinin ağrılı geçmesi, kanama olması

  Kadınların nedeni belirlenemeyen şekilde gebe kalamaması, gebe kalınsa bile düşükle sonuçlanması durumunda poliplerin varlığı dikkate alınmalıdır. Bu sorunun devam etmesi durumunda, kadınların tüp bebek tedavisini kullanarak gebe kalması sağlanabilir.

  Rahimde polip tanısı nasıl konur

  Kadınlarda polip belirtilerinin meydana gelmesi halinde, yapılacak jinekolojik muayene sonrasında, yakınmalar değerlendirilir. Muayenede histeroskopi yöntemiyle rahim ağzının optik cihazla değerlendirmesi yapılır. Küretaj ile alınan dokulara patolojik inceleme yapılır. Teşhisse yardımcı olmak için, rahme steril su konularak, ultrason tetkiki yapılabilir. Bu tetkik sırasında rahimde yapışıklık varsa, polipler görüntülemez. Ayrıca teşhise yardımcı olmak için, östrojen hormon takibi de yapılmalıdır.

  Rahimde Polip

  Rahimde görülen polip türleri

  Rahimde meydana gelen polipler farklı tiplerde olabilir. Östrojene bağımlı ortaya çıkan hiperplastik poliplerde hiperplazi özellikleri görülebilir. Kas dokusundan meydana gelenler fonksiyonel poliplerdir. Fonksiyonel ve hiperplastik poliplerin özelliklerini yitirerek büzüşmesi sonucunda oluşan atrofik poliplerde rahimde oluşabilir. Rahminde bazen çapı 1 cm den daha küçük olan yalancı polipler yani pseudo poliplerde görülebilir. Bunlar adet döngüsünün ikinci yarısında görülür ve adet kanamasının sonunda yok olurlar.

  Rahimde polip tedavisi

  Polipler kadında fazla yakınmaya neden olmuyorsa, gebe kalmayla ilgili sorun çıkarmıyorsa, yine de takip altında tutulmalıdır. Histeroskopi yöntemiyle rutin kontroller sırasında değerlendirilmelidir. Gerekiyorsa parça alınarak patolojik tetkik yapılmalıdır. Buna uygun şekilde tedavi planı yapılmalıdır. Rahmin iç tabakası örneklemesiyle polip oluşumuna engel olmaya çalışılmalıdır. Çünkü kadınların adet görmesini rahmin iç tabakası sağlar. Polipler nedeniyle adetlerde düzensizlik, aşırılık olmaması gerekir. Gerektiği takdirde kürtajla poliplerin alınması ve tekrar oluşmaması için çalışılmalıdır.

  ]]>
  Rahim Alınmasının Zararları https://www.rahim.gen.tr/rahim-alinmasinin-zararlari.html Fri, 23 Nov 2018 12:34:42 +0000 Rahim alınmasının zararları, tıpta histerektomi olarak isimlendirilen operasyonun bitiminde meydana çıkan durumun bir sonucunun etkileridir. Çoğu jinekolojik sıkıntı histerektomi ile giderilebilir. Fakat kocaman bir cerrahi t Rahim alınmasının zararları, tıpta histerektomi olarak isimlendirilen operasyonun bitiminde meydana çıkan durumun bir sonucunun etkileridir. Çoğu jinekolojik sıkıntı histerektomi ile giderilebilir. Fakat kocaman bir cerrahi teşebbüs olduğu amaçlı doktorunuz ilk olarak öbür iyileştirme şekillerini önerebilir. Öbür iyileştirme şekillerine cevap vermeyen durumlarda histerektomi en güzel tercih olabilmektedir.

Histerektomi Nedir 

Rahmin ameliyat ile çıkarılmasıdır. Kadın hastalıkları ve doğum grubunun en sık sık ameliyatlarından biridir. 
Rahim alma ameliyatları yumurtalık ve tüplerin alınmasını içermez. Alınmalarını gerektirecek bir hastalık olması şeklinde bu organlar da alınabilir.
 
