Array ( [0] => Array ( [_id] => Array ( [$oid] => 6649bd6746c53709d4be78d3 ) [baslik] => Rahim Kisti Ameliyatı [metin] => Rahim Kisti Ameliyatı, rahimde meydana gelen kistler çoğunlukla farklı tiplerde mevcut olmaktadır. Hemen her kadın ömrünün farklı bir zaman diliminde rahimde kist teşhisi yapılmaktadır. Rahimde meydana gelen kistler genellikle herhangi bir belirti göstermezler, hatta herhangi bir tedaviye bile ihtiyaç duyulmaz. Ancak sıklıkla rastlanılan rahim kistleri şikâyetlere neden olabilmektedir. Bu şikâyetler arasında ilişki sırasında ağrının olması, kasıklarda ağrı şikâyetleri, özellikle karın bölgesinde baskı şeklinde dolgunluk hissedilmesi ve mens dönemlerinde meydana gelen düzensizlikler sayılabilir. Rahimde oluşan kistler çoğunlukla hormonal düzensizliklerden dolayı meydana gelmektedir. Normal şartlarda her kadın adet döneminde iken yumurtalıklarının boyutları yaklaşık olarak 2-2,5 cm civarında folikül ismindeki basit kistler meydana gelmektedir. Ancak hormonal düzensizliği olan kişilerin yumurtayı taşıdıkları sıvı dolu olan keseler bazen çatlamaya'bilir ve olduğu yerde sabit kalır. Buna bağlı olarak bazen büyüme eğilimi göstererek basit bir kist halini alır. Rahim kistin de meydana gelen bu durum için çoğunlukla tedavi uygulanması gereklidir ve bu tedavide genellikle ameliyat olmaktadır.

Rahim Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rahim kisti ameliyatı için sıklıkla laparoskopik kapalı ameliyat tercih edilmektedir. Rahimde kisti ameliyatı için kullanılan kapalı yöntem hastanın karın bölgesinden küçük kesiler açıldıktan sonra özel aletler ile içeriye girilerek uygulanmaktadır. Kapalı rahim kisti ameliyatında kullanılan aletler karın içerisini kamera ile rahat bir şekilde görüldüğü için cerrah işlemi daha rahat bir şekilde uygulamaktadır. Açık ameliyatta oluşabilecek riskler kapalı ameliyatta bu riskler görülmemektedir. Laparoskopik yöntem sayesinde özellikle hastanın karın alt bölgesinde büyük kesi açılmadığı için ameliyat çok rahat bir şekilde gerçekleştirilir. Laparoskopik rahim kisti ameliyatının en büyük avantajlarından bir tanesi de hastanın ameliyat sonrasında oldukça kısa süre içinde normal hayatına devam etmesini sağlamasıdır. Özellikle kapalı rahim kisti ameliyatı sonrasında meydana gelebilecek olan şikâyetler minimum düzeyde olmaktadır. Ancak rahimde mevcut olan kist eğer kötü huylu ihtimali varsa mutlaka açık rahim kisti ameliyatı uygulanması gerekmektedir. Genellikle rahim kistinin bulunduğu yumurtalık dokusunun tamamının alınabildiği durumlar özellikle rahimdeki kistin türü, yapısı ve bulunduğu yer ile alakalı olmaktadır. Rahim kisti ameliyatında hastalara çoğunlukla genel anestezi verilerek uygulanmaktadır. Bu sebeple bazen genel anesteziye bağlı olarak birtakım riskler meydana gelmektedir. Bayanlara uygulanan jinekolojik ameliyatlarda genital yapışıklık oluşumu riski oluşabilmektedir. Bu yapışıklık durumu çoğunlukla tüpler ve yumurtalık çevresinde meydana gelebildiği için bazen kadının hamile kalamamasına neden olabilmektedir. Eğer hasta için doğru bir ameliyat tekniği kullanılırsa meydana gelebilecek olan riskler en aza indirilmiş olacaktır.
[hit] => 455 [tarih] => 2024-05-15 18:30:40 [seo] => rahim-kisti-ameliyati.html [aktif] => 1 [site] => rahim.gen.tr [title] => Rahim Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası [google] => 170 [resim] => images/Rahim-Kisti-Ameliyati-97594.jpg [ozgunyazan] => öznur uzun [kisametin] => Rahim Kisti Ameliyatı, rahimde meydana gelen kistler çoğunlukla farklı tiplerde mevcut olmaktadır. Hemen her kadın ömrünün farklı bir zaman diliminde rahimde kist teşhisi yapılmaktadır. Rahimde meydana gelen kistler genellikle her [sahip] => 1 [dil] => tr [htmlislem] => 1 [html] => 0 [ozguntarih] => 2017-06-09T04:38:46.000Z ) [1] => Array ( [_id] => Array ( [$oid] => 6649bd6746c53709d4bf6b04 ) [baslik] => Rahim Kisti Ameliyatı [metin] =>
Rahim kisti ameliyatı, rahim kistlerinin değişik tipleri bulunmaktadır. Neredeyse her bayanda ömrünün herhangi bir döneminde rahminde kist tespit edilebilir. Bu kist türleri genelde belirti göstermezler ve tedavi bile gerektirmezler. Fakat en sık rastlanan şikâyetler ise kasıklarda ağrı, ilişki esnasında ağrı oluşumu, karın bölgesinde dolgunluk ve baskı yapılıyormuş hissi ve mens dönemlerindeki düzensizliklerdir.

