Rahim Filmi Nedir Nasıl Çekilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Rahim Filmi Nedir Nasıl Çekilir?

Rahim filmi, radyoloji bölümünde röntgen filmi ile rahim ve fallop tüplerinin kontrast bir madde ile doldurularak, rahim içi durumunun görüntülenmesi ve tüplerin açık olup olmadığının kontrol edilmesi yöntemine rahim filmi (Histerosalpinografi) adı verilir. Rahim ve tüplerde doğuştan gelen bir şekil bozukluğu olup olmadığı, geçirilen enfeksiyon ve ameliyatlara bağlı olarak tüplerde yapışıklık durumu, miyom ve selim uterus hastalıklarından kaynaklı gebeliğin oluşumunu engelleyecek durumlar ve gebelik sırasındaki patolojiler hakkında bilgi edinmek için çekilen rahim içi filmidir. Kısaca HSG olarak bilinen rahim filmi, uterin kavitenin boyutları ve şekli hakkında bilgi vermeye yarayan bir tanı yöntemidir. Uterin kavite normal halinde iken, üçgen şeklinde düz kontürlere sahiptir. Uterus septat ve bikorn olmak üzere ikiye ayrılır. Her ikisinde de ortak ve geniş bir alt segment ve Y harfi şeklinde iki ayrı üst kavite bulunur. İntrauterin adezyonları olan kadınlarda çekilen rahim filminde düzensiz kavite kontürlerinin yanı sıra dolum defektleri bulunur. Rahim filmi yönteminin yanlış tanı vermesi sadece submüköz miyom ve poliplerin ayrımında söz konusu olabilmektedir.


Rahim filmi nedir, nasıl çekilir?


Rahim filmi, sterilite sebeplerinin araştırılması için, uterusta oluşan kanamaların etyolojisini tespit edebilmek için, tubal açıklığın tespitinde, tubal anomalilerin araştırılmasında, uterus ve tüplerin durum tespiti için kullanılan en etkili yöntemdir.

Rahim filmi çekilmeden önce, uterusun şekli ve büyüklüğünü belirleyebilmek için, hastanın idrar torbasının boş halde olması ve pelvik muayenesinin mutlaka yapılmış olması gerekmektedir. Çünkü hastada gebelik, aktif olarak devam eden bir kanama, yeni ameliyat olma, ateşli herhangi bir hastalık ve pelvik iltihap var ise rahim filmi çekilmemesi gerekir.

Hastaya özel bir önlük giydirilip uygun yatış pozisyonuna alındıktan sonra (Litotomi pozisyonu), spekulum adı verilen alet vajinaya yerleştirilir. Vajina bölgesi ve etrafı özel antiseptik içeren bir solüsyon ile temizlenir. Tek kullanımlık plastik maddeden yapılmış bir spekulum ile rahim ağzı ortalanır ve bu spekuluma kateter yerleştirilir. Özel opak ilaç enjektöre 10 cc olarak çekildikten sonra, kanül doldurularak içerisinde bulunan hava iyice boşaltılır. Collum pensi ve portio, orificium externumun üzerinden enlemesine olacak şekilde tutulur, uterus tespit edilir, kanül serviksten 1-3 cm'ye kadar içeri sokulur. Tek dişli pensetinin parmak ile tutulacak iki yeri aletin çengel kısmına yan tarafında bulunan vida sisteminden takılır. Bu işlem ile orificium externum tamamen kapatılmış olur. Opak madde, manometre basıncı 200mmHg'yi aşmayacak şekilde ilk etapta 1-2 cc daha sonra da artırılarak uterusa verilir.

Uterusa verilen kontrast maddenin batına geçip geçmediğini anlayabilmek için yağda eriyebilen madde kullanılmışsa 8-24 saat sonra, suda eriyebilen madde kullanılması halinde de yarım saat ile 2 saat aralığında kontrol radyogramları elde edilmiş olur.