Histerektomi Öncesi Yapılacaklar 
 • Ameliyata hazırlık amaçlı sizden bazı tetkikler istenecektir (kan, küçük abdest, akciğer filmi, kalp grafiği -EKG- benzeri)  
 • Yine hazırlık mertebesinde döl yatağı içinden parça alınabilir.  
 • Ameliyattan bir gece önce ve/veya ameliyat sabahı lavman yapılabilir.  
 • Enfeksiyonu engellemek amacı ile antibiyotik yapılır.  
 • Ameliyat sırasında ve ardından gereken sıvıların verilebilmesi amaçlı el üzeri ya da koldan damarınıza plastik zoka takılır.  
 • Ameliyat sırasında geniş olabilmeniz amaçlı durumunuza gereğince tipik (uyuyarak) ya da yerel (belden) anestezi uygulanır.  
 • Sizin durumunuzu izleyebilmemiz, sıvı miktarını ayarlayabilmemiz amaçlı küçük abdest torbanıza ince bir tüp  ( küçük abdest sondası) yerleştirilir. 
Rahim Alınmasının Zararları
Histerektominin Etkileri 

Histerektomi ruhsal ve fizyolojik olarak sizi etkileyebilir. Bu etki az ya da uzunca periyodik olabilmektedir . 
Fiziksel Etkiler: Histerektomi sonrası tane görmeyeceksiniz. Yumurtalıklarınız duruyorsa hormon salgılamaya sürdürür, fakat rahminiz olmadığından çoğalış gebe kalamazsınız. Menopozdan evvelki dönemde iseniz ve yumurtalıklarınız alındı ise hormonların ortadan kalkmasına ilişik etkiler  ( yaş dönümü bulguları) görülür. Yaşınız 45'in alt kısmında ve yumurtalıklarınız alındı ise erken osteoporoz bakımından risk alt kısmında olabilirsiniz. Doktorunuzun menopozal yakınmalarınız ve osteoporozun önlenmesi bakımından teklifleri olacaktır. 
Ruhsal Etkiler: Çoğu kadın, rahmin kaybedilmesine ruhsal tepkiler verir. Bu tepkilerin boyutu, müddeti birtakım etmenlere bağlıdır ve kadından kadına değişir. Birtakım bayanlar çoğalış çocuk sahibi olamayacaklarından depresyona girer. Birtakım kadınlarsa operasyona yol açan yakınmalarının ortadan kalkmasından ötürü kendilerini hafiflemiş hissederler. Negatif etkiler süreklilik gösterirse doktorunuzdan yardım istemelisiniz. 
Cinsel Etkiler: Birtakım bayanlar histerektomi sonrası seksüel yaşamlarının değiştiğini ifade ederler. Döl Yatağı çıkarıldığı amaçlı orgazm sırasında rahmin kasılması olmayacaktır. Histerektomi sonrası hamilelik korkusu, ağrı, çok kanama olmaksızın seksüel bağlantı çoğu kadını sevinçli etmektedir. Yumurtalıklar alınmadı ise hormon salgılamaya devam edeceklerinden vagen ve harici seksüel organlar histerektomiden etkilenmezler. Şayet yumurtalıklar rahimle birlikte alındı ise seksüel bağlantı sırasında vaginal kuruluk sıkıntı olabilmektedir.  