Hangi Durumlarda Rahim Kisti İçin Ameliyat Gerekir?

Oluşan kistin sapı çevresinde dönmesi veya patlaması halinde çok fazla karın ve kasık ağrısı ortaya çıkabilir. Basit kist olarak tabir edilen kistlerin genel olarak nedeni hormonal düzensizliklerdir. Normal şartlar altında her mens döneminde yumurtalıklarda boyutları 2-2,5 cm'ye kadar erişebilen folikül diye isimlendirilen basit kistler oluşum göstermektedir. Sonrasında bunun çatlaması ile yumurtlama olayı gerçekleşmektedir. Fakat hormonal düzensizliklerde bu yumurta taşıyan sıvı dolu kesecik ya çatlamayabilir ya da sabit kalır veya büyüme eğilimine devam ederek basit kist haline gelir. Bu kistler çok büyümezler ise ağrı hissine sebep olmazlar ve genellikle kendiliğinden kaybolurlar. Kistler 5-6 cm'nin üstünde bir büyüme gösterirler ise sapları etrafında dönme riskleri çoğalmış demektir. Bu gibi bir durum söz konusu olduğunda yumurtalığın alınabilmesi gibi bir ihtimalde olabileceği için genellikle bu şekil bir duruma meydan vermemek için doktor tedavi uygulamayı tercih etmektedir.

Eğer kistlerin oranları gereğinden fazla büyümüşse ve ultrasonografi ile farklı birtakım özellikler de gösteriyorlarsa bu o kistlerin kötü huylu olma riskini arttıracağından tedavi edilmeleri bir gereklilik oluşturmaktadır. Tedavi yöntemlerinden bir tanesi de ameliyat olabilmektedir.

Rahim Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

En çok tercih edilen ameliyat yöntemi laparoskopidir. Bu yöntem sayesinde ameliyatı gerçekleştirilen birey karın katları kesilip biçilmeden rahatlıkla uygulama yapılabilmektedir. Bu yöntemin avantajı hasta evine ve işine kısa bir müddet sonra dönebilecektir ve operasyon sonrasında yaşanan şikâyetler minimum düzeye düşecektir. Eğer oluşan kistin kötü huylu olma ihtimali yüksek oranda ise o takdirde açık ameliyat tercih edilmektedir.

Genel olarak rahim kistinin oluştuğu yumurtalık dokusundan tamamıyla çıkarılabildiğinin en önemli belirleyicisi kistin yapısı ve türü ve rahim içerisindeki yeridir.

Basit yapıdaki yumurtalık kistleri çoğu kez kolay bir şekilde çevresindeki sağlam yumurtalık dokusundan sıyrılarak alınabilmektedir.

