Array ( [0] => Array ( [_id] => Array ( [$oid] => 6649bd6746c53709d4be70c2 ) [baslik] => Rahimde Miyom [metin] =>
Rahimde miyom, sık karşılaşılan şikâyetler içerisinde yer alır. Genellikle dört bayandan birinde hayatının belirli dönemlerinde ortaya çıkan miyomlar, rahim dokusundan dolayı ortaya çıkan ve rahmin dışına taşan iyi huylu kitle oluşumlarıdır. Genetik yatkınlık sebebiyle miyomların ortaya çıktığı bilinmektedir. Bazı hastalarda birden fazla miyomun olması gözlenebilir. Östrojen hormonu miyomun çoğalmasına neden olduğu için üreme döneminde, hamilelik sürecinde sayısında artış yaşanır. Menopoz sürecinde hormon ilacı kullanılıyor ise sayısında artış yaşanır. Rahimde miyom, bayanlarda üreme sistemi içerisinde en fazla gözlenen hastalıklardan bir tanesidir. Rahimdeki miyomların büyüklüğüne göre belirtileri değişiklik gösterir. Bu süreç içerisinde öncelikli olarak rahimde bulunan miyomun sınıflandırılmasının yapılması gerekir. Farklı çeşitleri bulunan miyomun aynı anda birkaçının birden oluşması gözlenebilir. Rahim içerisinde miyomun yer aldığı bölgede verdiği hasara bağlı olarak yerinin tespit edilmesi sonrasında gerekli tedaviyi işlemi gerçekleştirilir.

Rahimde miyom çeşitleri

İntramural miyom, rahim duvarı içerisinde büyümeye başlar. En yaygın olarak görülen miyom çeşitlerinden bir tanesidir. Rahimde miyom büyüdüğü zaman bu bölümde dolgunluk hissi meydana getirir. Bu süreçte bayan kendisini hamile zanneder. Buna bağlı olarak kilo alımı da ortaya çıkabilir. Bu süreç içerisinde âdet kanamasının uzaması, pıhtılaşma problemi, pelvik bölümde oluşan ağrı, idrar problemi gibi belirtilerle kendini gösterir.

Saplı miyop, ismini aldığı üzere adlandırılır. Rahim içerisinde sapan etrafında gelişme gösterirken bu süreç içerisinde bayanda ciddi ağrı ve baskıya sebep olur. Miyomun sapta oluşturduğu hasar bu bölümde dejenerasyona sebebiyet verebilir.

Submukozal miyom, diğer miyom çeşitlerine göre daha az görülen miyomlardan biridir. Rahmin alt katmanında meydana gelir. Yayılarak çoğalması ve büyüme yapması uterus bölümünde genişlemeye sebebiyet verir. Fallop tüplerinin tıkanması ile hasara sebebiyet verir. Bu süreç içerisinde bayanda gebelikle alakalı bazı sıkıntılar meydana getirir. Submukozal miyom hastalığı hiçbir belirti ortaya çıkarmaksızın kendini belli edebilir. Bu süreç içerisinde bayanda ciddi kanamalara adet döneminde kanama süresinin uzaması, pıhtılaşma problemi, adetler arasında lekelenmeler tarzında meydana gelen kanama, yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesi, kansızlık yorgunluk, halsizlik, gebe kalmayı engelleyen problemler bir arada görülür.

Subserozal miyom, rahim duvarı ve rahim dışında ortaya çıkan miyomlardan bir tanesidir. Belirti vermeden ortaya çıkarken, bayana yapılan jinekolojik muayene esnasında kendini belli eder.

Rahimde miyom tanı ve tedavi nasıl yapılır?

