Array ( [0] => Array ( [_id] => Array ( [$oid] => 6649bd6746c53709d4be711b ) [baslik] => Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme [metin] => Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme: Rahim ameliyatı rahmin tam olarak alınması anlamına gelmektedir. Ameliyat sonrası oluşan yaraların daha hızlı düzelmesi, vücudun direnci yükselerek daha çabuk ayağa kalkılması için beslenme çok önemlidir. Ancak kabızlığa etken olacak gıdaların tüketilmesinden uzak durulmalı. Kabızlık tuvalete çıkıldığında zorlanmaya neden olacağı için ameliyat bölgesinde rahatsızlık verir. Yaranın düzelmesi gecikmiş olur. Rahim ameliyatı sonrası beslenme, ilk günler ameliyatın etkisiyle iştahsızlık ola bileceğinden beslenmede zorluk çekilebilir. Ancak iyileşme sürecinde vücudun artan protein, vitamin ve mineral ihtiyacı vardır. Bunu ihtiyacı karşılamak için doktorun sunduğu beslenme düzenine uyulmalıdır.

Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme Şekli
[hit] => 758 [tarih] => 2024-05-15 18:30:40 [seo] => rahim-ameliyati-sonrasi-beslenme.html [aktif] => 1 [site] => rahim.gen.tr [title] => Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme [google] => 110 [resim] => images/Rahim-Ameliyati-Sonrasi-Beslenme-17195.jpg [ozgunyazan] => omer secgunler [kisametin] => Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme: Rahim ameliyatı rahimin tam olarak alınması anlamına gelmektedir. Ameliyat sonrası oluşan yaraların daha hızlı düzelmesi, vücudun direnci yükselerek daha çabuk ayağa kalkılması için beslenme çok ö [sahip] => 1 [dil] => tr [htmlislem] => 1 [html] => 0 [ozguntarih] => 2017-05-20T16:35:33.000Z [key] => rahim ameliyat sonrası beslenme, rahim ameliyat sonrası beslenme, rahim ameliyatı sonrası ne yenmeli, rahim ameliyatı sonrası ne yenmeli, rahim alma ameliyatı sonrası beslenme, rahim alma ameliyatı sonrası beslenme, histerektomi sonrası beslenme, histerektomi sonrası beslenme, rahim ameliyatından sonra beslenme, miyom ameliyatı sonrası beslenme, ) [1] => Array ( [_id] => Array ( [$oid] => 6649bd6746c53709d4bf6b12 ) [baslik] => Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme [metin] =>
Rahim ameliyatı sonrası beslenme, konusunda bazı bilgiler verilecektir. Histerektomi, uterusun (Rahmin) tümden çıkarılması ameliyatıdır. Yunanca'da Histere: döl yatağı, ektome: kesme anlamına gelmektedir. Histerektomi ameliyatları, kadınlarda sezaryen ameliyatlarından ardından en sık sık yapılmış olan operasyonlar içerisindedir.

Ameliyat sonrası hasta kişi bakımı nasıldır?
Önemli: Histerektomi yalnızca rahmin çıkarılmasıdır. Subtotal histerektomi dışı, histerektomi operasyonu meydana gelen bayanlar döl yatağı tam anlamıyla çıkarıldıysa tekrar hiç adet göremez.

Cinsel ilişkiyi imkânı sunan organ ise döl yatağı değil vajinadır. Histerektomi sırasında vajinaya dokunulmadığı amaçlı seksüel münasebet kurulmasında hiçbir zorluk meydana çıkmış. Ameliyat sonrası ağrılarınız mutlaka olacaktır. Bunun amaçlı ağrı kesici kullanabilirsiniz. Zararı vardır diyerek kullanmamazlık yapmayın. Zira bu ağrının verdiği stresin de zararları vardır. Boşuna ağrı çekmeyin. Ameliyat sonrası dikişler rastgele bir sorun yok ise 5 ile 10 gün içerisinde alınır. Kesim kesim dikiş alım günleri ayrıdır. Ameliyattan ardından yara iyileşmesinin daha çabuk olması amaçlı, 48 saatten ardından yaralar açık bırakılır. Rastgele bir sıkıntı yoksa pansuman yapılmaz.

