Array ( [0] => Array ( [_id] => Array ( [$oid] => 6649bd6746c53709d4be70e1 ) [baslik] => Rahim Ameliyatı [metin] =>
Rahim ameliyatı, kadın vücudunda en önemli ve güçlü organlar arasındadır. Birçok kas dokusu bir araya gelerek rahmi sarar. Rahim doğum sürecinde bebeğin gelişimi için muazzam bir alan oluşturur ve bebeğin dışarı çıkması için oluşturduğu baskı diğer organların yapabileceğinden çok daha kuvvetlidir. Kas gücü bakımından vücudun en güçlü organı olarak bilinir. Esnek yapıdaki rahim bir armut büyüklüğü kadardır. Gebelik döneminde ise normalden daha fazla büyüyerek yaklaşık bir balon boyutuna ulaşır. Doğurganlık sürecine ulaşan kadınlarda rahim her ay bir bebek besleyecek nitelikte doku üretir. Gebelik gerçekleşmediğinde oluşan zengin doku adet kanıyla birlikte dışarı atılır. Rahim birçok hastalığa maruz kalarak bu hastalıklar için rahim ameliyatı yapılabilir. Rahim ameliyatı günümüzde yaygın olarak laparoskopik teknikle yani kapalı yöntemle yapılmaktadır.

Rahim ameliyatı türleri

Kapalı rahim ameliyatı: Rahmin alınması için gerçekleştirilen bir operasyon türüdür. Acısız ve iyileşme süreci kısa olduğu için günümüzde fazlaca tercih Edilmektedir. Kapalı rahim ameliyatı kasık bölgesinden açılan bir santimlik delikler sayesinde gerçekleştirilir. Açılan deliklerden karın içine kamera sistemi ve operasyon için gerekli aletler yerleştirilir. Ameliyat kamera ve bu aletler sayesinde yapılır. Genel anestezi kullanılarak yapılan kapalı rahim ameliyatı yalnızca bel altını uyuşturan lokal anesteziyle hiçbir zaman yapılmaz.

Rahim ameliyatı, miyom, adenomyozis, tedaviye yanıt vermeyen rahim kanamalaro, endometriyal hiperplazi gibi durumlarda yapılır. Laparoskopi rahim ağzı ile rahmin tamamının alınması şeklinde gerçekleştirilir. Bazı durumlarda rahim ağzı alınmadan da uygulanabilir. Rahim dışarı vajinal yoldan ya da açılan deliklerden çıkarılabilir. Bazı durumlarda kapalı rahim ameliyatında yumurtalıklarında alınması gerekebilir. Kapalı yöntem eğer uterus karın içinde gerekli çalışma alanı bırakmayacak kadar büyükse ya da karın içinde yapışıklık mevcutsa genel olarak tercihe dilmez.

Kapalı rahim ameliyatı sonrası

Karın bölgesinde büyük bir eksi olmadığı için iyileşme süreci daha rahat ve kısa olur. Enfeksiyon kapma riski, yara açılma riski ya da daha farklı komplikasyonların gelişme olasılığı oldukça düşüktür. Hasta ameliyat sonrası en fazla iki gün hastanede kalarak evine gönderilir. Hasta çalışıyorsa 2-3 haftalık bir rapordan sonra işine dönebilir. Ameliyat sonrasında doktorun izin verdiği döneme kadar cinsel birliktelikten kaçınılmalıdır. İlk iki hafta hafif vajinal kanama ve ağrı görülmesi normaldir. Kanama ve ağrı şiddeti artarsa doktora başvurulmalıdır. Bunların haricinde mide bulantısı, kötü kokulu vajinal akıntı, nefes almakta zorluk, göğüs ağrısı, yara yerinde kızarıklık ya da akıntı, idrar yaparken yanma hissi, bacaklarda şişlik, morarma gibi durumlarda yine acilen doktora başvurulması gerekir.