Hastalığın belirtileri dikkate alınarak yapılan ultrasonografi, histeroskopi (Hysteroscopy), laparoskopi, yöntemleri ile tanısı gerçekleştirilir. Rahim içerisinde bulunan miyomun boyutuna ve türüne bağlı olarak tedavisi değişiklik gösterir. Rahimde miyomun büyüklüğü kısırlığa sebebiyet verdiği için bu bölümden alınarak patolojik incelemesi gerçekleştirilir. Miyomun tedavisi süreci içerisinde küçük olan miyomlara ilaç tedavisi uygulanır. Gereğinden büyük ve kötü huylu şüphesi bulunan miyomların cerrahi tedavi ile alınması sağlanır. Rahimde miyomun gereğinden fazla olması, rahime verdiği hasar sebebiyle rahmin alınmasına sebebiyet verir. İlaç tedavisinde amaç miyomların küçültülmesidir. İlaç tedavi süresi uzun sürdüğü için vajinada kuruluk gibi problemlere sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı cerrahi yöntem kullanılarak tedavisi gerçekleştirir. Miyomun bulunduğu alan cerrahi operasyonda belirleyici etkendir. Miyomun rahim duvarı içerisinden alınması için Laparoskopi yöntemi kullanılır. Uygulanan Laparoskopi esnasında miyom görülmez ise açık ameliyat yapılarak rahimde bulunan miyom temizlenir. Rahmi tamamen kaplaması sonucu rahmin alınmasına neden olabilir.
[hit] => 28 [tarih] => 2024-05-15 18:30:40 [seo] => rahimde-miyom.html [aktif] => 1 [site] => rahim.gen.tr [title] => Rahimde Miyom Çeşitleri [google] => 2400 [resim] => images/Rahimde-Miyom-29723.jpg [ozgunyazan] => aysel koçer [kisametin] => Rahimde miyom, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Genellikle dört bayandan birinde hayatının belirli dönemlerinde ortaya çıkan miyomlar, rahim dokusundan dolayı ortaya çıkan ve rahimin dışına taşan iyi huylu kitle ol [sahip] => 1 [dil] => tr [htmlislem] => 1 [html] => 0 [ozguntarih] => 2017-05-20T14:38:01.000Z [key] => miyom çeşitleri, miyom çeşitleri, miyop nedir rahimde, miyop nedir rahimde, miyomm, miyomm, ) [1] => Array ( [_id] => Array ( [$oid] => 6649bd6746c53709d4bf6b20 ) [baslik] => Rahimde Miyom [metin] =>
Rahimde miyom, miyom rahim ve rahim çevresinde oluşum gösteren, rahimde bulunan düz kaslardan köken alan selim tümöral dokulara verilen addır. Kadınlarda üreme sisteminde en fazla oluşum gösteren tümörler miyomlardır. Miyomların büyüklüğü ve şekillerine bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler değişebilir. Miyomu tedavi edebilmek için ilk olarak sınıflandırma yapılmalıdır. Miyomlar dört farklı sınıflandırmaya tabi tutulur. Dört farklı türü olan tümörlerin bazı kadınlarda bir tanesi ya da aynı anda birkaç tanesi görülebilir. Birden fazla miyom olan kadınlarda ortaya çıkan şikâyetlerin hangi miyom tarafından oluştuğunu saptamak oldukça güçtür. Miyomun konumlandığı yer, boyutu ve sayısına bağlı olarak tedavi seçenekleri değişebilir.

Rahimde Miyom Çeşitleri

Submukozal Miyomlar: Submukozal miyomlar diğer miyomlara bakıldığında daha az görülen miyom türleridir. Bu miyomlar rahmin alt katmanında oluşum gösterir ve gelişmeye başlar. Boyut olarak büyümüş olan miyomlar uterus kavitesinde genişlemeye yol açarak, fallop tüplerinin tıkanmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda kadında gebelik ile alakalı birtakım komplikasyonlar gelişebilir.

Rahim iç tabakasında yerleşen submukozal miyomların bir kısmı hastada hiçbir şikâyete yol açmazken, bazı miyomlar çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Miyom nedeniyle açığa çıkan şikâyetler oldukça ağır kanamalar ve adet dönemlerinin uzamasına neden olabilir. Kanamalar bu şekilde ağır ve uzun süre devam ettiğinde pıhtılaşma sorunu ve adet aralarında lekelenme tarzı kanamalar oluşabilir. Bu şikâyetlerin boyutu kadının yaşam kalitesini düşürecek şekilde olabilir. Tedavi edilmeyen ve aşırı kanama yaşayan kadınlarda zamanla kansızlık, halsizlik ve yorgunluk gibi şikâyetler açığa çıkar. Bu miyomlar kadında gebe kalmayı zorlaştıran ve aşırı kanamaya en fazla neden olan miyom türleridir.