Riskler 

Genel olarak kocaman cerrahi girişimlerde görülebilen risklerdir. Bunlar:  
 • Toplardamar ya da akciğerlerde pıhtı gelişimi ya da buralara pıhtı atması (venöz tromboz, tromboemboli)  
 • Enfeksiyon  
 • Ameliyat sırasında ya da ardından kanama  
 • Ameliyat meydanına komşu organlarda  (küçük abdest torbası, küçük abdest yolu, barsaklar benzeri ) yaralanma  
 • Ameliyat sonrası barsaklarda tembellik (ileus, subileus)  
 • Aneste]]> Rahim Kanseri Evreleri https://www.rahim.gen.tr/rahim-kanseri-evreleri.html Sat, 24 Nov 2018 12:14:40 +0000 Rahim kanseri evreleri, kadınlarda etkili olan jinekolojik kanser türleri içinde ilk sıraları alan rahim kanseri, erken evrelerde teşhis edilirse daha kolay tedavi edilebilir. Bu yüzden kadınların rutin jinekolojik kontro Rahim kanseri evreleri, kadınlarda etkili olan jinekolojik kanser türleri içinde ilk sıraları alan rahim kanseri, erken evrelerde teşhis edilirse daha kolay tedavi edilebilir. Bu yüzden kadınların rutin jinekolojik kontrollerini ihmal etmemesi yararlı olur. Rahim kanserinde tedavi planlaması da kanserin evresine göre yapılır. Her ne kadar kanserin erken dönemde tespit edilmesini sağlayacak bir tetkik olmasa da, verdiği belirtiler sayesinde tanı konulabilir. Bunu dikkate alarak özellikle risk grubunda olan kadınların kendilerini iyi tanımaları, her türlü yakınmayı değerlendirmeli ve jinekoloğa aktarmalıdır.

  Rahim kanseri evreleri nelerdir

  Rahim kanseri 4 evre halinde ilerleme gösterir. Bunları inceleyecek olursak;

  Evre 1: Rahim kanserinin henüz başlangıç aşaması olan bu evrede kanserli doku Uterusta yani rahim içindedir. Myometrirumun derinliğinin yarısını geçmeyen tümör oluşumu izlenir. Bu ilk evrenin sonuna doğru tümör derinliği ilerleme gösterir. Kanserin ilk evresinde belirlenmesi halinde tedavisi daha kolay olur. Cerrahi girişimle rahmin alınmasıyla ya da tümörlü dokunun kemoterapi tedavisi uygulanmasıyla birlikte rahim kanserinin etkisinden kurtulmak mümkündür.

  Evre 2: Birinci evreden sonra ilerleyen tümör, rahim ağzı stromasına kadar ulaşır. Henüz ikinci evrede tümör rahmin dışına çıkmaz. Bu aşamada rahim kanseri tanısı konulursa, hastaların bundan kurtulması ve iyileşmesi sağlanabilir.

  Rahim Kanseri Evreleri

  Evre 3: Kanserli doku bu evrede bölgesel bir yayılım gösterir. Bu evrenin belirlenmesinde de aşamalar bulunur. İlk aşamasında tümörün rahimdeki seroza tabakası ya da adnekslere kadar ulaştığı izlenir. Bu ilerlediğinde tümörde vajinal yayılım izlenir. Daha sonraki aşamada pelvik veya paraortik lenf nodu metastazı olur. Daha sonra pelvik lenf nodu yayılımı ve en son aşamada paraortik lenf nodu ile pelvik lenf nodu metastazı olur. Bu şekilde bir tanı yapıldığında, hastalara cerrahi girişim yapılması kaçınılmaz olur. Kanserli dokunun en kısa zamanda vücuttan uzaklaştırılması hedeflenir. Ancak rahim kanseri evreleri ilerledikçe hastalığın yayılımı, tedavisi güçleştiği gibi, tekrarlama riski de artar.

  Evre 4: Rahim kanserinin bu evresinde tümörlü dokunun uzak organlara kadar ilerlediği izlenir. Öncelikle mesane, rektum mukozasında etkili olan tümörlü doku, karın içi organlarına kadar yayılır. Bu evre rahim kanserinin en son aşamasıdır. Bu nedenle oldukça zorlu bir tedavi yolu uygulanır. Bu nedenle rahim kanseri açısından kadınlarımız kontrolü elden bırakmamalı ve sağlıklı yaşamalıdır.

