Array ( [0] => Array ( [_id] => Array ( [$oid] => 6649bd6746c53709d4be721d ) [baslik] => Rahim Çeşitleri [metin] => Rahim Çeşitleri, Karın boşluğunun hemen altında ve idrar kesesinin altında yer alır ve portakal büyüklüğünde olan ve kasla kaplı bir organdır. Esnek bir organdır gebelik döneminde fazla büyür ve hamilelik sonrasında tekrar eski halini alır. Kılcal damarlarla kaplıdır ve bu sayede de bir embriyonun tutunup dış etmenlerden korunmasında önemli bir rol oynar. Rahim denen organın asıl görevi ise gebelik döneminde fetusun yaşayabileceği ve gelişimini tamamlayabileceği koşulları oluşturmaktır. Rahmin iç tabakası her ay hormonların katkısıyla gebeliğe uygun hale getirilir ancak gebelik oluşmaması durumunda ise adet yolu ile kendini dışarıya atar. Rahmin alt kısımdaki dar kısmına serviks denir. Görünmeyen üst kısımda ise 10 cm kalınlığında uzanan tüpler vardır. Bu tüplerin görevi ise yumurtalıkların çevresini sararak her ay yenilenen yumurtaları yumurtalıklara iletmektir. Bunun yanında spermlerin döllenme süreci de tüplerde oluşur.

Rahim Çeşitleri

Aslında rahmin çeşidi yoktur ancak kısırlık için doktora başvuran bayanların rahim kısmında bazı anomaliler bulunur. Amerikan fertlite Cemiyetinin açıklamasına göre 7 çeşit anomali rahim vardır.
[hit] => 410 [tarih] => 2024-05-15 18:30:40 [seo] => rahim-cesitleri.html [aktif] => 1 [site] => rahim.gen.tr [title] => Rahim Çeşitleri Nelerdir? [google] => 170 [resim] => images/Rahim-Cesitleri-45398.jpg [ozgunyazan] => Damla Aygün [kisametin] => Rahim Çeşitleri, Karın boşluğunun hemen altında ve idrar kesesinin altında yer alır ve portakal büyüklüğünde olan ve kasla kaplı bir organdır. Esnek bir organdır gebelik döneminde fazla büyür ve hamilelik sonrasında tekrar eski ha [sahip] => 1 [dil] => tr [htmlislem] => 1 [html] => 0 [ozguntarih] => 2017-05-22T18:41:25.000Z [key] => rahim çeşitleri, uterus çeşitleri, arkuat uterus nedir, rahim cesitleri, arkuat uterus ne demek, arkuat uterus zararları, ) ) Rahim Çeşitleri Nelerdir?
Rahim Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Rahim Çeşitleri Nelerdir?

Rahim Çeşitleri, Karın boşluğunun hemen altında ve idrar kesesinin altında yer alır ve portakal büyüklüğünde olan ve kasla kaplı bir organdır. Esnek bir organdır gebelik döneminde fazla büyür ve hamilelik sonrasında tekrar eski halini alır. Kılcal damarlarla kaplıdır ve bu sayede de bir embriyonun tutunup dış etmenlerden korunmasında önemli bir rol oynar. Rahim denen organın asıl görevi ise gebelik döneminde fetusun yaşayabileceği ve gelişimini tamamlayabileceği koşulları oluşturmaktır. Rahmin iç tabakası her ay hormonların katkısıyla gebeliğe uygun hale getirilir ancak gebelik oluşmaması durumunda ise adet yolu ile kendini dışarıya atar. Rahmin alt kısımdaki dar kısmına serviks denir. Görünmeyen üst kısımda ise 10 cm kalınlığında uzanan tüpler vardır. Bu tüplerin görevi ise yumurtalıkların çevresini sararak her ay yenilenen yumurtaları yumurtalıklara iletmektir. Bunun yanında spermlerin döllenme süreci de tüplerde oluşur.


Rahim Çeşitleri


Aslında rahmin çeşidi yoktur ancak kısırlık için doktora başvuran bayanların rahim kısmında bazı anomaliler bulunur. Amerikan fertlite Cemiyetinin açıklamasına göre 7 çeşit anomali rahim vardır.
 • Hipoplazi (Rahim küçüklüğü veya yokluğu): Rahim ağzı ya da rahmin üstünün az gelişmiş ya da tamamen yok olması durumudur. Bu bireylerin dıştan görünümü normaldir çünkü yumurtalıklar normal görevlerini yaparlar. Ancak bebeği barındıracak kese olmadığı için hamilelik söz konusu olamaz.
 • Unikornuat Uterus (Tek Boynuzlu Rahim): Kanallardan birini gelişmemesi durumudur. Bu durumun anlaşılması ise erken doğum, düşük, dış gebelikle anlaşılır.
 • Uterus didelfis (İki Başlı Rahim): İki kanal birleşemez ve bunun sonuncunda iki tüp iki rahim oluşur. Bu türlerde ise gebelikten çok düşük ve erken doğum problemleri oluşur.
 • Bikornuat uterus (Çentikli Rahim): İki kanal yarı birleşir ve hamilelik sonuçları normale yakındır ancak düşük ve erken doğum görülür ise ameliyat ile düzeltilmelidir.
 • Septat Uterus (Perdeli Rahim): Kanallar birleşirken ortadaki bölümün erimemesi durumudur.
 • Arkuat Uterus (Çengel rahim): Tek bir rahim ve tek bir rahim içi bulunur.
 • İlaç kullanımına bağlı anamoliler: bu dönemlerde alınan ilaçlar bazı anomalilere yol açar ve günü dolmadan doğumlara neden olur.

Rahim Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çift Rahim Nedir?

Çift Rahim Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Hamilelikte Rahimde Şişlik

Hamilelikte Rahimde Şişlik

Güncel

Rahim Alınması Ameliyatı Sonrası

Rahim Alınması Ameliyatı Sonrası

Güncel

Rahim Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahim Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahim İltihabı Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Rahim İltihabı Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Rahim İltihabı Söktürücü Bitkiler, Rahim iltihabı bayanlarda sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Bu durum genellikle kendini belli etmez sinsice ilerleme gösterir. [...]

Rahim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Rahim, kadın vücuduna has bir organdır. Aynı zamanda vücuttaki en güçlü organlar arasındadır. Rahmi farklı yönlerde bulunan çok sayıda kas dokusu sarar. Doğumda kasl[...]

Rahimde Yara Yaktırma Yöntemleri Nasıldır?

Rahimde Yara Yaktırma Yöntemleri Nasıldır?

Rahimde yara yaktırma işlemi kronik servist olarak bilinir. Ancak halk arasında bu rahatsızlığı Rahim ağzı yarası denmektedir. Rahimde yara yaktırma jinekologların yapt[...]

Rahim Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Büyümesi, Bayanların hemen hemen hiçbiri doktora görünmeden rahim büyümesi olduğu anlayamamaktadır. Sadece kişilerde çok az şekilde mideye baskı uygulandığı [...]

Rahimde Kaşıntı Nedenleri?

Rahimde Kaşıntı Nedenleri?

Rahimde Kaşıntı, her kadın nadir olarak da olsa en az bir kere rahimde kaşıntı yaşar. Birçok hastalık vardır ve bu hastalıkların bazıları kaşıntı ile başlar. Ş[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6