Kist alınması ameliyatları genel anestezi uygulaması altında yapılan büyük çaplı ameliyatlardandır. Bu sebeple genel anesteziye bağlı olarak oluşabilecek riskler bu ameliyat şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Bayana yapılan tüm jinekolojik ameliyatlarda genital organlarda yapışıklık oluşma riski bulunmaktadır. Bu yapışıklık durumu yumurtalık ve tüpler etrafında olduğunda bu organların işlevlerini kötü olarak etkileyerek hamile kalamama sebebi olabilmektedir.

Laparotomi tekniği de uygulana bir yöntemdir. Bu operasyon karından girilerek uygulanan açık ameliyatlarda bu uygulamanın getirdiği riskler, laparoskopi ile karnı açmadan kamere vasıtasıyla uygulanan ameliyatlarda ise bu operasyonların getirdiği riskler bulunmaktadır. Doğru bir ameliyat tekniği uygulandığında ameliyat tekniğinin kendisine bağlı olarak riskler çok az görülmektedir.
[hit] => 18815 [tarih] => 2024-05-15 18:30:40 [seo] => rahim-kisti-ameliyati.html [aktif] => 1 [site] => rahim.gen.tr [title] => Rahim Kisti Ameliyatı Riskleri [google] => 170 [resim] => images/rahim-kisti-ameliyati.jpg [ozgunyazan] => ayşe yeşilcan [kisametin] => Rahim kisti ameliyatı, rahim kistlerinin değişik tipleri bulunmaktadır. Neredeyse her bayanda ömrünün herhangi bir döneminde rahminde kist tespit edilebilir. Bu kist türleri genelde belirti göstermezler ve tedavi bile gerektirmezl [sahip] => 3 [dil] => tr [htmlislem] => 1 [html] => 0 ) ) Rahim Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
Rahim Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Rahim Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahim Kisti Ameliyatı, rahimde meydana gelen kistler çoğunlukla farklı tiplerde mevcut olmaktadır. Hemen her kadın ömrünün farklı bir zaman diliminde rahimde kist teşhisi yapılmaktadır. Rahimde meydana gelen kistler genellikle herhangi bir belirti göstermezler, hatta herhangi bir tedaviye bile ihtiyaç duyulmaz. Ancak sıklıkla rastlanılan rahim kistleri şikâyetlere neden olabilmektedir. Bu şikâyetler arasında ilişki sırasında ağrının olması, kasıklarda ağrı şikâyetleri, özellikle karın bölgesinde baskı şeklinde dolgunluk hissedilmesi ve mens dönemlerinde meydana gelen düzensizlikler sayılabilir. Rahimde oluşan kistler çoğunlukla hormonal düzensizliklerden dolayı meydana gelmektedir. Normal şartlarda her kadın adet döneminde iken yumurtalıklarının boyutları yaklaşık olarak 2-2,5 cm civarında folikül ismindeki basit kistler meydana gelmektedir. Ancak hormonal düzensizliği olan kişilerin yumurtayı taşıdıkları sıvı dolu olan keseler bazen çatlamaya'bilir ve olduğu yerde sabit kalır. Buna bağlı olarak bazen büyüme eğilimi göstererek basit bir kist halini alır. Rahim kistin de meydana gelen bu durum için çoğunlukla tedavi uygulanması gereklidir ve bu tedavide genellikle ameliyat olmaktadır.