  ]]>
  Rahim Ağzı Kanseri Testi https://www.rahim.gen.tr/rahim-agzi-kanseri-testi.html Sun, 25 Nov 2018 02:23:04 +0000 Rahim ağzı kanseri testi, rahim ağzı kanseri günümüzde göğüs kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür. Ancak eski dönemlere bakıldığında günümüzde erken tanı ve tedavi ile büyük oranda kontrol alt Rahim ağzı kanseri testi, rahim ağzı kanseri günümüzde göğüs kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür. Ancak eski dönemlere bakıldığında günümüzde erken tanı ve tedavi ile büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Rahim ağzı kanserini erken dönemde tespit etmek için uygulanan test Pap-smear testidir. Dünya genelinde çabuk ulaşılabilir, maliyet açısından düşük ve yaygın bir şekilde kullanılan bir test türüdür. Rahim ağzı kanseri testi olan smear testi ilk defa 1943 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Rahim ağzında bulunan hücrelerin, yapılarını kontrol etmek amacıyla ve bölgede var olabilecek bir enfeksiyon varlığını tespit etmek için kullanılan bir test türüdür.

  Rahim Ağzı Kanseri Testi Ne Zaman Yapılır

  Rahim ağzı kanseri hiç cinsel birliktelik yaşamayan kadınlarda çok nadir5 görülmektedir. Smear testinin uygulanması rahim ağzı kanserinin görülme olasılığına göre değişmektedir. Tek eşli olan ve düzenli cinsel beraberliği olan kadınlarda senede 1 defa testin uygulanması gerekir. Ancak kansere yatkın olan kişilerde ise 6 ay ara ile rahim ağzı kanseri testinin yapılması gerekir. Kanser ihtimali düşük olan kadınlarda ise doktorun önerisi ile 1 yılı aşkın süre aralığı ile test yapılmalıdır.

  Rahim Ağzı Kanseri Testi Nasıl Yapılır

  Smear testi, düzenli olan jinekolojik muayeneler anında uzman doktor tarafından gerçekleştirilen bir test türüdür. Smear testi için en uygun dönem adet kanaması bittikten sonra gelen ilk haftadır. Ancak adetli olunmayan her dönemde de yapılabilir.

  Jinekolojik muayene pozisyonu aldırılan hastada, vajinanın açılması ve rahim ağzının tam olarak görülebilmesi için spekulum adlı bir alet takılır. Rahim ağzından doktor özel bir alet ile salgılanan sıvıdan alır. ulama yaklaşık 5-6 saniye kadar sürer ve hasta için acısız bir yöntemdir. Özel bir alet yardımı ile salgı cam bir yüzeye alınarak özel bir kabın içine aktarılır. Ardından kanser taraması yapabilmek için patolojik incelemeye gönderilir. Test sonucu ortalama 3 gün içerisinde sonuçlanır.

  Rahim Ağzı Kanseri Testi

  Rahim Ağzı Kanseri Testi Ne Zaman Yapılmaz

  Test uygulanmadan üç gün öncesi vajinada krem, fitil gibi şeyler kullanılmamalı ve aynı şekilde üç gün öncesinden cinsel birlikteliğe ara verilmelidir. Smear testi, adet döneminde olan kadınlarda, rahim ve rahim ağzı yarası bulunanlarda ve şiddetli kanama, akıntı olan kadınlarda uygulanan bir test değildir. Gebelik döneminde olan kadınlarda her hangi bir sıkıntı yoksa smear testi yapılabilir.

  Rahim Ağzı Kanseri Testi Sonuçları Nasıl Değerlendirilir

  Smear testi sonucu rahim ağzı kanserini net bir şekilde ortaya koymaz. Uygulanan test rahim ağzında her hangi bir problemin varlığını ortaya koymak için yapılır. Şüpheli durumla karşılaşılmışsa devamında farklı testler uygulanır. Kanser varlığını tespit etmek için smear testi ile beraber yeni teknolojik imkanlar kullanılmalıdır.

  ]]>