İntramural Miyomlar: bu miyom türü rahim duvarının içinde gelişim gösterir ve büyümeye başlar. İntramural miyomlar kadınlarda en yaygın görülen miyom türüdür. Miyomun boyutu büyüdükçe rahimde dolgunluk hissi oluşabilir. Bu durumda kadın kendini gebe zannedebilir ve hatta kilo aldığını düşünebilir. Bu miyom türü kadında birçok semptoma aynı anda neden olabilir. Det kanamalarının uzaması, pelvik ağrı, pıhtılaşma ve sık aralıklarla idrara çıkma isteği en sık karşılaşılan belirtiler arasında yer alır.

Subserozal Miyomlar: bu miyom türleri rahim dışı ve rahim duvarı üzerinde gelişim gösterir. Rahimden dışarı doğru çıkma eğilimlidirler. Kadında her zaman belirtiye yol açmadığından jinekolojik muayene sırasında tesadüfen fark edilebilir.

Saplı Miyomlar: Saplı miyomlar sap üzerinde büyüdüğünden dolayı saplı miyomlar olarak adlandırılır. Sapın etrafında dönme gerçekleşmesi ile ciddi anlamda ağrı ve baskıya neden olurlar. Miyom sapının kendi çevresinde dönmesi bölgede kanlanmayı bozar ve miyomda dejenerasyona neden olur.

Rahimde Miyom Belirtileri Nelerdir?

Rahim miyomları genellikle herhangi bir belirtiye yol açmadan seyreder. Jinekolojik muayene sırasında tesadüfen teşhis edilirler. Fakat miyomun büyüklüğü, şekli ve bulunduğu yere bağlı olarak bazı belirtiler açığa çıkabilir. Bu belirtiler;
Rahimde Miyom İçin Tanı Nasıl Konulur?

Ultrasonografi: Karın üzerinden ya da rahim içine yerleştirilen bir alet yardımı ile iç genital organlar incelenerek miyomlar tespit edilebilir.

Histereskopi: Teleskop tarzı bir alet rahim içine doğru yerleştirilir. Rahim içi monitörden izlenerek miyomların varlığı tespit edilir.

Laparoskopi: Karından ufak bir kesi açılarak özel kamera sistemi yerleştirilir ve rahim içi, üreme sistemi incelenir.

Histerosalpingografi: İlaçlı fil olarak adlandırılan yöntem ile rahim içine ilaç verilir. Verilen ilaç karın boşluğu ve tüplere kadar ulaşır. Bu yöntem ile rahim içinde gelişebilecek anomaliler rahatlıkla tespit edilebilir.

Rahimde Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim miyomları türü ve boyutuna bağlı olarak farklı şekillerde tedavi edilebilir. Bazı miyomlar ufaksa ve herhangi bir şikâyete yol açmıyorsa tedavi yapılmaz. Ancak miyom büyükse, kısırlığa yol açıyorsa ve kötü huylu tümörler ile karışabilecek özellikte ise mutlaka tedavi edilir. Tedavi seçenekleri ise;
İlaç tedavisi, cerrahi tedavi, myomektomi ve rahim alınması gibi farklı şekillerde yapılabilir. İlaç tedavisinde GnRH anologları olarak tanımlanan ilaç grubu kullanılır. İlaç kullanım amacı miyomları küçültmektir. Ancak ilaç tedavisi uzan süre devam ettiğinde vajinada kuruma, kemik kaybı gibi şikâyetlere yol açabilir. Bu tür ilaçlar genellikle cerrahi yöntem öncesinde miyomları ufaltmak amacıyla kullanılır.