Diyet; Birçok fazla ameliyat ardından rastgele bir rejim önerilmez. Fakat karnın açıldığı açık abdomen ameliyatlarından ardından ilk 2-3 hafta narin gıdalar alınmalıdır, daha ardından alışılagelen gıdaya geçilebilir. Başlangıçta gıdalar günde 6 öğünde ve kısa miktarlar biçimde alınmalıdır. Şayet stoma (Bağırsağın karındaki cildine ağızlaştırılması) varsa gıda ayarlaması diyetisyen ile yapılmalıdır. Haşlanmış ve yağsız ızgaralar, tavuk, hindi, balık etleri, iyi pişmiş sebzeler, haşlanmış patates, ekmek, peynir, komposto biçimde haşlanmış meyveler ilk 2 hafta yenilebilir. Bu dönemde kuru ürün, çiğ sebze ve ürün, baharatlı gıdalar, mısır, mantar, kuruyemiş, karbonatlı içeceklerden sakınmak gereklidir. Günde en kısa 1.5 litre su içilmelidir. Bu yolla dışkı yumuşayacak ve dışkılama sıkıntı olmayacaktır. İçkili içecekleri bilhassa ağrı kesici alındığı müddetçe kullanmamak gereklidir.

Banyo; Ameliyat sonrası banyo, şayet bir sorun yoksa 4-6. Gün banyo yapılabilir. Epitelizasyon 24. Saat nihayetinde tamamlanmış olabilir. Tersi belirtilmedikçe 3. Günden itibaren banyo yapmakta sakınca yoktur. Fakat yine de sabun ve diğer irritan maddeler geleceği düşünülerek açık ya da enfekte yara yoksa 5. Günü beklemekte yara vardır. Kesi mahaline lif ve kese sürmeyiniz.

Aktivite; Ameliyat sonrası ne denli kısa sürede ayağa kalkılırsa o denli iyi olabilir. Yavaş yavaş kolay egzersizler anında başlanabilir. Ağrı oluyor diyerek davranış etmemezlik yapmayın ağrı kesici kullanın. Karındaki ameliyatları ve fıtık ameliyatları sonrası 3 ay müddetle ağır kaldırılmamalıdır. Taburcu olduktan ardından 1-2 hafta otomobil kullanılmamalıdır.

Ameliyat sonrası
[hit] => 35245 [tarih] => 2024-05-15 18:30:40 [seo] => rahim-ameliyati-sonrasi-beslenme.html [aktif] => 1 [site] => rahim.gen.tr [title] => Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme ve Malzemeleri [google] => 70 [resim] => images/rahim-ameliyati-sonrasi-beslenme.jpg [ozgunyazan] => orhan esen [kisametin] => Rahim ameliyatı sonrası beslenme, konusunda bazı bilgiler verilecektir. Histerektomi, uterusun (rahmin) tümden çıkarılması ameliyatıdır. Yunanca'da Histere: döl yatağı, ektome: kesme anlamına gelmektedir. Histerektomi ameliyatları [sahip] => 3 [dil] => tr [htmlislem] => 1 [html] => 0 ) ) Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme
Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme

Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme: Rahim ameliyatı rahmin tam olarak alınması anlamına gelmektedir. Ameliyat sonrası oluşan yaraların daha hızlı düzelmesi, vücudun direnci yükselerek daha çabuk ayağa kalkılması için beslenme çok önemlidir. Ancak kabızlığa etken olacak gıdaların tüketilmesinden uzak durulmalı. Kabızlık tuvalete çıkıldığında zorlanmaya neden olacağı için ameliyat bölgesinde rahatsızlık verir. Yaranın düzelmesi gecikmiş olur. Rahim ameliyatı sonrası beslenme, ilk günler ameliyatın etkisiyle iştahsızlık ola bileceğinden beslenmede zorluk çekilebilir. Ancak iyileşme sürecinde vücudun artan protein, vitamin ve mineral ihtiyacı vardır. Bunu ihtiyacı karşılamak için doktorun sunduğu beslenme düzenine uyulmalıdır.

Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme Şekli
 • Ameliyatın ilk günlerinde mutlaka sıvı gıdalar tüketilmeli, yumuşak besinler yenmelidir.
 • İştah açıldığında normal yemeye başlandığında hazır gıdalardan uzak durup, taze sebze, taze meyve ve protein içeren yağsız gıdalar yenmelidir.
 • Rahim ameliyatı sonrası beslenme, haşlanmış ve yağsız tavuk, hindi, balıketi olmalıdır. Kırmızı et kabızlığa neden olduğu için tüketilmemelidir.
 • Komposto şeklinde haşlanmış meyvelerin yenmesi rahim ameliyatı sonrası tüketilmesi gereken yiyeceklerdendir.
 • Günde en az 1,5 litre su tüketilmelidir. Gazlı içeceklerden uzak durulmalı.
 • Çiğ sebze, mısır, mantar, kuru yemiş ve baharatlı besinler tüketilmemeli.
 • Rahim ameliyatı sonrası posalı ve sıvı bakımından zengin gıdaların yenmesine özen gösterilmeli.
 • Gaz yapıcı gıdaların tüketilmemesi gerekir.
 • Lifli besinlerden olan, elma, muz, şeftali ve armut tüketilmelidir. Esmer pirinç, çavdar yüksek miktarda lif içerdiği için bol tüketilmeli.
 • C vitamini yaralı bölgenin düzelmesini hızlandırdığı için, portakal, lahana, çilek tüketilmelidir.
 • A vitamini içeren gıdalardan havuç, ıspanak, haşlanmış patates yaraların düzelmesine iyi gelir.
 • Rahim ameliyatı sonrası beslenme, ceviz, tam tahıllı buğday ekmeği, yumurta, yoğurt şeklinde besinleri tüketerek olmalıdır.

Rahim Ameliyatı Sonrası Beslenme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yumurtalık ve Rahim Alınması

Yumurtalık ve Rahim Alınması

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rahim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı İncelmesi Tedavisi

Rahim Ağzı İncelmesi Tedavisi

Rahim Alınması Rahmin Alınma Nedenleri

Rahim Alınması Rahmin Alınma Nedenleri

Rahim Alınması Ameliyat vre Riskleri

Rahim Alınması Ameliyat vre Riskleri

Rahimde Sancı Nedenleri Nelerdir?

Rahimde Sancı Nedenleri Nelerdir?

Güncel

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Çeşitleri

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Çeşitleri

Güncel

Rahim Varisi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Varisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rahim Akıntısı Nedenleri Nelerdir?

Rahim Akıntısı Nedenleri Nelerdir?

Rahim Ağzında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağrısı Neden Olur?

Rahim Ağrısı Neden Olur?

Rahimde Polip Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Polip Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Kanseri Ameliyatı Riskleri

Rahim Kanseri Ameliyatı Riskleri

Rahimde Miyom Çeşitleri

Rahimde Miyom Çeşitleri

Rahim Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Rahim Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Rahim biyopsi, günümüzde bayanların birçoğu rahim içi hastalıkları yaşamakta ve bunun farkına yaşadıkları şikâyet, yan etki veya doktor sonucu öğrenmektedir. Bir[...]

Kapalı Rahim Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Kapalı Rahim Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Kapalı Rahim Ameliyatı, tıp dilindeki adı laparoskopik histerektomi'dir. Kapalı rahim ameliyatı ilk kez 1989 yılında uygulanmıştır. Laparoskopi halk dilinde 'kapalı ame[...]

Rahim Duvarı Kalınlaşması Gebelik

Rahim Duvarı Kalınlaşması Gebelik

Rahim duvarı kalınlaşması gebelik, rahim yapısında dışta olan periton tabakası, altında miyometrium tabakası ve en içte olan endometrium tabakası vardır. Kadınlarda [...]

Rahim ve Yumurtalıkların Alınması Uygulaması

Rahim ve Yumurtalıkların Alınması Uygulaması

Rahim ve yumurtalık alınması, sık yapılan cerrahi operasyonlardan bir tanesidir. Özellikle rahim içerisinde görülen tümörün tedavisi için uygulanır. İlerleyen yaşa [...]

Kadınlarda Rahim Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Rahim Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Rahim Kalınlaşması: rahim duvarındaki hücrelerin gerektiğinden fazla büyümesiyle ortaya çıkan durumdur. Vücudun menopoza girmesi, tiroit hastalıkları ya da[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6