Açık rahim ameliyatı: Rahmi almak için uygulanan bir ameliyat türüdür. Jinekolojik anlamda gerçekleştirilen önemli ameliyatlar arasındadır. Farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir.

Subtotal ya da supraservikal histerktomi: bu türde rahim ağzı alınmaz. Rahmin geri kalan kısmı alınarak operasyon tamamlanır.

Radikal histerektomi: Yumurtalıklar, tüpleri vajinanın bir bölümü, rahim, rahim ağzının tamamen alınmasını kapsayan bir ameliyat türüdür.

Porro ameliyatı: Sezaryen ve rahmin alınması için kullanılan bir yöntemdir.

Vajinal histerektomi: Rahmin ve rahim ağzının vajinadan alınmasını sağlayan bir yöntemdir.

Açık rahim ameliyatı genelde rahimde oluşan miyomlar için yapılır. Ameliyat için karar hastanın yaşına bağlı olarak değişebilir. Miyomlar anormal şekilde kanama, ağrı, baskı gibi yakınmalara sebep oluyorsa ameliyat kararı verilebilir. Açık ameliyatlar %20 hormonal sebeplere bağlı olarak gelişen kanamalar sebebiyle yapılabilir. Eğer hastada ilaç tedavisi yanıt vermemişse ameliyat seçeneği söz konusu olabilir. Bunun haricinde, rahim sarkması, kronik kasık ağrısı, kanser lezyonlarında tedavi seçeneği açık rahim ameliyatı olabilir.

Doğum komplikasyonları içinde acil olarak açık rahim ameliyatı uygulanabilir. Doğumdan sonra kanama durmamışsa, onarılamayan rahim yırtığı mevcutsa, plesanta ayrılmışsa açık rahim ameliyatı acilen gerekebilir.

Açık rahim ameliyatı sonrası

Ameliyattan sonra ilk 15 gün hastanın ağır işlerden kaçınması gerekir. Bununla beraber ağır yük kaldırmaktan doktorun yasakladığı sürece cinsel birliktelikten kaçınılmalıdır. Banyo duş şeklinde yapılabilir. İdrar ve gaita ıkınmadan yapılmalı, hasta diyetine çok dikkat etmelidir. Ameliyat sonrası iyileşme döneminde kanama, ağrı ya da ateş gelişirse doktor bilgilendirilmelidir.
[hit] => 986 [tarih] => 2024-05-15 18:30:40 [seo] => rahim-ameliyati.html [aktif] => 1 [site] => rahim.gen.tr [title] => Rahim Ameliyatı Riskleri ve Sonrası [google] => 2900 [resim] => images/Rahim-Ameliyati-69264.jpg [ozgunyazan] => Meftune Akpolat [kisametin] => Rahim ameliyatı, kadın vücudunda en önemli ve güçlü organlar arasındadır. Birçok kas dokusu bir araya gelerek rahmi sarar. Rahim doğum sürecinde bebeğin gelişimi için muazzam bir alan oluşturur ve bebeğin dışarı çıkması için oluşt [sahip] => 1 [dil] => tr [htmlislem] => 1 [html] => 0 [ozguntarih] => 2017-05-20T15:42:49.000Z [key] => çift rahim ameliyatı, çift rahim ameliyatı, çift rahim belirtileri, çift rahim belirtileri, rahim duvarı kalınlaşması ameliyatı izle, rahim duvarı kalınlaşması ameliyatı izle, çift rahim ameliyatı olanlar, çift rahim ameliyatı olanlar, çift rahim ameliyatı izle, çift rahim birleştirme ameliyatı, ) [1] => Array ( [_id] => Array ( [$oid] => 6649bd6746c53709d4bf6b47 ) [baslik] => Rahim Ameliyatı [metin] =>
Rahim Ameliyatı, Bilindiği gibi rahim hemen hemen her kadında bulunan ve üremenin gerçekleştirilmesi için önemli bir organdır. Kişilerin hamilelik sırasında bebeğin bulunduğu bu bölge döl yatağı olarak adlandırılmaktadır. Tüm kadınlarda bulunan bu organ birçok hastalık nedeni ile ya da diğer nedenlerden dolayı bazen kişiden alınmak zorunda kalınmaktadır. Bu durumda kişinin rahmi yine bu kişinin sağlığı için alınması gerekmektedir. Bu durum gerçekleştiğinde kişinin bir daha gebe kalması mümkün değildir. Bu durum kişiler için özellikle de evli kişiler için son derece üzücü olsa da annenin sonraki olacak bebekle için kesinlikle son derece önem taşımaktadır. Rahim ameliyatı eski zamanlarda yapılması mümkün olmayan ameliyatlar içerisinde yer almaktaydı. Günümüzde geliştirilen tıbbi yöntemler sayesinde son derece kolay bir şekilde rahim ameliyatları yapılmaktadır. Birçok zaman rahmin onarılması ya da rahmin alınması gibi ameliyatlar genellikle kamera yardımı ile ya da açık ameliyatlar şeklinde yapılmaktadır. Rahim ameliyatı sonrasında rahim alınmasa bile bazı kişiler tekrar gebe olunamamaktadır. Bu durum önceden tahmin edilemez. Bu nedenle zorunlu olmadıkça rahmin doğal haline karışılmamaktadır. Fakat kişinin rahmindeki problem eğer anneye ya da çocuğa zarar verecek ise Uzman doktorlar genellikle bu rahmin alınmasına ya da ameliyat ile onarılmasına karar vermektedir.