Rahim filmi çekilirken, kontrast madde olarak bilinen opak ilaç, haşhaş tohumu yağına değişik miktarlarda iyot katılması ile elde edilmiş olan lipiodol ultra fluid ve visköz, urovision gibi preparatlardır.

Yağda çözünen maddeler kullanıldığında mukoza detayları tam olarak açığa çıkmayabilmektedir ve bu maddeler periton boşluğunda uzun süreli kalmaları nedeni ile yağ embolisi oluşturabilmektedirler.

Suda çözünen maddeler ise daha homojen bir dağılım sağlar, hızlı emilirler ve emboliye neden olmazlar. Fakat fazla akışkanlıktan dolayı geriye kaçabildikleri gibi zayıp opasite ve antiseptik özelliklerinin daha az olması nedeni ile çok hızlı verilmeleri halinde endometriozise yol açabilmeleri nedeni ile bazı sakıncaları bulunmaktadır. Tabi ki rahim filmi çekilirken kullanılacak opak madde seçimi hasta tarafından değil hekim tarafından yapılmaktadır.


Rahim filmi komplikasyonları nelerdir?


Rahim filminin çekilmesi sırasında kanülün olması gerekenden uzun bırakılması uterus perforasyonları, işlem sona erdikten sonra fazla miktarda kanama, rahim içerisine verilen basıncın fazla olması durumunda uterus ve tüplerde görülebilen rüptür, granulama formasyonu, lenfatik ve venöz intravazasyon, akciğerde emboli ve alerjik reaksiyonlar olmak üzere komplikasyonlar oluşabilmektedir.


Rahim filmi bulguları nelerdir?

  • Normal sonuçta, tubaların açık olması halinde verilen opak ilaç periton boşluğunda fırça ile rastgele yapılmış resimlere benzer yani külvireneer çizgilenmelerin oluşturduğu bir sonuç alınır.
  • Anormal sonuçta ise fundal kesimde konkavite, komplet duble vajina, serviks, uterus gibi birtakım anomaliler, fibroid, polip, endometrıum, adenomyozis, tubal hastalık ve buna bağlı defektler, karsinoma, servikal lezyon, tümör gibi patolojiler tespit edilebilmektedir.

Rahim Filmi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rahim Açılması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Açılması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzinda Et Parçasi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzinda Et Parçasi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Duvarında Kalınlaşma Nedenleri

Rahim Duvarında Kalınlaşma Nedenleri

Rahimde Perde Tanısı Nasıl Konulur?

Rahimde Perde Tanısı Nasıl Konulur?

Rahim İçi Spiral Kullanımına Dikkat

Rahim İçi Spiral Kullanımına Dikkat

Rahim Ameliyatından Sonra Akıntı

Rahim Ameliyatından Sonra Akıntı

Rahim Ameliyatı Sonrası Akıntı, İltihaplanma sonucunda yaşanan akıntı sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Rahim ameliyatı sonrası akıntının olmasını nedeni, am[...]

Rahim Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim şişmesi; gibi sorunlar kadınların telaşa kapılmasına neden olur. Genellikle rahim şişmesi bazen kişide ağrılı veya ağrısız olabilir. Meydana gelen şişmenin [...]

Rahim Ağzı Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Rahim ağzı kisti, rahim ağzında bulunan kanalların tıkanmasıyla oluşan bir hastalıktır. Doğum yapan kadınlarda bu hastalığın olma riski doğum yapmayan kadınlardan [...]

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Rahim ağzı kanseri, serviks kanseri olarak da tanımlanır. Bu rahatsızlık önlenebilir hastalıklardan biridir. Smear pap smear testi yapılarak, hastalığın erken teşhis e[...]

Rahim Tersliği Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Tersliği Belirtileri ve Tedavisi

Rahim tersliği, Normal olarak rahim karın boşluğunda yer almakta ve ters armut şeklinde bulunan bir organdır. Dik pozisyonda durmakta ve önde mesaneye doğru eğimli haldedi[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6