Rahim İçi Yara Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Rahim İçi Yara Belirtileri ve Tedavisi

Rahim içi yara, Halk arasında rahimde yara ya da rahim ağzında yara olarak bilinen 'servisit' kadın hastalıkları bakımından en sık karşılaşılan rahatsızlıklardandır. Rahim içi yaraları rahim ağzı dokusunun iltihaplanmasıdır. Bu yaralar genellikle enfeksiyona bağlıdır. Fakat bazen irritasyon veya travmanın ardından ortaya çıkabilmektedir. Bayanların yarısından daha fazlası bu problemle karşı karşıya kalabilmektedir. Yaş aralığı ne olursa olsun cinsel bakımdan aktif olan her bayan servisit için elverişli bir aday konumundadır.

Kasık bölgesinde ağrı hissi olan ve vajinal akıntısı bulunan bayanların büyük bir kısmında başka bir rahatsızlıkla beraber ya da tek olarak rahim içinde yara oluşumu bulunabilir. Belirtileri başka rahatsızlıklara benzediği ve özel belirtiler göstermediği için bireyin kendi başına rahim içi yarasından şüphe etmesi pek de kolay değildir.


Rahim İçi Yaralarının Belirtileri Nelerdir?


Rahim içi yaralarının en belirgin şekilde gözlenen belirtisi adet döneminde kanamanın sonlanmasını takip eden süreçte ortaya çıkan vajinal akıntıdır. Diğer belirtiler de genel olarak vajinal kanama, kaşınma hissi, vajina bölgesinde yanma hissi oluşması, ilişki sırasında acı hissi oluşması, ilişkinin ardından kanama olması, idrar çıkarma esnasında yanma hissi oluşması ve bel ağrısı oluşmasıdır.


Rahim İçi Yara Tanısı Nasıl Konulmaktadır?


Bu durum yalnızca jinekolojik muayene neticesinde kesin olarak anlaşılabilir. Muayene çok önemlidir çünkü serviks kanseri genellikle erken dönemde rahim içi yaraları ile karıştırılmaktadır. Bazı durumlarda muayeneden ziyade bu yara oluşumlarının birtakım testler kullanılarak da tespiti gerekmektedir. Bu testlerden bazıları şunlardır:


Smear Testi


Rahim içi yara ve erken tanı ile serviks kanserinin taramasında kullanılan bir test biçimidir. Smear testi her bayanın sende bir kez de olsa yaptırması gereken basit bir biçimde uygulanabilen fakat önem arz eden bir testtir. Muayene esnasında, rahim ağzı salgısından ince bir fırça ile alınarak cam üzerine yayılarak patolojik açıdan incelemelerin yapılması işlemi olarak bilinmektedir. Bayanların yaptırmaktan çekinmedikleri son derce basit bir uygulamadır.


Cervical (Servikal) Biopsi

Eğer rahim ağzı bölgesi aşırı derecede anormal biçimde görünüyor ise lokal anestezi ile şüpheli olan alanlardan biopsi yani parça alınarak bu işlem yapılmaktadır. Eğer belirgin bir alan bulunamıyor ise saat yönlerinden 3, 6, 9, 12 yönlerinden parçalar alınır ve patolojik incelemeye gönderilir.


Kolposkopi

Rahim ağzının ve vajenin ışık altında büyüteç tarzı optik özellikte bir alet yardımı ile incelenmesi işlemidir. Şüphe oluşturan alanları daha rahat tespit edebilmek için kolposkopi öncesinde rahmin ağız kısmı bazı kimyasal maddeler kullanılarak silinmesi ve ardından boyanması ile rahim ağzındaki dokunun boya tutma özelliğindeki farklılıklara göre biopsi yani parça alınacak alan tespit edilmiş olur.


Rahim İçi Yaraları Neden Olur?

Bu rahatsızlığın uygun biçimde tedavi edilebilmesi altta yatan sebebin tanımlanması ile alakalıdır. Eğer bu duruma tahriş edici bir madde kullanılması sebep oluyorsa bu maddenin tekrar kullanılmaması bu rahatsızlığın çözümü için bir yöntem olarak tercih edilebilmektedir.