Cerrahi yöntem çok hızlı büyüyen miyomları almak için uygulanır. Miyomun konumlandığı alan ve boyutu cerrahinin şeklini belirleyici özelliktir. Myomektomi, miyomun rahim duvarından kolayca alınması yöntemidir. Özellikle gebe kalmak isteyenler için uterusu koruyan bir tekniktir. Genellikle laporoskopi kullanılarak yapılır. Eğer laporoskopi uygun görülmezse karın açılarak ameliyat yapılır. Histerektomi ise çok hızlı büyüyen, gebelik düşünmeyen hastalarda uygulanan rahmin alınmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir.
[hit] => 2569 [tarih] => 2024-05-15 18:30:40 [seo] => rahimde-miyom.html [aktif] => 1 [site] => rahim.gen.tr [title] => Rahimde Miyom Belirtileri ve Tedavisi [google] => 1300 [resim] => images/rahimde-miyom.jpg [ozgunyazan] => Meftune Akpolat [kisametin] => Rahimde miyom, miyom rahim ve rahim çevresinde oluşum gösteren, rahimde bulunan düz kaslardan köken alan selim tümöral dokulara verilen addır. Kadınlarda üreme sisteminde en fazla oluşum gösteren tümörler miyomlardır. Miyomların b [sahip] => 3 [dil] => tr [htmlislem] => 1 [html] => 0 ) ) Rahimde Miyom Çeşitleri
Rahimde Miyom Çeşitleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Rahimde Miyom Çeşitleri

Rahimde miyom, sık karşılaşılan şikâyetler içerisinde yer alır. Genellikle dört bayandan birinde hayatının belirli dönemlerinde ortaya çıkan miyomlar, rahim dokusundan dolayı ortaya çıkan ve rahmin dışına taşan iyi huylu kitle oluşumlarıdır. Genetik yatkınlık sebebiyle miyomların ortaya çıktığı bilinmektedir. Bazı hastalarda birden fazla miyomun olması gözlenebilir. Östrojen hormonu miyomun çoğalmasına neden olduğu için üreme döneminde, hamilelik sürecinde sayısında artış yaşanır. Menopoz sürecinde hormon ilacı kullanılıyor ise sayısında artış yaşanır. Rahimde miyom, bayanlarda üreme sistemi içerisinde en fazla gözlenen hastalıklardan bir tanesidir. Rahimdeki miyomların büyüklüğüne göre belirtileri değişiklik gösterir. Bu süreç içerisinde öncelikli olarak rahimde bulunan miyomun sınıflandırılmasının yapılması gerekir. Farklı çeşitleri bulunan miyomun aynı anda birkaçının birden oluşması gözlenebilir. Rahim içerisinde miyomun yer aldığı bölgede verdiği hasara bağlı olarak yerinin tespit edilmesi sonrasında gerekli tedaviyi işlemi gerçekleştirilir.

Rahimde miyom çeşitleri

İntramural miyom, rahim duvarı içerisinde büyümeye başlar. En yaygın olarak görülen miyom çeşitlerinden bir tanesidir. Rahimde miyom büyüdüğü zaman bu bölümde dolgunluk hissi meydana getirir. Bu süreçte bayan kendisini hamile zanneder. Buna bağlı olarak kilo alımı da ortaya çıkabilir. Bu süreç içerisinde âdet kanamasının uzaması, pıhtılaşma problemi, pelvik bölümde oluşan ağrı, idrar problemi gibi belirtilerle kendini gösterir.

Saplı miyop, ismini aldığı üzere adlandırılır. Rahim içerisinde sapan etrafında gelişme gösterirken bu süreç içerisinde bayanda ciddi ağrı ve baskıya sebep olur. Miyomun sapta oluşturduğu hasar bu bölümde dejenerasyona sebebiyet verebilir.

Submukozal miyom, diğer miyom çeşitlerine göre daha az görülen miyomlardan biridir. Rahmin alt katmanında meydana gelir. Yayılarak çoğalması ve büyüme yapması uterus bölümünde genişlemeye sebebiyet verir. Fallop tüplerinin tıkanması ile hasara sebebiyet verir. Bu süreç içerisinde bayanda gebelikle alakalı bazı sıkıntılar meydana getirir. Submukozal miyom hastalığı hiçbir belirti ortaya çıkarmaksızın kendini belli edebilir. Bu süreç içerisinde bayanda ciddi kanamalara adet döneminde kanama süresinin uzaması, pıhtılaşma problemi, adetler arasında lekelenmeler tarzında meydana gelen kanama, yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesi, kansızlık yorgunluk, halsizlik, gebe kalmayı engelleyen problemler bir arada görülür.