Rahim ameliyatı yapılmadan önce kişiden bazı kan testi, idrar testi, akciğer filmi, kalp grafiği gibi testler istenmektedir. Bu testlere bakıldıktan sonra ameliyatın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine karar verilmektedir. Rahim ameliyatı sırasında hastada enfeksiyonun önlenmesi amacıyla birçok ilaç kullanılmaktadır. Bu sayede hastanın ameliyat bölgesinde farklı enfeksiyonların oluşması ihtimali son derece azaltılmaktadır. Bunların yanı sıra ameliyat öncesinde kişiye koldan damar yolları açılır. Bu damar yollarından ameliyat sırasında kişini vücuduna gerekli ilaçlar enjekte edilir. Her ameliyatın olduğu gibi rahim ameliyatında da bazı riskler bulunmaktadır.

Riskler
Rahim ameliyatı sonrasında belli bir iyileşme süreci bulunmaktadır. Bu süreç genellikle kişinin beslenmesi, bakımı, ilaçları kullanmasına göre değişiklikler göstererek değişebilmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrasında iyi bir bakıma ve beslenmeye ihtiyacınız vardır. Ameliyat sonrasında bir süre yürümemeniz tavsiye edilmektedir. Bunun bu ameliyat son derece büyük bir ameliyattır. Bu nedenle eğer zorunlu değilseniz ameliyatı olup olmamaya kendiniz karar vermek zorundasınız.
[hit] => 1117 [tarih] => 2024-05-15 18:30:40 [seo] => rahim-ameliyati.html [aktif] => 1 [site] => rahim.gen.tr [title] => Rahim Ameliyatı Riskleri [google] => 2900 [resim] => images/rahim-ameliyati.jpg [ozgunyazan] => Murat AYDOĞAN [kisametin] => Rahim Ameliyatı, Bilindiği gibi rahim hemen hemen her kadında bulunan ve üremenin gerçekleştirilmesi için önemli bir organdır. Kişilerin hamilelik sırasında bebeğin bulunduğu bu bölge döl yatağı olarak adlandırılmaktadır. Tüm kadı [sahip] => 3 [dil] => tr [htmlislem] => 1 [html] => 0 ) ) Rahim Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
Rahim Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Rahim Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahim ameliyatı, kadın vücudunda en önemli ve güçlü organlar arasındadır. Birçok kas dokusu bir araya gelerek rahmi sarar. Rahim doğum sürecinde bebeğin gelişimi için muazzam bir alan oluşturur ve bebeğin dışarı çıkması için oluşturduğu baskı diğer organların yapabileceğinden çok daha kuvvetlidir. Kas gücü bakımından vücudun en güçlü organı olarak bilinir. Esnek yapıdaki rahim bir armut büyüklüğü kadardır. Gebelik döneminde ise normalden daha fazla büyüyerek yaklaşık bir balon boyutuna ulaşır. Doğurganlık sürecine ulaşan kadınlarda rahim her ay bir bebek besleyecek nitelikte doku üretir. Gebelik gerçekleşmediğinde oluşan zengin doku adet kanıyla birlikte dışarı atılır. Rahim birçok hastalığa maruz kalarak bu hastalıklar için rahim ameliyatı yapılabilir. Rahim ameliyatı günümüzde yaygın olarak laparoskopik teknikle yani kapalı yöntemle yapılmaktadır.