Rahim Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Rahim kisti ameliyatı için sıklıkla laparoskopik kapalı ameliyat tercih edilmektedir. Rahimde kisti ameliyatı için kullanılan kapalı yöntem hastanın karın bölgesinden küçük kesiler açıldıktan sonra özel aletler ile içeriye girilerek uygulanmaktadır. Kapalı rahim kisti ameliyatında kullanılan aletler karın içerisini kamera ile rahat bir şekilde görüldüğü için cerrah işlemi daha rahat bir şekilde uygulamaktadır. Açık ameliyatta oluşabilecek riskler kapalı ameliyatta bu riskler görülmemektedir. Laparoskopik yöntem sayesinde özellikle hastanın karın alt bölgesinde büyük kesi açılmadığı için ameliyat çok rahat bir şekilde gerçekleştirilir. Laparoskopik rahim kisti ameliyatının en büyük avantajlarından bir tanesi de hastanın ameliyat sonrasında oldukça kısa süre içinde normal hayatına devam etmesini sağlamasıdır. Özellikle kapalı rahim kisti ameliyatı sonrasında meydana gelebilecek olan şikâyetler minimum düzeyde olmaktadır. Ancak rahimde mevcut olan kist eğer kötü huylu ihtimali varsa mutlaka açık rahim kisti ameliyatı uygulanması gerekmektedir. Genellikle rahim kistinin bulunduğu yumurtalık dokusunun tamamının alınabildiği durumlar özellikle rahimdeki kistin türü, yapısı ve bulunduğu yer ile alakalı olmaktadır. Rahim kisti ameliyatında hastalara çoğunlukla genel anestezi verilerek uygulanmaktadır. Bu sebeple bazen genel anesteziye bağlı olarak birtakım riskler meydana gelmektedir. Bayanlara uygulanan jinekolojik ameliyatlarda genital yapışıklık oluşumu riski oluşabilmektedir. Bu yapışıklık durumu çoğunlukla tüpler ve yumurtalık çevresinde meydana gelebildiği için bazen kadının hamile kalamamasına neden olabilmektedir. Eğer hasta için doğru bir ameliyat tekniği kullanılırsa meydana gelebilecek olan riskler en aza indirilmiş olacaktır.

Rahim Kisti Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rahim Ağzı Kanseri Testi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Testi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Rahim Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Rahim Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Aldırma Ameliyatı

Rahim Aldırma Ameliyatı

Rahim Ameliyatı Sonrası Şikayetler Nelerdir?

Rahim Ameliyatı Sonrası Şikayetler Nelerdir?

Güncel

Rahimde Yara Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Yara Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rahim İçi Yara Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İçi Yara Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rahim Ağzında Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzında Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Çeşitleri Nelerdir?

Rahim Çeşitleri Nelerdir?

Rahim İçi Araç Nedir?

Rahim İçi Araç Nedir?

Rahim Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Nakli Nasıl Yapılır?

Rahim Nakli Nasıl Yapılır?

Yumurtalık ve Rahim Alınması

Yumurtalık ve Rahim Alınması

Rahim Ağzı Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Duvarı İncelmesi Nedir?

Rahim Duvarı İncelmesi Nedir?

Rahimde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Kitle Tedavisi

Rahimde Kitle Tedavisi

Rahim Duvarı Kalınlaşması Bitkisel Tedavi

Rahim Duvarı Kalınlaşması Bitkisel Tedavi

Rahim duvarı kalınlaşması bitkisel tedavi, Rahim bayanların vücudundaki en önemli organlardan biridir. Bu organ bebeğin oluşumunun gerçekleştiği ve bebeğin gelişmesin[...]

Rahim Ağzı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı İltihabı, Günümüzde birçok kadın rahim ağzı iltihabı gibi oldukça zor hastalıklar geçirebilmektedir. Bu durum günümüzde eskiye nazaran biraz daha kolay[...]

Hamilelikte Kasık ve Rahim Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kasık ve Rahim Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kasık ve Rahim Ağrısı: Hamilelik döneminde genellikle oldukça sık hissedilen ağrılar bel, sırt, kasık ve rahim ağrılarıdır. Bilindiği gibi hamilelik dö[...]

Rahim Ağzı Kanseri Ameliyatı

Rahim Ağzı Kanseri Ameliyatı

Rahim ağzı kanseri ameliyatı, rahim ağzı kanseri kadınlarda görülen genital bölge kanserleri arasında ilk sırayı almaktadır. Bunun tedavisi sırasında hastalara genel[...]

Rahim Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Rahim Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Rahim ameliyatısonrası dikkat edilmesi gerekenler, rahmin alınma işlemidir. Rahmin alınmasını gerektiren sebepler: geçmeyen adet sancıları, tedaviye cevap vermeyen aşır[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6