Eğer altta yatan sebep bir enfeksiyonun var olması ise doğru antibiyotik tedavisi sorunu çözmek için kullanılacak en uygun yöntemdir.

Genel olarak bu rahatsızlığa sebep olan üç adet mikroorganizma bulunmaktadır. Onların isimleri de şu şekildedir: klamidya, gonore ve trikomonasdır. Bunlardan başka kimi alerjik maddeler bu rahatsızlığa sebep olabilmektedir.


Tedavisinde Hangi yöntemler Kullanılmaktadır?

Tedavisinde en çok yakma (Koterizasyon) ve dondurma (Kriyoterapi) ve lazer tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çeşit yol da iltihaplı dokunun öldürülmesi ve yaranın dağlanmasını amaçlamaktadır.


Rahim İçi Yaralarından Korunmak İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?
 • Şüpheli olan bayanlarla ilişkiye girmekten kaçının. Eğer eşinizde böyle bir şikâyet söz konusu ise prezervatif kullanın.
 • Vajinal akıntı olması halinde muayene olmayı ihmal etmeyin.
 • Herhangi bir rahatsızlığınız bulunmasa dahi senede bir kez jinekolojik muayeneden geçin ve kesinlikle smear testi uygulatın.
 • Kokulu olan tampon kullanımı, deodorant kullanımı ve pudra kullanımı gibi tahriş edici maddeleri vajina bölgesinde asla kullanmayın.
 • Vajenin iç kısmını suyla ya da sabunla kesinlikle yıkamayın. Çünkü alanın doğal asidik bir ortamı mevcuttur. O mevcut asidik yapının bozulması kişiyi enfeksiyon açısından riske atacağı için bu konuya da çok dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • İç çamaşırlarınızı olabildiğince sık değiştirin ve pamuklu iç çamaşırları tercih edin.
 • Tuvalet sonrası el ve vajinal hijyene çok dikkat edilmelidir. Ayrıca tuvalet sonrası temizlik esnasında ön kısımdan arkaya doğru temizleme işlemi uygulayın asla arkadan öne taşımayın. Rahim kısmı hassas olduğundan dolayı arka kısımdan enfeksiyon oluşturacak madde taşıması yapmayın.

Rahim İçi Yara Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rahim Ağzı Nedir?

Rahim Ağzı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rahim İçi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İçi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Yumurtalık Ameliyatı Sonrası

Rahim Yumurtalık Ameliyatı Sonrası

Rahim Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Rahim Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Rahim Ağzı Siğilleri Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı Siğilleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rahim Tümörleri Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Tümörleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Laparoskopi Rahim Ameliyatı Sonrası

Laparoskopi Rahim Ameliyatı Sonrası

Güncel

Rahim Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Rahim Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Rahim ameliyatısonrası dikkat edilmesi gerekenler, rahmin alınma işlemidir. Rahmin alınmasını gerektiren sebepler: geçmeyen adet sancıları, tedaviye cevap vermeyen aşır[...]

Gebelikte Rahim Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Rahim Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Rahim Ağrısı, bu problem gebe bayanların sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Rahim ağrısı belirtileri şiddetli şekilde seyretmiyorsa eğer herhangi bir �[...]

Rahim Kanseri 4 Evre Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Kanseri 4 Evre Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri 4 evre, rahim kanseri diğer kanserlerden farklı olarak klinik evrelemenin tam olarak yapılabildiği kanser türlerinden biridir. Kadınlarda oluşan kanserlerin ya[...]

Rahimde Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde sivilce, çoğu zaman yağ bezlerindeki bir değişikliğin neden olduğu bir cilt problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği gibi her kadın cilt bakımı ve [...]

Rahimde Damar Atması Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Damar Atması Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde damar atması, Rahim atması, genç kızlarda adet döneminde, hamile kadınlarda bebeğin 4. Ayından sonra, orta yaş kadınlarda ur ya da kist oluştuğunda görülmekte[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6