Rahim ameliyatı türleri


Kapalı rahim ameliyatı: Rahmin alınması için gerçekleştirilen bir operasyon türüdür. Acısız ve iyileşme süreci kısa olduğu için günümüzde fazlaca tercih Edilmektedir. Kapalı rahim ameliyatı kasık bölgesinden açılan bir santimlik delikler sayesinde gerçekleştirilir. Açılan deliklerden karın içine kamera sistemi ve operasyon için gerekli aletler yerleştirilir. Ameliyat kamera ve bu aletler sayesinde yapılır. Genel anestezi kullanılarak yapılan kapalı rahim ameliyatı yalnızca bel altını uyuşturan lokal anesteziyle hiçbir zaman yapılmaz.

Rahim ameliyatı, miyom, adenomyozis, tedaviye yanıt vermeyen rahim kanamalaro, endometriyal hiperplazi gibi durumlarda yapılır. Laparoskopi rahim ağzı ile rahmin tamamının alınması şeklinde gerçekleştirilir. Bazı durumlarda rahim ağzı alınmadan da uygulanabilir. Rahim dışarı vajinal yoldan ya da açılan deliklerden çıkarılabilir. Bazı durumlarda kapalı rahim ameliyatında yumurtalıklarında alınması gerekebilir. Kapalı yöntem eğer uterus karın içinde gerekli çalışma alanı bırakmayacak kadar büyükse ya da karın içinde yapışıklık mevcutsa genel olarak tercihe dilmez.


Kapalı rahim ameliyatı sonrası


Karın bölgesinde büyük bir eksi olmadığı için iyileşme süreci daha rahat ve kısa olur. Enfeksiyon kapma riski, yara açılma riski ya da daha farklı komplikasyonların gelişme olasılığı oldukça düşüktür. Hasta ameliyat sonrası en fazla iki gün hastanede kalarak evine gönderilir. Hasta çalışıyorsa 2-3 haftalık bir rapordan sonra işine dönebilir. Ameliyat sonrasında doktorun izin verdiği döneme kadar cinsel birliktelikten kaçınılmalıdır. İlk iki hafta hafif vajinal kanama ve ağrı görülmesi normaldir. Kanama ve ağrı şiddeti artarsa doktora başvurulmalıdır. Bunların haricinde mide bulantısı, kötü kokulu vajinal akıntı, nefes almakta zorluk, göğüs ağrısı, yara yerinde kızarıklık ya da akıntı, idrar yaparken yanma hissi, bacaklarda şişlik, morarma gibi durumlarda yine acilen doktora başvurulması gerekir.

Açık rahim ameliyatı: Rahmi almak için uygulanan bir ameliyat türüdür. Jinekolojik anlamda gerçekleştirilen önemli ameliyatlar arasındadır. Farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir.

Subtotal ya da supraservikal histerktomi: bu türde rahim ağzı alınmaz. Rahmin geri kalan kısmı alınarak operasyon tamamlanır.