Subserozal miyom, rahim duvarı ve rahim dışında ortaya çıkan miyomlardan bir tanesidir. Belirti vermeden ortaya çıkarken, bayana yapılan jinekolojik muayene esnasında kendini belli eder.

Rahimde miyom tanı ve tedavi nasıl yapılır?

Hastalığın belirtileri dikkate alınarak yapılan ultrasonografi, histeroskopi (Hysteroscopy), laparoskopi, yöntemleri ile tanısı gerçekleştirilir. Rahim içerisinde bulunan miyomun boyutuna ve türüne bağlı olarak tedavisi değişiklik gösterir. Rahimde miyomun büyüklüğü kısırlığa sebebiyet verdiği için bu bölümden alınarak patolojik incelemesi gerçekleştirilir. Miyomun tedavisi süreci içerisinde küçük olan miyomlara ilaç tedavisi uygulanır. Gereğinden büyük ve kötü huylu şüphesi bulunan miyomların cerrahi tedavi ile alınması sağlanır. Rahimde miyomun gereğinden fazla olması, rahime verdiği hasar sebebiyle rahmin alınmasına sebebiyet verir. İlaç tedavisinde amaç miyomların küçültülmesidir. İlaç tedavi süresi uzun sürdüğü için vajinada kuruluk gibi problemlere sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı cerrahi yöntem kullanılarak tedavisi gerçekleştirir. Miyomun bulunduğu alan cerrahi operasyonda belirleyici etkendir. Miyomun rahim duvarı içerisinden alınması için Laparoskopi yöntemi kullanılır. Uygulanan Laparoskopi esnasında miyom görülmez ise açık ameliyat yapılarak rahimde bulunan miyom temizlenir. Rahmi tamamen kaplaması sonucu rahmin alınmasına neden olabilir.

Rahimde Miyom Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İneklerde Rahim Çıkması Neden Olur?

İneklerde Rahim Çıkması Neden Olur?

Rahim Zarı İncelmesi Nedenleri?

Rahim Zarı İncelmesi Nedenleri?

Rahim Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Polip Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Polip Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Siğil Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Siğil Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kadın Rahminin Görevleri Nelerdir?

Kadın Rahminin Görevleri Nelerdir?

Güncel

Rahimde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rahim Anomalileri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Rahim Anomalileri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Rahim İçi Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İçi Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İçi Kalınlaşması: Kadınların belirli dönemlerde rahim kanseri ya da rahimde gelişebilecek diğer hastalıkların önleminin alınabilmesi için doktor kontrolünde o[...]

Rahim Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim sarkması, sıklıkla karşılaşılan şikâyetler içerisinde yer alır. Rahim güçlü bağlar ile vücut içerisinde çatı kemiğine tutunmaktadır. Aşırı yorucu işl[...]

Rahim Kasılması Belirtileri Nasıldır?

Rahim Kasılması Belirtileri Nasıldır?

Rahim Kasılması, Rahim kasılmaları genellikle gebelik döneminde meydana gelen bir durumdur. Bu belirti bütün hamile bayanlarda gebeliğin son aylarına doğru belirtmektedir[...]

Rahim Ağzı Yarası Yakılması Nasıl Yapılır?

Rahim Ağzı Yarası Yakılması Nasıl Yapılır?

Rahim Ağzı Yarası Yakılması, tıp alanında "servisit" ismi ile bilinen rahim ağzı yarası jinekolog uzmanları tarafından sıklıkla karşılaşılan kadın hastalıkları[...]

Rahim Ağzı Kaşıntısı

Rahim Ağzı Kaşıntısı

Rahim Ağzı Kaşıntısı, rahatsızlığının altında yatan nedenin ortaya çıkarılması için kişilerin mutlaka bir jinekoloğa gitmesi gerekmektedir. Kadınlarda görülen[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6