Radikal histerektomi: Yumurtalıklar, tüpleri vajinanın bir bölümü, rahim, rahim ağzının tamamen alınmasını kapsayan bir ameliyat türüdür.

Porro ameliyatı: Sezaryen ve rahmin alınması için kullanılan bir yöntemdir.

Vajinal histerektomi: Rahmin ve rahim ağzının vajinadan alınmasını sağlayan bir yöntemdir.

Açık rahim ameliyatı genelde rahimde oluşan miyomlar için yapılır. Ameliyat için karar hastanın yaşına bağlı olarak değişebilir. Miyomlar anormal şekilde kanama, ağrı, baskı gibi yakınmalara sebep oluyorsa ameliyat kararı verilebilir. Açık ameliyatlar %20 hormonal sebeplere bağlı olarak gelişen kanamalar sebebiyle yapılabilir. Eğer hastada ilaç tedavisi yanıt vermemişse ameliyat seçeneği söz konusu olabilir. Bunun haricinde, rahim sarkması, kronik kasık ağrısı, kanser lezyonlarında tedavi seçeneği açık rahim ameliyatı olabilir.

Doğum komplikasyonları içinde acil olarak açık rahim ameliyatı uygulanabilir. Doğumdan sonra kanama durmamışsa, onarılamayan rahim yırtığı mevcutsa, plesanta ayrılmışsa açık rahim ameliyatı acilen gerekebilir.


Açık rahim ameliyatı sonrası


Ameliyattan sonra ilk 15 gün hastanın ağır işlerden kaçınması gerekir. Bununla beraber ağır yük kaldırmaktan doktorun yasakladığı sürece cinsel birliktelikten kaçınılmalıdır. Banyo duş şeklinde yapılabilir. İdrar ve gaita ıkınmadan yapılmalı, hasta diyetine çok dikkat etmelidir. Ameliyat sonrası iyileşme döneminde kanama, ağrı ya da ateş gelişirse doktor bilgilendirilmelidir.

Rahim Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rahim Kokusu Nasıl Önlenir?

Rahim Kokusu Nasıl Önlenir?

Rahim Ağzı Kaşıntısı

Rahim Ağzı Kaşıntısı

Popüler İçerikler

Ters Rahim Nedenleri?

Ters Rahim Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rahim Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Anomalileri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Rahim Anomalileri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Rahim Kisti Ameliyatı Riskleri

Rahim Kisti Ameliyatı Riskleri

Rahim Ağzı İncelmesi Tedavisi

Rahim Ağzı İncelmesi Tedavisi

Rahimde Kanama Tedavisi

Rahimde Kanama Tedavisi

Rahimde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Yanma, bu problem bayanların sıklıkla karşılaştığı problemler arasındadır. Rahim bölgesinde oluşan yanma birçok nedene bağlı olarak kendini göstermektedir.[...]

Rahim Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim mantarı, deride görülmekte olan mantar rahatsızlığının vajina bölgesinde olduğu rahatsızlıktır. Kadınların yaklaşık olarak %75'lik kısmının hayatı boyunc[...]

Rahim Duvarı İncelmesi Nedenleri Nelerdir?

Rahim Duvarı İncelmesi Nedenleri Nelerdir?

Rahim duvarı incelmesi sadece kadınlarda meydana gelen hastalıklardan biridir. Genellikle uzun zamanlarda etkilerini ortaya çıkaran bu rahatsızlık, bebeğin anne karnında b[...]

Rahim Küçüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Küçüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Rahim küçüklüğü, rahim anormalliklerinden biridir. Bu tür sorunlar genellikle tedavi edilmez. Ancak kadında herhangi bir yakınmaya neden olursa, uygun bir tedavinin uygula[...]

Hamilelikte Kasık ve Rahim Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kasık ve Rahim Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kasık ve Rahim Ağrısı: Hamilelik döneminde genellikle oldukça sık hissedilen ağrılar bel, sırt, kasık ve rahim ağrılarıdır. Bilindiği gibi hamilelik dö[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6